Credo
Poruszający „portret wielokrotny” ludzkiej twarzy. Intymny album z pamiątkami po najbliższych (po tych, z którymi poeta zetknął się osobiście, jak i znanych mu jedynie z historii kultury). Świadectwo załamania się wiary w człowieka i rozpadu sensu w obliczu wojny. Poetyckie próby budowania nowej komunikacji „po Oświęcimiu”, ale też stawiane przez starego poetę – ironicznie, w poetyce recyklingu – diagnozy dotyczące nieprzejrzystości języka w „płynnej nowoczesności”. Zbiór 25 wierszy i poematów Różewicza, opracowany przez długoletniego redaktora poety Jana Stolarczyka, udowadnia, że autor Niepokoju obejmował swoim spojrzeniem najważniejsze doświadczenia XX i początku XXI wieku.
serce podchodzi do gardła
W środku życia
PCierń
Na powierzchni poematu i w środku
Propozycja druga
Przyszli żeby zobaczyć poetę
słowa
*** (Przedzierałem się przez ten sen…)
Zwierciadło
zadanie domowe
Szkic do erotyku współczesnego
Opowiadanie o starych kobietach
Zielona róża
*** (Mistrz Jakob Bőhme…)
W świetle lamp filujących
Widziałem Go
szara strefa
Francis Bacon czyli Diego Velázquez na fotelu dentystycznym
„Der Tod ist ein Meister aus Deutschland”
Credo
nożyk profesora
bez
nauka chodzenia
*** (Czas na mnie…)
czego byłoby żal
Różewicz jest ciągle żywy, żywotny, współczesny, właśnie jako świadek wiecznie stającego się końca poezji, procesu pisania podlegającego temu mrocznemu cieniowi i jednocześnie mu zaprzeczającego. Ta szarpanina jest wciąż płodna i na swój sposób nowoczesna. (…) To, co ludzkie, proste, zwyczajne znajduje w tym wyborze, w tak sprofilowanym kształcie przesłania, sprzymierzeńca w postaci czegoś już prawie religijnego. Oczywiście nie ma w tym ostentacji i przesady, bo jest przecież subtelna granica między wiarą a jej pozorami.
Karol Maliszewski
inne książki autora
teksty i materiały o książce w bibliotece
- O PISANIU Tak i Nie Rozmowa Witolda Zalewskiego* z Tadeuszem Różewiczem, towarzysząca premierze książki Credo Tadeusza Różewicza w opracowaniu Jana Stolarczyka, która ukazała się w Biurze Literackim 29 stycznia 2020 roku.
- ESEJE „Nowy” Różewicz: „Trzeba żyć bez Ojca” Recenzja Karola Maliszewskiego, towarzysząca premierze książki Credo Tadeusza Różewicza w opracowaniu Jana Stolarczyka, która ukazała się w Biurze Literackim 29 stycznia 2020 roku.
- KOMENTARZE Historia wiersza “Zwierciadło” Historia wiersza “Zwierciadło” Tadeusza Różewicza – od rękopisów do wersji ostatecznej.
- POEZJE Credo Fragment książki Credo Tadeusza Różewicza, w opracowaniu Jana Stolarczyka, która ukazała się w Biurze Literackim 29 stycznia 2020 roku.
- PREZENTACJE KSIĄŻEK Credo Prezentacja książki Tadeusza Różewicza Credo.
- zapowiedzi książek Credo Fragment zapowiadający książkę Tadeusza Różewicza Credo w opracowaniu Jana Stolarczyka, która ukaże się w Biurze Literackim 29 stycznia 2020 roku.