Wycieczka do muzeum. Wybór opowiadań

13/09/2012 epika

Wybór opowiadań Różewicza, które składają się na gorzką i trudną summę zależności oraz stosunków międzyludzkich. Bohaterowie uwikłani są w historię, relacje społeczne i rodzinne. Pozycja obowiązkowa dla koneserów twórczości autora Kartoteki.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2010-05-27
Gatunek
Epika
Seria
Proza
Ilość stron
244
Format
162 x 215 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90g
Projekt okładki
Nina Łupińska
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-62006-57-1
spis treści

Czerwone pieczęcie
Wspomnienie z roku 1929
Banan
Grzech
Opadły liście z drzew
Synowie
Nowa szkoła filozoficzna
W najpiękniejszym mieście świata
Tylko tyle
Wycieczka do muzeum
Ta stara cholera
Na placówce dyplomatycznej
Strawiony
Strahovski Kamieniołom
Napiwek
Stare młode serce
Śmierć w starych dekoracjach
bez odwołania

opinie o książce

W nowym zbiorze opowiadań Tadeusza Różewicza znajdziemy utwory bardzo znane, takie jak chociażby tytułowa “Wycieczka do muzeum”, ale i teksty rozproszone, które ukazały się dotychczas tylko w czasopismach. (…) Nawet jeśli niektóre opowiadania znaliśmy, ułożone w taką całość tworzą spójny obraz. Teraz widać, jakim obserwatorem jest Różewicz. Dostajemy bowiem do rąk jeden z najbardziej przenikliwych portretów polskiego XX w.

Justyna Sobolewska

Pozycja z całą pewnością ciekawa i ważna, nie tylko przez swoją zawartość, ale w dużej mierze przez kontekst. Oto przemówił bowiem Różewicz – poeta znany ze swej niechęci do publicznego wypowiadania się, poeta znany z ascetycznej formy swoich wypowiedzi, zawierających mocno ironiczne patrzenie na rzeczywistość. 

Marcin Malczewski

Co mnie w tym czytaniu zadziwia, to poczucie przewagi Widzianego i Opisanego przez Różewicza, nad tym, w czym jestem – też przecież widząc i (“w sobie”) opisując. Może to tajemnica wyjątkowej czułości dla ludzi i rzeczy, takiej czułości, która rzeczywiście staje się w s p ó ł c z u c i e m ?

Bogusław Kierc

Tytułowe opowiadanie “Wycieczka do muzeum”, napisane kilkadziesiąt lat temu, czytane dzisiaj, uderza trafnością i dokładnością zapisu. Obóz koncentracyjny zamieniony w muzeum, generuje muzealne zachowania zwiedzających od ziewania po żarty. Tu się nie przeżywa i nie rozmyśla, tu się ogląda, tylko nieco inaczej, z dreszczykiem, tak jak gabinet osobliwości albo groteskowy tunel strachu w lunaparku.

Marta Brzezińska

Zbiór obejmuje opowiadania z różnych okresów, wyboru dokonał sam autor. W tekstach odbija się niemal cały XX wiek, z jego światowymi katastrofami i dramatami jednostki. Rewelacja. 

Anna Piwowarczyk

inne książki autora