Zapowiedź z Biura / Jerzy JARNIEWICZ: Mondo cane

27/05/2021 zapowiedzi

Niebawem w Biurze Literackim premiera najnowszej książki Jerzego Jarniewicza Mondo cane. To już dziesiąta książka poetycka autora w wydawnictwie i dziewiętnasta, jeśli liczyć publikacje przekładowe oraz szkice. 

 

 

Niebawem w Biurze Literackim premiera najnowszej książki Jerzego Jarniewicza Mondo cane. To już dziesiąta książka poetycka autora w wydawnictwie i dziewiętnasta, jeśli liczyć publikacje przekładowe oraz szkice. To także kolejna pozycja przygotowana na 26. edycję festiwalu Stacja Literatura, z którym autor związany jest od 1998 roku. Poprzedni tom Puste noce wyróżniony został w 2018 roku Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius.

 

Jarniewicz rejestruje prawdziwe śmierci znajomych, zerwania, odejścia – i bezlitośnie przygląda się własnym reakcjom na te „krańcówki”. Kpiarsko poczyna sobie z modelem poezji konfesyjnej, gdy obnaża zarówno perwersyjny wojeryzm mediów, jak i słabości własnego, coraz częściej schorowanego ciała. Ciągle zmienia perspektywę składni: raz ustawia obiektyw z ironicznego dystansu, a chwilę później kameruje wszystko w szokująco intymnym zbliżeniu. Jest tu wszystko, na co tak bardzo pragnęliście patrzeć, i na co tak bardzo patrzeć wam nie dano.

 

Jerzy Jarniewicz urodził się w Łowiczu w 1958 roku. Opublikował kilkanaście zbiorów wierszy, piętnaście książek eseistycznych. Tłumaczył autorów języka angielskiego, m.in. Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Johna Banville’a, Raymonda Carvera, Denise Riley. Opracował antologie: Sześć poetek irlandzkich (2012), Poetki z Wysp (2015, z Magdą Heydel) i 100 wierszy wypisanych z języka angielskiego (2018). Mieszka w Łodzi.

 

Fragment zapowiadający książkę

Inne zapowiedzi

 

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • POEZJE Mondo cane Fragment książki Mondo cane Jerzego Jarniewicza, która ukazała się w Biurze Literackim 28 czerwca 2021 roku, a w wersji elektronicznej 9 maja 2022 roku. więcej