Zapowiedź z Biura / Dariusz SOŚNICKI: Po domu

29/09/2021 zapowiedzi

Aż siedem lat musieliśmy czekać na nową książkę Dariusza Sośnickiego. Tom Po domu ukaże się 1 listopada w Biurze Literackim, gdzie autor publikuje swoje kolejne książki już od 22 lat. 

 

 

Aż siedem lat musieliśmy czekać na nową książkę Dariusza Sośnickiego. Tom Po domu ukaże się 1 listopada w Biurze Literackim, gdzie autor publikuje swoje kolejne książki już od 22 lat. W premierowym zbiorze Dariusz Sośnicki zgłasza wotum nieufności wobec domostwa rozumianego jako emanacja i twierdza jednostki, nawet w widmowej postaci, a jego głównemu lokatorowi, który przybiera tu postać złowrogiego Pana domu, funduje oczyszczającą wyprowadzkę. Na jednym z planów książka jest opisem kondycji „wyprowadzonego”, na drugim relacją z mikropaństwa, z którego wyprowadził się panujący.

 

„Bez wyjścia z domu nic istotnego nie może nam się przydarzyć. Ale oddalanie się od domu do niczego ważnego nas jeszcze nie przybliża. Powidok domostwa bywa bardziej szczelny niż ono samo, otula nas tym ciaśniej, im mniej pewni swego jesteśmy” – mówi o książce Dariusz Sośnicki. „Praca pod kloszem widmowego, hermetycznego domostwa potrafi być nader wydajna, a jej wykwity zdają się o niebo atrakcyjniejsze od wszystkiego, co nas otacza, ale przecież one wypełniły nasz dom już po brzegi, temperatura w czterech ścianach niebezpiecznie rośnie, a przez zaparowane szyby okien nie widać prawie nic. Katastrofa jest kwestią czasu, to nie ulega kwestii”.

 

Dariusz Sośnicki urodził się 10 lipca 1969 roku w Kaliszu. Jest poetą i redaktorem książek, absolwentem filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Został laureatem nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002), był nominowany do Paszportu „Polityki” (2002) i Nagrody Literackiej Gdynia (2015). W latach 90. redagował pisma „Już Jest Jutro” i „Nowy Nurt”, którego był współzałożycielem. W latach 2005–2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. Od listopada 2015 do marca 2020 roku był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Ossolineum. Mieszka w Poznaniu.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • POEZJE Po domu Fragmenty książki Po domu Dariusza Sośnickiego, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku, a w wersji elektronicznej 18 lipca 2022 roku. więcej