recenzje / KOMENTARZE

„Pogodna starość najeźdźcy” – wiersz z komentarzem

Dariusz Sośnicki

Autorski komentarz Dariusza Sośnickiego w ramach cyklu „Wiersz w drodze”, towarzyszący premierze książki Po domu, wydanej w Biurze Literackim 1 listopada 2021 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Co się pisa­ło o robi­nii aka­cjo­wej? Pisa­ło się na przy­kład:

„W oko­li­cach, gdzie głóg bia­ły wca­le się nie znaj­du­je, lub w małej tyl­ko ilo­ści, moż­na użyć na płot samo­rod­ny aka­cji, któ­ra pod wzglę­dem szyb­kie­go wzro­stu, ma nawet przed gło­giem bia­łym pierw­szeń­stwo. (…) Płot samo­rod­ny z aka­cji, i pod wzglę­dem gospo­dar­skim jest uży­tecz­ny. Liście bowiem tego drze­wa dają tak wybor­ny pokarm dla owiec, iż nie­miec­cy gospo­da­rze, pro­po­nu­ją sie­wać ją naumyśl­nie na ten cel w polu, i corocz­nie kosić na sia­no” (O pło­cie samo­rod­nym z Aka­cji. Robo­nia, „Zie­mia­nin Gali­cyj­ski. Pismo Poświę­co­ne Gospo­dar­stwu Kra­jo­we­mu”, wyda­ny przez Julia­na Alek­san­dra Kamiń­skie­go, 1837, nr 4, z. 1).

Pisa­ło się też:

„Rynek był pusty i żół­ty od żaru, wymie­cio­ny z kurzu gorą­cy­mi wia­tra­mi, jak biblij­na pusty­nia. Cier­ni­ste aka­cje, wyro­słe z pust­ki żół­te­go pla­cu, kipia­ły na nim jasnym listo­wiem, bukie­ta­mi szla­chet­nie uczłon­ko­wa­nych fili­gra­nów zie­lo­nych, jak drze­wa na sta­rych gobe­li­nach. Zda­wa­ło się, że drze­wa afek­tu­ją wicher, wzbu­rza­jąc teatral­nie swe koro­ny, aże­by w pate­tycz­nych prze­gię­ciach uka­zać wytwor­ność wachla­rzy ust­nych o sre­brzy­stym pod­brzu­szu, jak lustra szla­chet­nych lisic” (Bru­no Schulz, Sier­pień).

Co się pisze o robi­nii aka­cjo­wej? Pisze się na przy­kład:

„Natu­ral­nym rejo­nem wystę­po­wa­nia robi­nii aka­cjo­wej jest Ame­ry­ka Pół­noc­na (…). Głów­nym źró­dłem inwa­zji robi­nii aka­cjo­wej są drze­wo­sta­ny tego gatun­ku na tere­nach leśnych oraz zadrze­wie­nia w kra­jo­bra­zie otwar­tym (…). Owo­ce i nasio­na roz­prze­strze­nia­ją się na dro­dze baro­cho­rii (opa­da­nia pod wpły­wem siły gra­wi­ta­cji) i ane­mo­cho­rii (wia­tro­siew­no­ści), rza­dziej tak­że hydro­cho­rycz­nie (wodo­siew­nie) i endo­zo­ocho­rycz­nie (przez przej­ście wewnątrz orga­ni­zmu zwie­rzę­ce­go)” (Robi­nia pseu­do­aca­cia, stro­na inter­ne­to­wa pro­jek­tu Opra­co­wa­nie zasad kon­tro­li i zwal­cza­nia inwa­zyj­nych gatun­ków obcych wraz z prze­pro­wa­dze­niem pilo­ta­żo­wych dzia­łań i edu­ka­cją).

Pisze się też:

„Nie­ste­ty, popu­lar­na w Pol­sce ‘aka­cja’ (ta powszech­nie sto­so­wa­na nazwa jest błęd­na – praw­dzi­we aka­cje rosną w kra­jach tro­pi­kal­nych) to nasz wróg! Pocho­dzą­ce z Ame­ry­ki Pół­noc­nej kol­cza­ste drze­wa pano­szą się w naszym kra­ju i trud­no się ich pozbyć. Kwia­ty robi­nii są jadal­ne – moż­na np. usma­żyć je w cie­ście nale­śni­ko­wym – za to cała resz­ta rośli­ny jest nasą­czo­na tru­ci­zną, któ­ra po spo­ży­ciu może spo­wol­nić pra­cę ser­ca, dopro­wa­dzić do roz­stro­ju żołąd­ka i bólu gło­wy. Kora jest naj­bar­dziej tok­sycz­na jesie­nią” (J. Stra­dow­ski, Zie­lo­na inwa­zja, czy­li inwa­zyj­ne gatun­ki roślin, „Focus”, 07.09.2013).

Zwa­żyw­szy na to, że sezon jesien­ny w peł­ni, a Pań­stwo po całym dniu pra­cy naj­chęt­niej sia­da­ją przed tele­wi­zo­ra­mi z solid­nym kawał­kiem kory na tale­rzu, zale­cam sta­ran­ny dobór gatun­ku. Nie mówię, że rodzi­me nie zaszko­dzą, ale przy­naj­mniej Pań­stwa ser­ce zatrzy­ma się w słusz­nej, patrio­tycz­nej spra­wie.

Gdy­by jed­nak wole­li Pań­stwo spę­dzić naj­bliż­szy wie­czór ina­czej, pro­po­nu­ję lek­tu­rę krót­kie­go wier­sza z mojej nowej książ­ki. Zmia­na per­spek­ty­wy bywa ożyw­cza, a może nawet potra­fi uod­por­nić na tok­sy­ny.

Pate­tycz­nie prze­gię­ty Dariusz Sośnic­ki


Pogodna starość najeźdźcy

Naj­grub­sza robi­nia aka­cjo­wa na tere­nie Lasów Pań­stwo­wych rośnie w miej­sco­wo­ści Łęgo­wo w gmi­nie Sule­chów. Ma 507 cm obwo­du i 20 metrów wyso­ko­ści.
Wiki­pe­dia

Naj­grub­sza, ale to wca­le nie zna­czy,
że naj­brzyd­sza w lesie
– śmie­ją się tęgie żony hur­tow­ni­ków. –
Czy to nie wokół niej tło­czą się chma­ry pod­nie­co­nych owa­dów?

Na tere­nie Lasów Pań­stwo­wych, ale prze­cież
nie jest przy­nie­sio­ną w tecz­ce
urzęd­nicz­ką nasze­go tek­tu­ro­we­go pań­stwa
– grzmią suwe­ren­ni oby­wa­te­le. – Sama potra­fi się utrzy­mać.

W miej­sco­wo­ści Łęgo­wo, a co wy macie
do Łęgo­wa, bie­da­ki z Janow­ca,
gang­ste­rzy z Buko­wa i fra­je­rzy z Klęp­ska?
– dobie­ga z krza­ków.

W gmi­nie, bo gmin ją przy­jął do sie­bie
– powia­da regio­na­li­sta. – Nad brze­giem morza
stał Edward ósmy, list­ki aka­cji obry­wa,
kocha, nie kocha, lubi, nie lubi, tak swo­ją Simp­son przy­zy­wa.

Pięć­set sie­dem cen­ty­me­trów obwo­du:
ile uczest­ni­czek szkol­nej wyciecz­ki z Sule­cho­wa
– pyta mate­ma­tycz­ka –
musi się chwy­cić za ręce, żeby ją objąć?

Dwa­dzie­ścia metrów wyso­ko­ści:
ilu uczest­ni­ków tej­że musi sta­nąć jeden na dru­gim,
żeby ten last but not least – pyta angli­sta –
a wręcz prze­ciw­nie – dopo­wia­da kate­che­ta –

mógł dory­so­wać z ojcow­ską dumą
kre­skę na futry­nie Nie­bie­skich Wrót?

O autorze

Dariusz Sośnicki

Urodzony w Kaliszu. Poeta. Absolwent filozofii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureat m.in. nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002), nominowany do Paszportu „Polityki” (2002) i Nagrody Literackiej „Gdynia” (2015). W latach 90. redagował pisma „Już Jest Jutro” i „Nowy Nurt”. W latach 2005–2013 prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. Publikuje teksty o literaturze w „Dwutygodniku” i „Czasie Kultury”. Mieszka w Poznaniu.

Powiązania

Inne Państwa

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Jacek Gutorow Julia Fiedorczuk

Zapis całe­go spo­tka­nia z udzia­łem Julii Fie­dor­czuk, Jac­ka Guto­ro­wa i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2009.

Więcej

Kochankowie na otwartm morzu

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Jac­ka Deh­ne­la, Julii Fie­dor­czuk, Łuka­sza Jaro­sza, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Urszu­li Kozioł, Ryszar­da Kry­nic­kie­go, Boh­da­na Zadu­ry, Pio­tra Som­me­ra, Jerze­go Jar­nie­wi­cza, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Andrze­ja Sosnow­skie­go, Tade­uszy Pió­ry, Dar­ka Fok­sa, Woj­cie­cha Bono­wi­cza, Mar­ci­na Sen­dec­kie­go, Dariu­sza Suski, Mariu­sza Grze­bal­skie­go, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Mar­ty Pod­gór­nik i Jac­ka Deh­ne­la pod­czas Por­tu Wro­cław 2007.

Więcej

Byliśmy wreszcie we własnym domu

wywiady / o książce Artur Burszta Dariusz Sośnicki

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Dariu­szem Sośnic­kim towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Po domu (1)

utwory / zapowiedzi książek Dariusz Sośnicki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

W państwie środka

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go z udzia­łem Bogu­sła­wa Kier­ca, Zbi­gnie­wa Mache­ja, Krzysz­to­fa Siw­czy­ka, Dariu­sza Sośnic­kie­go i Toma­sza Bro­dy pod­czas Por­tu Wro­cław 2005.

Więcej

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Różni autorzy

Zapis całe­go spo­tka­nia autor­skie­go poświę­co­ne­go twór­czo­ści Rafa­ła Wojacz­ka pod­czas Por­tu Legni­ca 2004.

Więcej

Opisy przyrody i Symetria

dzwieki / WYDARZENIA Dariusz Sośnicki Marcin Sendecki

Zapis całe­go spo­tka­nia Mar­ci­na Sen­dec­kie­go i Dariu­sza Sośnic­kie­go pod­czas festi­wa­lu Port Legni­ca 2002.

Więcej

Ambasadorzy poezji

nagrania / z fortu do portu Dariusz Sośnicki Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Marcin Sendecki

Zapis spo­tka­nia autor­skie­go „Amba­sa­do­rzy Poezji” z Mar­ci­nem Sen­dec­kim, Dariu­szem Sośnic­kim i Euge­niu­szem Tka­czy­szy­nem-Dyc­kim w ramach 20. festi­wa­lu lite­rac­kie­go Port Wro­cław 2015.

Więcej

Niech tak zostanie

wywiady / o książce Dariusz Sośnicki Marcin Jaworski

Z Dariu­szem Sośnic­kim o książ­ce Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji roz­ma­wia Mar­cin Jawor­ski.

Więcej

TLK Starosta. Odcinek Warszawa – Zielona Góra

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Komen­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go do wier­sza „TLK Sta­ro­sta. Odci­nek War­sza­wa-Zie­lo­na Góra” z tomuSpóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 3 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

Instrukcje dla Kolonii M.

dzwieki / RECYTACJE Dariusz Sośnicki

Wiersz z tomu Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji, zare­je­stro­wa­ny pod­czas spo­tka­nia „Amba­sa­do­rzy Poezji” na festi­wa­lu Port Wro­cław 2015.

Więcej

Poeci: Dariusz Sośnicki

nagrania / między wierszami Dariusz Sośnicki

Pro­gram lite­rac­ki „Poeci”, w któ­rym Justy­na Sobo­lew­ska roz­ma­wia z Dariu­szem Sośnic­kim.

Więcej

Państwo P. i smutek zwierząt

dzwieki / RECYTACJE Dariusz Sośnicki

Wiersz z tomu Pań­stwo P.. Frag­ment spo­tka­nia „Inne pań­stwa” z festi­wa­lu Port Wro­cław 2009.

Więcej

Państwo P.

nagrania / między wierszami Dariusz Sośnicki

Z Auto­rem roz­ma­wia Grze­gorz Jan­ko­wicz, książ­kę komen­tu­je Mar­ta Pod­gór­nik. Etiu­da do wier­sza „Pań­stwo P. o lek­tu­rach” w reży­se­rii Anny Jadow­skiej.

Więcej

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / o książce Różni autorzy

Roz­mo­wa Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go z lau­re­ata­mi 10. edy­cji pro­jek­tu Połów, auto­ra­mi e‑booka Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, wyda­ne­go w Biu­rze Lite­rac­kim 4 kwiet­nia 2016 roku.

Więcej

Rozmowa z laureatami 10. edycji Połowu

wywiady / o książce Dariusz Sośnicki Marta Podgórnik

Lau­re­aci 10. edy­cji pro­jek­tu Połów odpo­wia­da­ją na pyta­nia Mar­ty Pod­gór­nik i Dariu­sza Sośnic­kie­go, redak­to­rów alma­na­chu Połów. Poetyc­kie debiu­ty 2014–2015, któ­ry uka­zał się nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 2 listo­pa­da 2015 roku.

Więcej

Chiński zodiak

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Autor­ski komen­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go do wier­sza „Chiń­ski zodiak” z książ­ki O rze­czach i ludziach (1991–2010), wyda­nej nakła­dem Biu­ra Lite­rac­kie­go 20 stycz­nia 2011 roku.

Więcej

Państwo P. ulegają modzie na powieść kryminalną

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Auto­ko­men­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go do książ­ki Pań­stwo P..

Więcej

O „Najryzykowniej”

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rze Dariu­sza Sośnic­kie­go, Justy­ny Sobo­lew­skiej, Julii Fie­dor­czuk, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza.

Więcej

O Na szali znaków

recenzje / NOTKI I OPINIE Dariusz Sośnicki Grzegorz Jankowicz

Komen­ta­rze Dariu­sza Sośnic­kie­go, Grze­go­rza Jan­ko­wi­cza, Ada­ma Zdro­dow­skie­go.

Więcej

O Pełnym morzu

recenzje / NOTKI I OPINIE Różni autorzy

Komen­ta­rza Jac­ka Guto­ro­wa, Jaro­sła­wa Borow­ca, Dariu­sza Sośnic­kie­go, Maria­na Sta­li, Pio­tra Kępiń­skie­go i Kuby Mikur­dy.

Więcej

Czuk i Hek, Oscylatoria, Hieronim

recenzje / KOMENTARZE Dariusz Sośnicki

Autor­ski komen­tarz Dariu­sza Sośnic­kie­go do wier­szy z książ­ki Skan­dy­naw­skie lato.

Więcej

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Byliśmy wreszcie we własnym domu

wywiady / o książce Artur Burszta Dariusz Sośnicki

Roz­mo­wa Artu­ra Bursz­ty z Dariu­szem Sośnic­kim towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Po domu (1)

utwory / zapowiedzi książek Dariusz Sośnicki

Frag­men­ty zapo­wia­da­ją­ce książ­kę Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, któ­ra uka­że się w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Podomka Balzaka (o Po domu Dariusza Sośnickiego)

recenzje / ESEJE Jakub Skurtys

Recen­zja Jaku­ba Skur­ty­sa towa­rzy­szą­ca pre­mie­rze książ­ki Po domu Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 1 listo­pa­da 2021 roku.

Więcej

Sośnicki: wielokrotne symetrie

recenzje / ESEJE Karol Maliszewski

Szkic Karo­la Mali­szew­skie­go opu­bli­ko­wa­ny w cyklu pre­zen­ta­cji naj­cie­kaw­szych archi­wal­nych tek­stów z dwu­dzie­sto­pię­cio­le­cia festi­wa­lu Sta­cja Lite­ra­tu­ra.

Więcej

Cena cukru, jesionka i kot

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recen­zja Mar­ci­na Orliń­skie­go z książ­ki Dariu­sza Sośnic­kie­go Pań­stwo P., któ­ra uka­za­ła się na stro­nie marcinorliński.pl

Więcej

Mity pod lupą

recenzje / ESEJE Małgorzata Angielska

Recen­zja Mał­go­rza­ty Angiel­skiej z książ­ki Dariu­sza Sośnic­kie­go Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji.

Więcej

Wszędzie dobrze, ale w domu…

recenzje / ESEJE Tomasz Fijałkowski

Recen­zja Toma­sza Fijał­kow­skie­go z książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Z rozpędu (nowe wiersze Dariusza Sośnickiego)

recenzje / IMPRESJE Jacek Gutorow

Esej Jac­ka Guto­ro­wa towa­rzy­szą­cy pre­mie­rze książ­ki Spóź­nio­ny owoc radio­fo­ni­za­cji Dariu­sza Sośnic­kie­go, wyda­nej w Biu­rze Lite­rac­kim 3 listo­pa­da 2014 roku.

Więcej

Podglądnięte, podejrzane

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recen­zja Mar­ka Olszew­skie­go z książ­ki O rze­czach i ludziach Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Jak mówić, czyli być?

recenzje / ESEJE Michał Larek

Recen­zja Micha­ła Lar­ka z książ­ki O rze­czach i ludziach (1991–2010) Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Spojrzenie pełne po brzegi

recenzje / ESEJE Paweł Kaczmarski

Recen­zja Paw­ła Kacz­mar­skie­go z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Podziemia wyobraźni i wrażliwości

recenzje / ESEJE Jacek Gutorow

Recen­zja Jac­ka Guto­ro­wa z książ­ki Pań­stwo P. Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej

Na rogatkach poznania

recenzje / ESEJE Adrian Sinkowski

Recen­zja Adria­na Sin­kow­skie­go z książ­ki Folia na wie­trze Dariu­sza Sośnic­kie­go.

Więcej