Nie gódź się

„Na co dzień uczestnicy warsztatów w Siennej pracują jako nauczyciele, urzędnicy, przedsiębiorcy, uczą się i studiują. Podczas czterech festiwalowych dni współtworzą jedną wielką rodzinę, dla której literatura jest sprawą najważniejszą” – pisał w „Gazecie Wyborczej” Grzegorz Nurek, a Grzegorz Chojnowski z Polskiego Radia dodawał: „Stacja Literatura to dziś jeden z najlepiej zorganizowanych i zaprogramowanych festiwali w Polsce”.

W 2018 roku w Stacji przywoływany był wiersz Boba Dylana „Czasy nadchodzą nowe”, który po pięćdziesięciu latach okazał się wyjątkowo aktualny, bo „dawny ład staje na głowie”, „świat nie myśli już jednakowo” i „wszystko jest do bitwy gotowe”. I rzeczywiście: „czasy nadeszły nowe”. W styczniu w Gdańsku został zamordowany Paweł Adamowicz, który jako gość festiwalu w 2008 roku przekonywał, że za pomocą słów można zmieniać świat.

Dzisiaj nie pozostaje nic innego i trzeba głośno wraz z Patti Smith zawołać: „Nie gódź się!”. Utwór „Radio Bagdad”, z którego pochodzi to hasło, powstał w 2003 roku w odpowiedzi na akcję militarną wojsk NATO w Iraku. Był sprzeciwem wobec „wojsk depczących wspaniałą tradycję Bagdadu, miasta uczonych i artystów”. „Nie gódź się z bliźniego niedolą, nie gódź się z bliźniego niedowładem” – śpiewała Smith i wołała: „wyciągnij dłoń”.

W maju już po raz drugi odbyło się narodowe pisanie wierszy i opowiadań, które stały się swoistą „instrukcją mówienia nie” przemocy fizycznej i psychicznej. Powstały teksty będące niezgodą na świat, w którym jest tyle wykluczanych i prześladowanych grup oraz mniejszości. Sprzeciwem wobec hejtu, poniżania, nietolerancji i łamania praw. Wyzysku i wykorzystywania. Niszczenia i głodu. Aktów terroru i wojen.

Przez kilka miesięcy na stronach magazynu literackiego biBLioteka trwał wybór trzydziestu książek poetyckich wydanych od 1989 do 2019 roku. Powstało zestawienie, które jest swoistym kanonem współczesnej poezji polskiej. We wrześniu ogłoszona zostanie dziesiątka książek wybranych przez publiczność, a podczas festiwalu finałowe rozstrzygniecie jurorów. Poznamy także najciekawszych krytyków z uczelni.

Stacja Literatury to nie tylko najstarszy tego typu festiwal w Polsce, ale także miejsce prezentacji twórczości bodaj największej liczby autorów. Swoje prezentacje w Forcie, Porcie, a teraz także w Stacji miało już ponad pół tysiąca twórców. W tym roku będzie to blisko 100 osób. Wśród gości znajdą się m.in. „nowe głosy z Europy” – dwójka poetów z Palestyny i Syrii: Rami Al-Aszek i Fadi Dżomar, mieszkający od kilku lat w Berlinie.

Znowu dużo będzie książek przekładowych. Na festiwalu, na który przygotowano w tym roku dwadzieścia premier zabrzmi twórczość: Elizabeth Bishop, Emily Dickinson, Pere Calders, Péter Nádas, Raymond Queneau, Patti Smith. Kilka lat temu za sprawą specjalnego bloku wydarzeń festiwal zapoczątkował renesans twórczości Zuzanny Ginczanki. Teraz jej wiersze powrócą za sprawą specjalnego widowiska muzyczno-teatralnego.

Nie zabraknie nowych książek takich autorów jak: Anna Adamowicz, Kacper Bartczak, Konrad Góra, Roman Honet, Joanna Łańcucka, Nina Manel, Anna Podczaszy, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Bianka Rolando, a także świętujące jubileusze Joanna Mueller i Marta Podgórnik. Poznamy też „nowe głosy z Polski” (Maria Halber, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski).

Na scenie festiwalowej wystąpią także tłumacze i tłumaczki: Hanna Igalson-Tygielska, Filip Kaźmierczak, Filip Łobodziński, Anna Sawicka, Elżbieta Sobolewska, Andrzej Sosnowski i Tadeusz Sławek, a w roli prowadzących: Anna Kałuża, Natalia Malek, Karol Maliszewski, Dawid Mateusz, Joanna Mueller, Joanna Orska, Juliusz Pielichowski, Jakub Skurtys i Beata Stasińska. Za oprawę muzyczną odpowiada Paweł Szamburski.

Zaplanowano dwanaście Pracowni, w tym pięć w ramach projektów wydawniczych: „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”, „Debiuty prozą”, „Drugi i kolejny tom poetycki”, „Druga książka w Biurze Literackim”, „Poetyckie debiuty laureatów projektów”. Odbędą się także finały projektów: „Księgarnia z poezją” dla małych sklepów z książkami z całej Polski oraz „Tłumacz z uczelni” dla osób rozpoczynających przygodę z przekładem literackim.

Tegoroczna edycja to 62 wydarzenia, które tradycyjnie odbywać się będą w CETiK-u w Stroniu Śląskim oraz w kompleksie Czarna Góra w Siennej. Kiedy po raz pierwszy festiwal zawitał do liczącej 25 stałych mieszkańców miejscowości, do dyspozycji miał jedynie apartamenty, rok później pojawił się nowoczesny Aparthotel. Teraz pojawia się Czarna Perła – nowy obiekt, w którym został zaplanowany blok wydarzeń Czarna Góra Literatury.

Nowością będzie blok Family Meeting, w którym zostaną zaprezentowane zaprzyjaźnione ze Stacją instytucje i inicjatywy: Fundacja Rodziny Kochańskich, Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Staromiejski Dom Kultury z Warszawy. Zaplanowano m.in.: koncerty Ola Walickiego, zespołu Szare Relaksy oraz widowisko „Ginczanka. Żar-Ptak” z udziałem Kamilli Baar-Kochańskiej, Doroty Jaremy i Pawła Szamburskiego.

„Wyjątkowa atmosfera” – te słowa oddają fenomen Stacji Literatura. „Największą wartością są ludzie” – podkreślano po ubiegłorocznej edycji. „Już dawno duch wszystkich właściwie spotkań nie był tak demokratyczny i przepojony poczuciem wzajemnej życzliwości i równości. Gdzieś padły bariery, które – jak zdarzało się w poprzednich latach – dzieliły wstępujące dopiero na scenę pokolenie twórców od uznanych gości”.

Czy i w tym roku będzie podobnie? Przekonamy się już w połowie września. Ci, którzy chcą się wybrać do Stronia Śląskiego i Siennej, będą mogli tradycyjnie skorzystać z festiwalowych autobusów z Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Do dyspozycji przyjezdnych są noclegi w kompleksie Czarna Góra oraz w okolicznych miejscowościach. Wszystkie informacje na temat festiwalu można znaleźć na tej stronie.

wydarzenie na fb

dni

godziny

minuty

sekundy

wiadomości

program

  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA BADAŃ LITERACKICH

  Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.

  Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA KRYTYCZNA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.

  Uczestnicy: Ilona Chylińska, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Maria Zielniewicz.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

  z nck

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA
  PRACOWNIA KSIĘGARSKA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”. Zapoznanie uczestników. Autoprezentacja księgarzy i realizowanych projektów.

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  belka_1

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  ARARTHOTEL CZARNA PERŁA

  prowadzący

  PRACOWNIA MISTRZÓW

  Zajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.

  Konrad GÓRA: Piszemy wiersze nawet w deszcz

  Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Aleksandra Kanar, Małgorzata Kulisiewicz, Anna Mochalska, Paulina Pidzik, Dominika Pindral, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Zuzanna Strehl, Michał Surosz, Małgorzata Szczecina.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OPOWIEŚCI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.

  Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.

  Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski, Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA
  PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.

  Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA PRZEKŁADOWA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.

  Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
  Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
  Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
  Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.

  Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PO DEBIUCIE

  Zajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.

  Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  18:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA TWÓRCZA

  Zajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.

  Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  21:00
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  LIVE SET

  Konkurs „Wiersz i opowiadanie doraźne 2019”. Pierwszy półfinał.

  Uczestnicy: Anna Dwojnych, Łukasz Dynowski, Łukasz Gamrot, Hanna Główka, Paweł Harlender, Agata Jabłońska, Aglaja Janczak, Łukasz Kamiński, Antonina Kociołek, Michał Koza, Marcin Królikowski, Natalia Kubicius.

  więcej
  CZARNA GÓRA LITERATURY
  21:45
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  FAMILY MEETING

  Prezentacja Instytutu Kultury Miejskiej z Gdańska. Koncert Olo Walickiego.

  więcej
  CZARNA GÓRA LITERATURY
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA BADAŃ LITERACKICH

  Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.

  Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA KRYTYCZNA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.

  Uczestnicy: Ilona Chylińska, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Maria Zielniewicz.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

  z nck

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA
  PRACOWNIA KSIĘGARSKA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”.

  Czym jest kultura literacka i jak księgarze mogą ją współtworzyć? Czy tradycyjne role księgarzy lepiej służyły kulturze literackiej niż teraźniejsze? Rozmowa księgarza z czytelnikiem podstawą jego działań. Intymność lektur. Opis doświadczeń zawodowych.

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  belka_1

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  PRACOWNIA MISTRZÓW

  Zajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.

  9:00 Anna PODCZASZY: Z czym do ludzi?
  10:00 Justyna CZECHOWSKA: Festiwalowe spotkanie jako akt miłości i zdrady

  Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Aleksandra Kanar, Małgorzata Kulisiewicz, Anna Mochalska, Paulina Pidzik, Dominika Pindral, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Zuzanna Strehl, Michał Surosz, Małgorzata Szczecina.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OPOWIEŚCI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.

  Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.

  Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski, Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA
  PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.

  Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA PRZEKŁADOWA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.

  Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
  Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
  Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
  Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.

  Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PO DEBIUCIE

  Zajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.

  Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA TWÓRCZA

  Zajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.

  Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  12:00
  SP W STRONIU ŚLĄSKIM

  prowadzący

  GRYMASY

  Zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej w Stroniu Śląskim i czytanie z książki Grymasy.

  więcej
  LEKCJE JĘZYKA POETYCKIEGO
  JĘZYKI OBCE

  Czytania z książek: Biblia i inne historie Pétera NÁDASA,
  Kroniki ukrytej prawdy Pere CALDERSA i Sroga zima Raymonda QUENEAU oraz rozmowa z udziałem tłumaczek.

  Dofinansowano ze środków Instytutu Ramona Llulla.

  Stacja_Literatura_24_-_logotypy15

  więcej
  JĘZYKI OBCE
  MUZYKA SŁOWA

  Czytania z książek: Naworadiowa, Pamięć rozmawia z wiatrem, Transparty i Stelle.

  więcej
  MUZYKA SŁOWA
  STACJA NOWA KSIĄŻKA

  Benefis Joanny Mueller. Czytanie z książki Waruj (wraz z Joanną Łańcucką) oraz rozmowa z autorką.

  więcej
  STACJA NOWA KSIĄŻKA
  21:00
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  LIVE SET

  Konkurs „Wiersz i opowiadanie doraźne 2019”. Drugi półfinał.

  Uczestnicy: Marek Kucak, Paweł Kusiak, Dominika Lewicka-Klucznik, Anna Łagodzka, Anna Mochalska, Marcin Podlaski, Jakub Sęczyk, Jakub Skwarło, Zuzanna Strehl, Katarzyna Szaulińska, Małgorzata Szczecina, Antonina M. Tosiek.

  więcej
  CZARNA GÓRA LITERATURY
  21:45
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  FAMILY MEETING

  Prezentacja Staromiejskiego Domu Kultury z Warszawy. Koncert zespołu Szare Relaksy z udziałem Joanny Łańcuckiej i Kazimierza Biegańskiego.

  więcej
  CZARNA GÓRA LITERATURY
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA BADAŃ LITERACKICH

  Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.

  Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA KRYTYCZNA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.

  Uczestnicy: Ilona Chylińska, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Maria Zielniewicz.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

  z nck

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA KSIĘGARSKA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”.

  Wydarzenia literackie – uwagi o ich potrzebie, celach i organizacji. Podstawowe informacje o dzisiejszych nurtach literackich i o indywidualnościach. Instytucje życia literackiego: wydawnictwa, festiwale, związki twórcze – jak z nich korzystać w pracy księgarskiej. Przegląd blogów, portali i czasopism literacko-artystycznych oraz ich dzisiejsza rola. Internetowe życie literackie.

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  belka_1

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  PRACOWNIA MISTRZÓW

  Zajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.

  9:00 Bianka ROLANDO: Znak iluminowany. O relacjach sztuki i poezji
  10:00 Natalia MALEK: Natalia Malek: Les choses. Przedmioty i codzienność w poezji

  Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Aleksandra Kanar, Małgorzata Kulisiewicz, Anna Mochalska, Paulina Pidzik, Dominika Pindral, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Zuzanna Strehl, Michał Surosz, Małgorzata Szczecina.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OPOWIEŚCI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.

  Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.

  Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski, Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA
  PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.

  Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Karolina Kapusta, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA PRZEKŁADOWA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.

  Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
  Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
  Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
  Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.

  Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PO DEBIUCIE

  Zajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.

  Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA TWÓRCZA

  Zajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.

  Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  POETYCKA KSIĄŻKA TRZYDZIESTOLECIA

  Dyskusja i wybór „Poetyckiej książki trzydziestolecia”. Wręczenie nagród dla laureatów projektu „Krytyk z uczelni”.

  więcej
  FORUM LITERACKIE
  NOWE GŁOSY Z EUROPY

  Czytanie i rozmowa z udziałem mieszkających w Berlinie autorów z Palestyny i Syrii.

  więcej
  NOWE GŁOSY Z EUROPY
  JĘZYKI OBCE

  Czytanie z książek Santarém (wiersze i trzy małe prozy) Elizabeth Bishop, Samotność przestrzeni Emily Dickinson i Nie gódź się Patti Smith oraz rozmowa z tłumaczami.

  więcej
  JĘZYKI OBCE
  MUZYKA SŁOWA

  Czytania z książek: Animalia, Kalendarz majów, Chyba na pewno, Ikonoklazm.

  więcej
  MUZYKA SŁOWA
  STACJA NOWA KSIĄŻKA

  Benefis Marty Podgórnik. Czytanie z książki Mordercze ballady oraz rozmowa z autorką.

  więcej
  STACJA NOWA KSIĄŻKA
  21:00
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  LIVE SET

  Konkurs „Wiersz i opowiadanie doraźne 2019”. Finał.

  więcej
  CZARNA GÓRA LITERATURY
  21:45
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA
  FAMILY MEETING

  Prezentacja Fundacji Rodziny Kochańskich. Widowisko Ginczanka. Żar-Ptak z udziałem Kamilli Baar-Kochańskiej, Doroty Jaremy oraz Pawła Szamburskiego.

  więcej
  CZARNA GÓRA LITERATURY
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA BADAŃ LITERACKICH

  Zajęcia dla uczestników projektu „Druga książka w Biurze Literackim”.

  Uczestnicy: Anna Adamowicz, Michał Domagalski, Agata Jabłońska, Nina Manel, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA KRYTYCZNA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Krytyk z uczelni”.

  Uczestnicy: Ilona Chylińska, Karolina Górnicka, Andrzej Graul, Weronika Janeczko, Karol Knapiński, Adam Partyka, Kacper Płusa, Zuzanna Sala, Agata Sibilak, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Szweda, Michał Trusewicz, Cezary Wicher, Michał Wieczorek, Maria Zielniewicz, Zofia Żółtek.

  Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019.

  z nck

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA KSIĘGARSKA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Księgarnia z poezją”. Podsumowanie.

   

  Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

  belka_1

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTHOTEL CZARNA PERŁA

  prowadzący

  PRACOWNIA MISTRZÓW

  Zajęcia dla uczestników projektu „Ludzie mają siłę”.

  9:00 Konrad GÓRA: Spacer pojednawczy zwaśnionych poetyk

  Uczestnicy: Aleksandra Błaszczyk, Joanna Cybruch, Paweł Cybulski, Łukasz Dynowski, Natalia Dziadosz, Małgorzata Filary-Celebudzka, Dorota Firkowska, Kamil Galus, Sofiia Kamalova, Małgorzata Kulisiewicz, Paulina Pidzik, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Krystyna Sławińska, Enormi Stationis, Weronika Stępkowska, Zuzanna Strehl, Michał Surosz.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OPOWIEŚCI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Debiuty prozą”.

  Uczestnicy: Koterba Mundek, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Krzysztof Chronowski, Magdalena Dampz, Jan Henzel, Dariusz Kałan, Katarzyna Klakla-Jaczyńska, Zuzanna Kopcińska, Gabriela Krzyżanowska, Agnieszka Kuna, Elżbieta Łapczyńska, Suzanne Novaque, Jonathan Scovil, Marta Sokołowska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem prozatorskim”.

  Uczestnicy: Jacek Bies, Andrzej Błażewicz, Martyna Borowska, Justyna Bromberg, Mikołaj Denderski , Martyna Dębowska, Honorata Drążyk, Aleksandra Fudalej, Damian Halmer, Magdalena Jaworowska, Anna Kamińska-Janowicz, Gabriela Krzyżanowska, Jakub Kurzyński, Joanna Pośpiech, Mariusz Sambor, Urszula Sieńkowska-Cioch, Michał Szymaniak, Barbara Woźniak, Katarzyna Zwolska-Płusa.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA
  PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM

  Zajęcia dla uczestników projektu „Przed debiutem poetyckim”.

  Uczestnicy: Tomasz Berrached, Monika Broszkiewicz, Paulina Cedlerska, Jadwiga Graboś, Paweł Hohmann, Aglaja Janczak, Kamil Kawalec, Paweł Kondratowicz, Aleksandra Lewandowska, Anna Luberda-Kowal, Edwar Ludian, Monika Maciasz, Maja Margasińska, Jacek Musiał, Maria Pastwa, Dariusz Patkowski, Sonia Pohl, Marlena Prażmowska, Mariusz Sambor, Błażej Tomaszewski, Agnieszka Wojciechowska, Andrzej Woźniak, Ewa Woźniak-Wawrzyniak, Mariusz Wójcik, Mateusz Zięcina.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  PRACOWNIA PRZEKŁADOWA

  Zajęcia dla uczestników projektu „Tłumacz z uczelni”.

  Uczestnicy język angielski: Agata Ostaszewska-Smykała, Rafał Starosielec.
  Uczestnicy język francuski: Małgorzata Fabrycy, Aleksandra Spilkowska, Cezary Węgliński.
  Uczestnicy język hiszpański i kataloński: Magdalena Wegner, Monika Wojtysiak.
  Uczestnicy język węgierski: Michalina Kucemba, Łukasz Woiński.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI

  Zajęcia dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.

  Uczestnicy: Paweł Bień, Łukasz Gamrot, Maria Halber, Adrianna Olejarka, Marcin Pierzchliński, Marcin Podlaski, Marcin Radwan, Przemysław Suchanecki, Marta Stachniałek, Katarzyna Szaulińska, Katarzyna Szweda, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA PO DEBIUCIE

  Zajęcia dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.

  Uczestnicy: Paweł Biliński, Anna Dwojnych, Jakub Głuszak, Radosław Jurczak, Lidia Karbowska, Dominika Kaszuba, Marcin Królikowski, Marek Kucak, Dominika Lewicka-Klucznik, Agata Litwin, Radosław Medard, Mateusz Melanowski, Anna Nawrocka, Piotr Piątek, Maciej Taranek, Grzegorz Wołoszyn.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA 24
  09:00
  APARTAMENTY CZARNA GÓRA

  prowadzący

  PRACOWNIA TWÓRCZA

  Zajęcia dla uczestników projektu „14. Połów. Poetyckie debiuty 2019”.

  Uczestnicy: Sara Akram, Paweł Harlender, Sonia Kądziołka, Michał Koza, Michał Krawczyk, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Luiza Lalliche, Anna Michalska, Michał Mytnik, Marlena Niemiec, Klaudia Pieszczoch, Agata Puwalska, Maria Rozenbaum, Jakub Sęczyk, Tomasz Wojtach, Olga Wiktoria Wybodowska, Małgorzata Zagajewska-Wójcińska.

  więcej
  PRACOWNIE STACJI LITERATURA 24

niezbędnik

transport

więcej

miejsca wydarzeń

więcej

baza noclegowa

więcej

info

realizatorzy

więcej

multimedia

więcej

dziennikarze

więcej

wolontariat

więcej

organizatorzy

mecenasi

partnerzy