Urodziny Mueller i Podgórnik w Stacji Literatura

Tradycją Stacji Literatura są specjalne spotkania i wydarzenia, które wiążą się z ważnymi jubileuszami autorów związanych od wielu lat z Biurem Literackim. W tym roku przyszedł czas na poetki: Martę Podgórnik i Joannę Mueller, które kończą właśnie czterdzieste urodziny.

 

SL24_2019.06.20_Urodziny_Mueller_i_Podgornik_w_Stacji_Literatura__www_top

 

Tradycją Stacji Literatura są specjalne spotkania i wydarzenia, które wiążą się z ważnymi jubileuszami autorów związanych od wielu lat z Biurem Literackim. W ten sposób festiwal, który po przeprowadzce z Wrocławia do Stronia Śląskiego skupił się głównie na „nowych głosach z Polski i Europy” oraz na książkach przekładowych, swoją przestrzeń do prezentacji otworzył też na bardziej uznanych autorów.

 

W 2016 roku z okazji 50. rocznicy niedoszłego wydania Pędu pogoni, pędu ucieczki w Stacji Literatura pojawił się Ryszard Krynicki. Potem okrągłe urodziny obchodzili m.in. Jerzy Jarniewicz, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski i Bohdan Zadura. W tym roku przyszedł czas na Martę Podgórnik i Joannę Mueller, które kończą właśnie czterdzieste urodziny. Obie poetki, jak żadne inne, są od lat związane z festiwalem i wydawnictwem.

 

Joanna Mueller jest od kilku lat członkinią redakcji Biura Literackiego oraz redaktorką większości wydawanych przez oficynę pozycji. Z ośmiu jej autorskich książek sześć ukazało się z wydawnictwie Artura Burszty. Za tom „Zagniazdowniki” (2007) była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Otrzymała także nagrodę Warszawska Premiera Literacka za zbiór szkiców „Stratygrafie” (2010). Mieszka w Warszawie.

 

Marta Podgórnik była pierwszą poetką, która wystąpiła na festiwalu wydawnictwa, wówczas odbywającym się jako Fort Legnica. Działo się to dokładnie dwadzieścia lat temu. W Biurze Literackim opublikowała dziesięć swoich książek i angażuje się w projekty dla debiutantów. W 2012 roku została uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia. Była również nominowana do wszystkich najważniejszych nagród poetyckich w Polsce.

 

Joanna Mueller zaprezentuje wraz z Joanną Łańcucką poemiks „Waruj”. Marta Podgórnik czytać będzie wiersze z „Morderczych ballad” nominowanych do Nike oraz Nagrody Szymborskiej. Spotkanie Joanny Mueller z udziałem Joanny Łańcuckiej zaplanowane jest w piątek 13 września o godzinie 18:00. Poprowadzą je Anna Adamowicz i Dawid Mateusz. Dzień później o tej samej porze spotkanie z Martą Podgórnik poprowadzą Joanna Orska i Karol Maliszewski.

 

 

Zobacz profil wydarzenia

Wybierz się na stronę Stacji Literatura 24

inne wiadomości z kategorii