Kacper Bartczak z tomem w BL

27/04/2017 zapowiedzi

W połowie czerwca ukaże się Pokarm suweren – pierwsza książka poetycka Kacpra Bartczaka wydana w Biurze Literackim!

 

BL Img 2017.04.27 Kacper Bartczak z tomem w BL_www_top

 

Po wydanych dwa lata temu Wierszach organicznych, za które łódzki poeta został nominowany do kilku nagród literackich, przyszedł czas na Pokarm suweren. To ciekawy i intrygujący zbiór, którego idiom leży gdzieś pomiędzy zaangażowaną dykcją podpatrującą świat oraz intelektualną pracą na samych pojęciach, jakimi o tym świecie mówimy.

 

W swojej twórczości literackiej – a trzeba przypomnieć, że Pokarm suweren będzie już szóstą książką łódzkiego autora – zdaniem Anny Kałuży Kacper Bartczak „splatając ze sobą mikro i makrostruktury, biologiczność i mechaniczność, daje w efekcie najbardziej wiarygodną politycznie symulację naszego świata”.

 

Jedną z „pierwszych rzeczy” zbioru Pokarm suweren jest praca na pojęciach. Kacper Bartczak twarde, dyskursywne kategorie poddaje jednak nie obróbce czysto intelektualnej – zawieszonej w „rozumowej” próżni – lecz raczej estetycznej, poetyckiej. Przyjmuje przy tym założenie o antropogenetycznym wymiarze pracy, jaką te pojęcia wykonują w naszym doświadczaniu świata.

 

Stąd w nowym zbiorze autora programowa leksykalna oszczędność czy też tyle strategicznych zamilknięć: kolejne wersy, chociaż naładowane wielością sensów, nie przytłaczają czytelnika intelektualnym ciężarem. Na poziomie rejestru Bartczakowi udaje się zachować odpowiednią równowagę, dzięki czemu Pokarm suweren pozostaje przede wszystkim świetną książką poetycką.

 

Kacper Bartczak urodził się w 1972 roku. Jest poetą, tłumaczem, krytykiem i wykładowcą akademickim. Tłumaczył takich poetów jak Rae Armantrout, John Ashbery czy Peter Gizzi. W 2009 roku został laureatem Nagrody „Literatury na Świecie” za wydany w Biurze Literackim zbiór esejów krytycznych Świat nie scalony. Mieszka w Łodzi.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • O KSIĄŻCE Echo-sfera wiersza Rozmowa Pawła Kaczmarskiego z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Pokarm suweren, wydanej w Biurze Literackim 12 czerwca 2017 roku. więcej

książki

projekty