recenzje / KOMENTARZE

Komentarz do wiersza "In Absentia"

Katarzyna Fetlińska

Autorski komentarz Katarzyny Fetlińskiej do wiersza „In Absentia” z książki Glossolalia, która ukazała się 21 czerwca 2012 roku nakładem Biura Literackiego.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Jakaś klacz obok rżała w słuchawkę, powtarzając “kochanie, przyjdź”, a ja pomyślałam o Emmie Hauck. Jak to jest po niemiecku. No i ruszyło. Piszę właśnie o tym, bo to jeden z tych niewielu tzw. “natchnionych”, kiedy wszystko się scala i wydaje mi się, że potrafię określić swoje krawędzie. Powiedzieć “ja”. Chciałam podpisać się tytułem braci Quay, bo ten film był dla mnie prawdziwy, chyba nigdy wcześniej nie uległam tak silnemu złudzeniu, że coś rozumiem. Czas to nie progres, lecz echo. Szepty i krzyki w szarych ścianach. Nie będę analizować tekstu, dajmy na to tematu powtórzeń, obsesji i komunikacji międzyludzkiej. Ten wiersz to dziecko, które uciekło z domu, a ja jestem niezadowolona z tego, co robi. Nie będę się wtrącać – wszystko, co “teraz” to przeszłość, która się cofa. Wraca jak refluks w refleksji i refleksach powtórzeń.

Dziękuję Rannemu, który powiedział, że zadowolenie to wróg kreatywności. Za to, że kreatywność jest wrogiem zadowolenia. Pani Izie, na której lekcje przychodziłam w dresie, a ona się dziwiła, że taka ciemna masa czyta Kinga. Tak Pani uraziła moją dumę, że zmusiłam Panią do czytania moich esejów o Herbercie, że zajęłam się literaturą. Dziękuję, że Pani była wrogiem, a ja kreatywna. Dziękuję dzieciakom, które topiły kocięta, a potem skarżyły, że rozdeptałam mysz w przepoconej szatni. Dziękuję wszystkim ludziom, których utopię, kiedy będzie wojna. Dziękuję Agnieszce od grania w Tomb Raider. Jaśminie, gdyby nie Ty, pewnie nie zaczęłabym pisać. Dziękuję Ci, Astrid, że razem zbierałyśmy agrest i nikt cię nie widział. Jarku, Tatusiu, że nauczyłeś mnie i uczysz nadal. Fiaki Fiakofii, która tak bardzo noni. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

O AUTORZE

Katarzyna Fetlińska

Urodzona 15 czerwca 1991 w Ciechanowie.W 2011 roku została laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty”. Autorka tomów poetyckich „Glossolalia” (2012) oraz „Sekstaśmy” (2015), wydanych nakładem Biura Literackiego. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Warszawie.

powiązania

In Absentia

dzwieki / RECYTACJE Katarzyna Fetlińska

Wiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011, zarejestrowany podczas spotkania “Połów 2011” na festiwalu Port Wrocław 2012.

WIĘCEJ

Cztery razy (o) Naraz

recenzje / KOMENTARZE Anna Kałuża Katarzyna Fetlińska Marta Podgórnik Roman Honet

Komentarze Marty Podgórnik, Katarzyny Fetlińskiej, Anny Kałuży, Romana Honeta do wierszy z książki Julii Szychowiak Naraz, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "Kraksa"

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Fetlińska

Autorski komentarz Katarzyny Fetlińskiej do wiersza “Kraksa” z książki Sekstaśmy, która ukazała się 21 czerwca nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi

wywiady / O KSIĄŻCE Bronka Nowicka Katarzyna Fetlińska

Rozmowa Katarzyny Fetlińskiej z Bronką Nowicką, towarzysząca premierze książki Nakarmić kamień, wydanej 29 czerwca 2015 roku w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Dziennik podróży (jednodniowej) na Wyspy

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Fetlińska

Esej Katarzyny Fetlińskiej towarzyszący premierze antologii poetek brytyjskich Poetki z Wysp w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza oraz Magdy Heydel, która ukazała się 11 maja 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Jeśli to przez tę rozmowę w korytarzu

wywiady / O KSIĄŻCE Filip Zawada Katarzyna Fetlińska

Z Filipem Zawadą o książce Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się rozmawia Katarzyna Fetlińska.

WIĘCEJ

Swoimi słowami

wywiady / O PISANIU Katarzyna Fetlińska Marta Podgórnik

Rozmowa Katarzyny Fetlińskiej z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze książki Nic o mnie nie wiesz, wydanej nakładem Biura Literackiego w 2012 roku.

WIĘCEJ

Szkic o szkicu, wiersz o wierszu

recenzje / ESEJE Katarzyna Fetlińska

Recenzja Katarzyny Fetlińskiej z książki Muszle w kapeluszu Andrzeja Kopackiego.

WIĘCEJ

Wywiad z samą Tobą, samym Tobą

wywiady / O PISANIU Katarzyna Fetlińska Maciej Taranek

Z Katarzyną Fetlińską rozmawia Maciej Taranek.

WIĘCEJ

Kto się boi słowika?

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recenzja Marcina Jurzysty z książki Glossolalia Katarzyny Fetlińskiej.

WIĘCEJ

Język uwagi

recenzje / IMPRESJE Joanna Żabnicka

Esej Joanny Żabnickiej towarzyszący premierze książki Sekstaśmy Katarzyny Fetlińskiej, która ukazała się 23 września 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Kto się boi słowika?

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recenzja Marcina Jurzysty z książki Glossolalia Katarzyny Fetlińskiej.

WIĘCEJ