wywiady / O PISANIU

Swoimi słowami

Katarzyna Fetlińska

Marta Podgórnik

Rozmowa Katarzyny Fetlińskiej z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze książki Nic o mnie nie wiesz, wydanej nakładem Biura Literackiego w 2012 roku.

Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Katarzyna Fetlińska: Cześć Marto, co u Ciebie słychać? Chciałabym przeprowadzić z Tobą rozmowę dla Biura Literackiego, zgadzasz się? Jeśli tak, to w załączniku znajduje się kilka pierwszych pytań, które chciałabym Ci zadać, a po otrzymaniu odpowiedzi od Ciebie zapytać o coś nowego – czy taka forma rozmowy Ci odpowiada?

Marta Podgórnik: Cześć Kasiu, jak ja nie znoszę tych rozmów do Przystani, no ale wiemy jak jest, rozmowa premierze książki towarzyszyć musi. Więc okej. Zastanawiam się jednak, jak to rozegrać, żeby nie było to kolejne seryjne bla bla bla. Bo wiesz, prawda taka, że nie można, wzorem pewnego barona, własnoręcznie wyciągnąć się z bagna (śmiech). Romek Honet sam zrobił tę książkę [Nic o mnie nie wiesz], poprosiłam go o to, mogłam poprosić każdego z przyjaciół, ale to byłyby wybory oczywiste, a ja nie chciałam sztampowego The Best Of, chciałam, żeby ta książka była nie tylko wyborem wierszy, ale naprawdę książką. Dlatego mój jedyny w tym przypadku wybór – wybór redaktora, był kluczowy. Jesteśmy rówieśnymi pisarzami, przeszliśmy podobne ścieżki, zaś nasze dykcje krytycy często i chętnie przeciwstawiali. Poezja uwolnionej wyobraźni i dancingowy postmodernizm. Tak jakby nie wychodziło na jedno. Fajnie jest powiedzieć wreszcie: Czytelniku, nic nie wiesz, o mnie, o sobie, o tym, że tam, gdzie upatrujesz różnic, żarzy się rozumienie, ufundowane nie na wspólnych przeżyciach, lecz na wspólnocie przeżyć. Etc.

I od początku do końca nie wtrąciłam się absolutnie w nic, taki był układ. A nawet swego rodzaju zakład, próba sił, bo czy da się wierszami Podgórnik napisać książkę Honeta (śmiech)? Lub odwrotnie, czy w ogóle można przejrzeć się w cudzym zwierciadełku (celowo nie piszę “cudzym pięknie”, bo to inna para zwierciadeł). Więc pytania, które przesłałaś, to jakby nie do mnie. A zresztą o tym, co Ci teraz piszę, nie chcę się jednak nadto rozgadywać na Przystani. To jest bardzo osobiste doświadczenie, powierzyć swoje życie, swoją (mniej lub bardziej zmyśloną) historię, tzn. swoje wiersze, choć przecież przeżywamy to wszyscy, za każdym razem, pisząc i publikując.

Do czego zmierzam? Znajdźmy inną formułę tej rozmowy, olejmy etap szkolny. Chętnie Ci błyskotliwie opowiem o tym, ile zawdzięczam przyjaciołom, czym jest dla mnie literatura, i dlaczego nie cieszę się z Nagrody Gdyni.

Przepraszam Cię więc za te szkolne pytania, ale po prostu nie wiedziałam, jaki mieliście układ. Nie pisnę o nim słowa (śmiech). Chętnie porozmawiam z Tobą inaczej i zacznijmy od nagrody, chociaż pewnie masz już dość pytań o Gdynię, gratulacji podszytych zawiścią oraz wszechobecnej pewności, że musi rozpierać Cię szczęście. Bardziej się cieszyłaś, czy nie cieszyłaś?

Ostatnie zdanie Twojego mejla to idealne pierwsze pytanie, nie tylko w kontekście kolejnej książki czy nagrody… Przeklejam zatem do Worda i postaram się odpisać jak najszybciej. Wiesz, chciałabym, żeby to była rozmowa, a nie wywiad. W pewnym sensie jesteśmy w podobnej sytuacji, Twój szybki i świetny debiut, od razu zauważony, poruszający występ na festiwalu, coś jakbym znowu (przy Tobie, czy, w pewnym sensie, przez Ciebie) była siedemnastolatką dostającą Bierezina i książkę. Deja vu, czy raczej the great circle of life. Prawdziwe nagrody są zawsze wszędzie indziej. Jeśli więc pozwolisz, ja też będę Ci zadawać pytania, nie tylko odpowiadać. Wolę rozmowę, nie wywiad, bo w owym pewnym sensie stoisz tam, gdzie ja stałam, i wkrótce staniesz tu, gdzie stoję teraz. Jak wiadomo czas jest kulką, a nie linią, w jakiś sposób to straszne, ale i pocieszające (śmiech).

I skoro tak zaczęłyśmy od narzekania, to może mi też powiesz, czy poznałaś wielu przyjaciół “po piórze”, którzy zamiast zazdrościć i wyrządzać różne świństewka – wspierają?

Zabrakłoby nam miejsca, gdybym chciała wymienić i podziękować wszystkim członkiniom i członkom mojej “rodziny równoległej”, jak na własny użytek nazywam przyjaciół po fachu. Jestem najwyraźniej w czepku urodzona, bo z zazdrością czy świństewkami kontakt miałam sporadyczny i raczej laboratoryjny, natomiast wsparcia, serdeczności, i wszelkiego typu miłych gestów doświadczam ze strony tzw. środowiska nieprzerwanie. Nie mam tu, rzecz jasna, na myśli żadnego rodzaju handicapów, taryf ulgowych czy weekendowych promocji. Byłam oceniana nieraz, na ogół (choć oczywiście nie zawsze) uczciwie i fachowo – za swoje pisanie, ale, co dla mnie ważniejsze, zyskałam zrozumienie i wsparcie w wymiarze, nazwijmy, stricte ludzkim. Literatura to literatura, wykonujemy swoją robotę (czy jako autor, czy jako redaktor, wydawca, krytyk, juror, itd.) bez romantycznych rojeń o jej wyjątkowości. Wiersz nie stanowi odpowiedzi, których potrzebujemy, zadając te najwłaściwsze pytania. Wracając do “prawdziwych nagród”, gdyby nie literatura, nie poznałabym tych wszystkich świetnych osób, nie odwiedziłabym tych wszystkich pięknych i strasznych miejsc, nie przeżyłabym tych wszystkich przygód. Za to być może miałabym dyplom wyższej uczelni, mały biały domek, dzieci baraszkujące w ogródku, hodowlę pelargonii, weekendowe kursy flamenco i służbowy samochód. Pisanie daje jednak tę wolność, że to, czego nie było, nie ma i nie będzie, można sobie po prostu napisać, a to, co było, jest i będzie – opowiedzieć swoimi słowami.

A czy z literaturą to nie jest tak, że ona zadaje te “najniewłaściwsze” z pytań? Z tego co napisałaś wynika, że łączysz zmyślenia z tekstami wyjętymi z życia. Chciałabym zapytać, czy wierzysz w pisanie autobiograficzne? Bo ja powiem Ci szczerze – nie wierzę, i dlatego zastanawiam się nad tytułem książki Nic o mnie nie wiesz, można go czytać jako komentarz autorki, która zapewnia, że wciąż będzie zaskakiwać, a uprzednio publikowane wiersze są tylko pozornie znane i mimo wszystko stanowią kreację pewnego podmiotu, który z samą Martą ma niewiele wspólnego. W wierszu w przedziale piszesz: “wygląda na to, że nie wiesz; nic o mnie i tak/ już zostanie”. Czy w takim razie chcesz – a może Twój podmiot liryczny chce – zaznaczyć, że nic z Twojego życia nie znalazło się w wierszach? Że biograficzne sensacjo-spekulacje, które niektórzy ludzie uwielbiają snuć, to tylko bzdura?

Nie mam nic przeciwko czytelniczym spekulacjom. Są częścią spektaklu nazywanego literaturą. Nazywanego życiem. Ale muszę Cię rozczarować, nie jestem i raczej nigdy nie byłam na tyle interesująca, aby komukolwiek chciało się jeszcze spekulować, plotkować na mój temat. Schudłam, utyłam, z kimś się przespałam, piłam, nie piłam, jadłam, nie jadłam, wymiotowałam, chorowałam, pływałam na dystans, straciłam dziecko, nie chciałam mieć dzieci, rozbiłam małżeństwo, rozbiłam kieliszek w tancbudzie – a kogo to, powiedzmy sobie, obchodzi? Same nudne sztance.

Tutaj to się muszę trochę nie zgodzić, bo ludzie uwielbiają plotkować o takich zwykłych, nudnych rzeczach. Szczególnie jeśli osobę omawianą spotkało coś, co można uznać za przykre i dzięki temu samemu podnieść się na duchu. Obrzydliwe, ale często niestety prawdziwe. Odnośnie Twojego stosunku do literatury: co myślisz o kategoryzowaniu pisarzy, wpasowywaniu ich w nurty i wyszukiwaniu konkretnych, istniejących dawniej tropów – np. nazywanie Twojej poezji “dancingowym postmodernizmem” albo “śląską szkołą”? Mnie osobiście wkurwia takie smętne ograniczanie.

Smętne ograniczanie, to ładne, muszę wpisać na listę określeń tego, czym zajmują się współcześni nam tzw. krytycy literaccy, o ile akurat nie piszą blurba albo felietonu do kolorowego tygodnika. No, jestem niesprawiedliwa, czasem zdarza się też trzydzieści sekund w TVP Kultura. A co można powiedzieć w trzydzieści sekund? Ile zawrzeć w blurbie? Jak w kilku zdaniach przystępnie zrecenzować książkę dla czytelników “Newsweeka”? Najlepiej błysnąć potworkiem typu “poezja uwolnionej wyobraźni”, “dehnelizacja poezji”, “linia Sosnowskiego”, “Wojaczek w spódnicy”, “śląska szkoła”, “poezja menstruacyjna”, “wybitna wrażliwość”, “dojrzałość mimo młodego wieku autora”… Tymi brykietami można żonglować w nieskończoność, właściwie sprawnie napisany program komputerowy mógłby z powodzeniem zastąpić większość recenzentów. Tych piszących na akord, pod wierszówkę. Oczywiście na tych mętnych wodach schematu, tautologii i asekuranctwa (czasem po prostu lenistwa, czy, jak kto woli, braku czasu) da się wypatrzyć nieliczne łódeczki, w których motor nie zastąpił wioseł. Bardzo cenię opinie i teksty kilkorga z prawdziwie zaangażowanych i towarzyszących krytyków, dla reszty na zawsze pozostajemy zakładnikami zgrabnych uproszczeń i pseudobłyskotliwych terminów ukutych na kolanie. Mówi się “trudno” i żyje się dalej (śmiech).

Co Cię zatem skłoniło do wydania wierszy wybranych? Czy traktujesz to jako zamknięcie pewnego etapu, podsumowanie? Zastanawiam się nad tym, bo kilka ostatnich wierszy wywołało we mnie niepokojące poczucie końca. Skupiasz się teraz nad czymś nowym?

Wiersze wybrane to przede wszystkim kolejna przygoda, którą podzieliłam z autorem wyboru i z wydawcą… Nie tylko. Szerzej – wszystkie książki, poza debiutancką, wydałam w Biurze Literackim, tam też zdobywałam redaktorskie szlify. Mimo permanentnych tarć (elegancko to się nazywa “różnicami zdania”), czasowych separacji, zniszczeń i napraw, nie mogłabym (i nie chciałabym) pod żadnym pozorem zaprzeczyć swojej relacji z tym wydawnictwem i tworzącymi je ludźmi. Z redaktorką i korektorką Anią Krzywanią pracowałyśmy przy każdej niemal książce, i jest to coś więcej niż techniczna korekta, wiele się od siebie nauczyłyśmy i nie była to droga usłana różami (śmiech). Nie wyobrażam sobie, by ktokolwiek inny pilotował wybór wierszy. Okładkę natomiast zawdzięczam Wojtkowi Brzosce, z którym łączy mnie wieloletnia przyjaźń. Okładki kilku poprzednich – Eli Lempp, która od wielu lat z niezwykłą czułością portretuje nie tylko rzeczywistość, ale i literaturę… No dobra, wystarczy. Nie będę wymieniać dalej, by wszyscy nie poczuli się wymienieni (śmiech). Ale tak naprawdę – tu wracam do jednego z poprzednich Twoich pytań – moja prawdziwa nagroda to możliwość poznawania, pracy i zabawy z wyjątkowymi ludźmi. Bezcenne (śmiech).

A co do Twojego przeczucia, nie przykładałabym zbytniej wagi do “poczucia końca”, które przecież towarzyszy nam od początku, nieprawdaż? Może ta książka, jak chyba każdy wybór wierszy, to próba spojrzenia z dystansu, nie z dystansem, a może po prostu naturalna konsekwencja. Zamykanie etapów? Wszak to nie Tour de France. Zawsze zostają drzwi awaryjne na zapleczu. Kłódki można zdjąć lub przeciąć. Nic nie kończymy ostatecznie, bo nawet śmierć podmiotu lirycznego nie jest w jego ujęciu ostateczna. Skoro ma siłę ją opisać. To chyba Ashbery, zirytowany tysięcznym pytaniem, po co pisze wiersze, odpowiedział: “Bo jestem ciekaw, jak się skończą”. A Maciek Melecki podpowiada: końcowe początki. Jak wspominałam, czas jest kulką (śmiech).

Ach, i w końcu zapomniałam odpowiedzieć Ci, dlaczego nie cieszę się z Nagrody Gdyni. Po pierwsze, należała się komuś innemu. Po drugie, w tym klubie nagradzalnych jest potwornie nudno.

Wierzę Ci na słowo i może kiedyś dojdę do tych samych wniosków. Mnie póki co doprowadzało do nudności to, że musiałam kategorycznie odrzucać męskie propozycje romansowe, które mnie kompletnie nie interesują (śmiech). Z klubów to dość dobrze poznałam tylko grono “wyłowionych-wyławiających” i cieszę się, bo z paroma osobami bardzo się polubiłam i do tej pory utrzymujemy kontakt.

Romanse klubowe nie są takie złe, ale ewidentnie przereklamowane (to à propos “czytelniczych spekulacji”), nie pomagają, ale i na ogół nie szkodzą. Jednak o tych sprawach może pogadamy sobie kiedyś przy drinku, nie tutaj (śmiech). Z klubów najlepiej znam klub czystości, AA i Piasta Gliwice, ale to niespełnione romanse raczej.

Jesteś bardzo wrażliwa, nawet jak na poetkę. Podczas naszej pierwszej rozmowy, na warsztatach, na dzień dobry obie się popłakałyśmy jak bobry. Intensyfikacja wzruszenia w dusznym pomieszczeniu. A, jak wiadomo, świat nie wierzy łzom. Widziałam, jak emocjonalnie podchodzisz do czytania swoich wierszy, do rozmowy. Wspominałam o “płaceniu ceny”, ale nie ma niczego złego w płaceniu za coś wartościowego. W ostatecznym rozrachunku i tak okazuje się, że dostaliśmy więcej, niż daliśmy, pływamy po powierzchni, jesteśmy nad kreską i po przepłakanej nocy wstajemy z łóżka. Powiedzieć światu: nic o mnie nie wiesz, i tak już zostanie.

Moi rodzice pewnie woleliby, żebym była żołnierką, alpinistką albo kaskaderką, bo wtedy ryzyko kontuzji byłoby mniejsze. Kiedy się martwią, odpowiadam, że uprawiam wszystkie te zawody.

Skoro o kontuzjach mowa, to ja jestem wrażliwa głównie na urazy odniesione w zdarzeniach niemalże fantastycznych – ostatnio uszkodziłam sobie rogówkę oka frunącą mozzarellą (śmiech). Zawsze wiedziałam, że jedzenie to poezja, która na dokładkę zabija – ale żeby tak bezczelnie?

O AUTORACH

Katarzyna Fetlińska

Urodzona 15 czerwca 1991 w Ciechanowie.W 2011 roku została laureatką projektu „Połów. Poetyckie debiuty”. Autorka tomów poetyckich „Glossolalia” (2012) oraz „Sekstaśmy” (2015), wydanych nakładem Biura Literackiego. Ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Warszawie.

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.

powiązania

Moje likwidacje

dzwieki / WYDARZENIA Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Romana Honeta, Marty Podgórnik i Krzysztof Siwczyk podczas Portu Wrocław 2009.

WIĘCEJ

Rozbiórka

dzwieki / WYDARZENIA Andrzej Sosnowski Bohdan Zadura Darek Foks Dariusz Sośnicki Dariusz Suska Jacek Dehnel Jerzy Jarniewicz Krzysztof Siwczyk Marcin Sendecki Mariusz Grzebalski Marta Podgórnik Piotr Sommer Ryszard Krynicki Tadeusz Pióro Urszula Kozioł Wojciech Bonowicz Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Urszuli Kozioł, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Piotra Sommera, Jerzego Jarniewicza, Zbigniewa Macheja, Andrzeja Sosnowskiego, Tadeuszy Pióry, Darka Foksa, Wojciecha Bonowicza, Marcina Sendeckiego, Dariusza Suski, Mariusza Grzebalskiego, Dariusza Sośnickiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik i Jacka Dehnela podczas Portu Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Drobiazgowa explozja

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Wolny-Hamkało Bartłomiej Majzel Jerzy Jarniewicz Marcin Sendecki Marta Podgórnik

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Jerzego Jarniewicza, Bartłomieja Majzla, Marty Podgórnik, Marcina Sendeckiego i Agnieszki Wolny-Hamkało podczas Portu Wrocław 2006.

WIĘCEJ

Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał, Sekcja zabójstw

nagrania / Stacja Literatura Bohdan Zadura Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Joanna Mueller Karol Maliszewski Konrad Góra Marta Podgórnik

Spotkanie wokół książek Wojna (pieśni lisów), Przepowieść w ścinkach, Gdyby ktoś o mnie pytał i Sekcja zabójstw z udziałem Konrada Góry, Marty Podgórnik, Bohdana Zadury, Joanny Mueller i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Nie uciekam od rzeczywistości, staram się ją widzieć jasno, choć trudno, żeby w zachwyceniu

wywiady / O KSIĄŻCE Bohdan Zadura Marta Podgórnik

Rozmowa Marty Podgórnik z Bohdanem Zadurą, towarzysząca premierze książki Puste trybuny, która ukazała się w Biurze Literackim 14 czerwca 2021 roku.

WIĘCEJ

Książki z Biura: Odcinek 10 Przepowieść w ścinkach

nagrania / Między wierszami Marta Podgórnik

Dziesiąty odcinek cyklu Książki z Biura. Nagranie zrealizowano w ramach projektu Kartoteka 25.

WIĘCEJ

Lament na dancingu

dzwieki / WYDARZENIA Adam Zdrodowski Dagmara Sumara Darek Foks Marta Podgórnik Tadeusz Pióro

Zapis całego spotkania autorskiego z udziałem Darka Foksa, Marty Podgórnik, Dagmary Sumary, Adama Zdrodowskiego i Tadeusza Pióry podczas Portu Wrocław 2005.

WIĘCEJ

Połów. Poetyckie debiuty 2005

dzwieki / WYDARZENIA Dominik Bielicki Łukasz Jarosz Marcin Jagodziński Mariusz Grzebalski Marta Podgórnik Rafał Wawrzyńczyk Szczepan Kopyt

Zapis całego spotkania autorskiego Dominika Bielickiego, Marcina Jagodzińskiego, Łukasza Jarosza, Szczepana Kopyta, Rafała Wawrzyńczyka, Mariusza Grzebalskiego i Marty Podgórnik podczas Portu Wrocław 2005.

WIĘCEJ

Rafał Wojaczek, który jest

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Wolny-Hamkało Andrzej Sosnowski Bogusław Kierc Bohdan Zadura Darek Foks Dariusz Sośnicki Edward Pasewicz Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki Jerzy Jarniewicz Jurij Andruchowycz Krzysztof Siwczyk Maciej Malicki Maciej Melecki Marcin Sendecki Mariusz Grzebalski Marta Podgórnik Tadeusz Pióro Tomasz Majeran Tomasz Różycki Wojciech Bonowicz Zbigniew Machej

Zapis całego spotkania autorskiego poświęconego twórczości Rafała Wojaczka podczas Portu Legnica 2004.

WIĘCEJ

Poetki z Wysp

dzwieki / WYDARZENIA Carol Rumens Jerzy Jarniewicz Julia Fiedorczuk Lavinia Greenlaw Marta Podgórnik

Zapis całego spotkania autorskiego Lavinii Greenlaw, Carol Rumens, Julii Fiedorczuk, Marty Podgórnik oraz Jerzego Jarniewicza podczas Portu Legnica 2004.

WIĘCEJ

Ludzie ze Stacji

nagrania / Stacja Literatura Bogusław Kierc Dawid Mateusz Jerzy Jarniewicz Karol Maliszewski Katarzyna Szaulińska Konrad Góra Łukasz Dynowski Marta Podgórnik Robert Rybicki

Spotkanie wokół książki Ludzie ze Stacji w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.

WIĘCEJ

Damski boks

dzwieki / WYDARZENIA Agnieszka Wolny-Hamkało Bohdan Zadura Julia Fiedorczuk Klara Nowakowska Marta Podgórnik

Zapis całego spotkania autorskiego Julii Fiedorczuk, Klary Nowakowskiej, Marty Podgórnik, Agnieszki Wolny-Hamkało oraz Bohdana Zadury podczas Portu Legnica 2004.

WIĘCEJ

Klasyk na luzie, ale jednak klasyk

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Recenzja Marty Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Bohdana Zadury Sekcja zabójstw, która ukazała się w Biurze Literackim 16 września 2020 roku.

WIĘCEJ

Śliczni chłopcy, garbate wampiry

wywiady / O KSIĄŻCE Marta Podgórnik Nina Manel

Rozmowa Niny Manel z Martą Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Marty Podgórnik Przepowieść w ścinkach, która ukazała się w Biurze Literackim 27 sierpnia 2020 roku.

WIĘCEJ

Prequel

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik, towarzyszący wydaniu książki Marty Podgórnik Przepowieść w ścinkach, która ukazała się w Biurze Literackim 27 sierpnia 2020 roku.

WIĘCEJ

Mordercze ballady

nagrania / Stacja Literatura Joanna Orska Karol Maliszewski Marta Podgórnik

Spotkanie wokół książki Mordercze ballady Marty Podgórnik z udziałem Marty Podgórnik, Joanny Orskiej i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 24.

WIĘCEJ

Przepowieść w ścinkach

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Fragment zapowiadający książkę Marty Podgórnik Przepowieść w ścinkach, która ukaże się w Biurze Literackim 27 sierpnia 2020 roku.

WIĘCEJ

Nie zawsze przemoc przychodzi z zewnątrz

wywiady / O KSIĄŻCE Marta Podgórnik Nina Manel

Rozmowa Marty Podgórnik z Niną Manel towarzysząca wydaniu książki Transparty Niny Manel, wydanej w Biurze Literackim 5 sierpnia 2019 roku.

WIĘCEJ

Wiersze i opowiadania doraźne 2019

utwory / zapowiedzi książek Anna Podczaszy Bronka Nowicka Marta Podgórnik Tadeusz Sławek

Fragment zapowiadający almanach Wiersze i opowiadania doraźne 2019, który ukaże się w Biurze Literackim 4 września 2019 roku.

WIĘCEJ

Wiersz dla Maćka Meleckiego; Huczne ostatki; Groński cytuje Marcjalisa

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Szkic Marty Podgórnik opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.

WIĘCEJ

Mordercze rozmowy

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Marta Podgórnik

Rozmowa Artura Burszty z Martą Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Mordercze ballady, która ukazała się w Biurze Literackim 7 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ

Henry Lee

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do książki Mordercze ballady, która ukazała się w Biurze Literackim 7 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ

Sonet drogi i Paradiso

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Marta Podgórnik

Zapis całego potkania autorskiego Darka Foksa i Marty Podgórnik podczas Portu Legnica 2000.

WIĘCEJ

Mordercze ballady (2)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Fragment zapowiadający książkę Mordercze ballady Marty Podgórnik, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 7 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ

Dyskusja: O “Kup kota w worku”

dzwieki / DYSKUSJE Bartosz Sadulski Karol Pęcherz Marta Podgórnik Przemysław Witkowski

Zapis dyskusji wokół książki Tadeusza Różewicza Kup kota w worku z udziałem Marty Podgónik, Karola Pęcherza, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

Mordercze ballady (1)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Fragment zapowiadający książkę Mordercze ballady Marty Podgórnik, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 7 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ

Koncept longplej

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impresja Marty Podgórnik na temat zestawu wierszy Przestrzenie resztkowe Grzegorza Smolińskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Chciałbym żebyś miał ślad (*)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impresja Marty Podgórnik na temat zestawu wierszy Birnam Krzysztofa Schodowskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Poezja z nagrodami: Rezydencja surykatek

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Rezydencja surykatek, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 7 marca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.

WIĘCEJ

Laudacja na Wybrzeżu

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zarejestrowany podczas spotkania “Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Literatura na wysypisku kultury

nagrania / Stacja Literatura Marta Koronkiewicz Marta Podgórnik Piotr Matywiecki Przemysław Owczarek Robert Rybicki

Spotkanie autorskie “Literatura na wysypisku kultury” z udziałem Piotra Matywieckiego, Przemysława Owczarka, Marty Podgórnik, Roberta Rybickiego i Marty Koronkiewicz w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ

Stan czuwania

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impresja Marty Podgórnik na temat zestawu wierszy Niech żyją wszyskie układy sensoryczne Niny Manel, laureatki 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ

Wszystko dla ludzi

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ

Kamyczki w ogródku (zimna książka, ciepła rozmowa)

wywiady / O KSIĄŻCE Marta Podgórnik Piotr Czerski

Rozmowa Piotra Czerskiego z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze Zimnej książki, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2017 roku.

WIĘCEJ

Konieczna równowaga

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do Zimnej książki, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2017 roku.

WIĘCEJ

Klasyka gatunku

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zarejestrowany podczas spotkania “Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ

Zimna książka (2)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Fragment zapowiadający Zimną książkę Marty Podgórnik, która ukaże się w Biurze Literackim 15 maja 2017 roku.

WIĘCEJ

Dom na Peryhelium

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Dwa do jeden, zarejestrowany podczas spotkania “Drobiazgowa eksplozja” na festiwalu Port Wrocław 2006.

WIĘCEJ

Zimna książka (1)

utwory / zapowiedzi książek Marta Podgórnik

Fragment zapowiadający Zimną książkę Marty Podgórnik, która ukaże się w Biurze Literackim 15 maja 2017 roku.

WIĘCEJ

Policz raz dwa do trzech

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Kuby Kiragi „4 wiersze”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

najokrutniejszy miesiąc to jednak grudzień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Pawła Bilińskiego „Ciepłe miejsca”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Szczerze wyznam Pani Krytyk, iż po prostu kocham wszystko

wywiady / O KSIĄŻCE Marta Podgórnik Paweł Konnak

Rozmowa Pawła „Konjo” Konnaka z Martą Podgórnik.

WIĘCEJ

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

WIĘCEJ

Powtarzam cicho kilka zdań

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Roberta Jóźwika „Tylko psy i satelity”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

żenujący klasycyzm

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Paradiso, zarejestrowany podczas spotkania premierowym na festiwalu Port Legnica 2000.

WIĘCEJ

Odsiecz

nagrania / Z Fortu do Portu Filip Zawada Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis spotkania autorskiego “Odsiecz” z Romanem Honetem, Martą Podgórnik i Filipem Zawadą w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ

In Absentia

dzwieki / RECYTACJE Katarzyna Fetlińska

Wiersz z antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011, zarejestrowany podczas spotkania “Połów 2011” na festiwalu Port Wrocław 2012.

WIĘCEJ

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / O KSIĄŻCE Adrian Tujek Bartosz Popadiak Dariusz Sośnicki Grzegorz Marcinkowski Justyna Charkiewicz Kacper Adamus Marta Podgórnik Michał Domagalski Paweł Kobylewski Sylwia Rząca

Rozmowa Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego z laureatami 10. edycji projektu Połów, autorami e-booka Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.

WIĘCEJ

Cztery razy (o) Naraz

recenzje / KOMENTARZE Anna Kałuża Katarzyna Fetlińska Marta Podgórnik Roman Honet

Komentarze Marty Podgórnik, Katarzyny Fetlińskiej, Anny Kałuży, Romana Honeta do wierszy z książki Julii Szychowiak Naraz, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.

WIĘCEJ

Rozmowa z laureatami 10. edycji Połowu

wywiady / O KSIĄŻCE Dariusz Sośnicki Marta Podgórnik

Laureaci 10. edycji projektu Połów odpowiadają na pytania Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego, redaktorów almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 2 listopada 2015 roku.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "Kraksa"

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Fetlińska

Autorski komentarz Katarzyny Fetlińskiej do wiersza “Kraksa” z książki Sekstaśmy, która ukazała się 21 czerwca nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi

wywiady / O KSIĄŻCE Bronka Nowicka Katarzyna Fetlińska

Rozmowa Katarzyny Fetlińskiej z Bronką Nowicką, towarzysząca premierze książki Nakarmić kamień, wydanej 29 czerwca 2015 roku w Biurze Literackim.

WIĘCEJ

Dziennik podróży (jednodniowej) na Wyspy

recenzje / IMPRESJE Katarzyna Fetlińska

Esej Katarzyny Fetlińskiej towarzyszący premierze antologii poetek brytyjskich Poetki z Wysp w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza oraz Magdy Heydel, która ukazała się 11 maja 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Orkiestra (czyta Marta Podgórnik)

dzwieki / RECYTACJE Ewa Lipska Marta Podgórnik

Wiersz w wykonaniu Marty Podgórnik, zarejestrowany podczas spotkania “Tramwaj” na festiwalu Port Wrocław 2007.

WIĘCEJ

Ile odpowiedzi, tyle trafień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Szkic Marty Podgórnik towarzyszący premierze książki 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się 23 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza [Nino, niech będzie Rota]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do wiersza „[Nino, niech będzie Rota]” z książki Zawsze, która ukazała się 2 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Zawsze rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Jeśli to przez tę rozmowę w korytarzu

wywiady / O KSIĄŻCE Filip Zawada Katarzyna Fetlińska

Z Filipem Zawadą o książce Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się rozmawia Katarzyna Fetlińska.

WIĘCEJ

słowem; bez popisów

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Macieja Papierskiego.

WIĘCEJ

"Prywatne perpetuum mobile". O wierszach Oliwii Betcher

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Oliwii Betcher.

WIĘCEJ

Komentarz do wiersza "In Absentia"

recenzje / KOMENTARZE Katarzyna Fetlińska

Autorski komentarz Katarzyny Fetlińskiej do wiersza „In Absentia” z książki Glossolalia, która ukazała się 21 czerwca 2012 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Połów

wywiady / O PISANIU Marta Podgórnik Roman Honet

Redaktor według mnie nie powinien ogrywać żadnej roli. Ma być czytelnikiem. Sam tak traktowałem autorów, którzy trafili do mnie w Połowie.

WIĘCEJ

Szkic o szkicu, wiersz o wierszu

recenzje / ESEJE Katarzyna Fetlińska

Recenzja Katarzyny Fetlińskiej z książki Muszle w kapeluszu Andrzeja Kopackiego.

WIĘCEJ

Wywiad z samą Tobą, samym Tobą

wywiady / O PISANIU Katarzyna Fetlińska Maciej Taranek

Z Katarzyną Fetlińską rozmawia Maciej Taranek.

WIĘCEJ

Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Jakuba Głuszaka, Katarzyny Fetlińskiej i Adriana Sinkowskiego.

WIĘCEJ

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wydanej nakładem Biura Literackiego 26 stycznia 2012 roku.

WIĘCEJ

Legendarny autobus

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Panie Ludwiku, co też Pan narobił, wsiadając kiedyś w ten legendarny autobus ze swoimi podopiecznymi! Wielu z nich już nigdy nie patrzyło na życie prozą.

WIĘCEJ

Translacja

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komenatrz Marty Podgornik do wiersza “Translacja” z książki Rezydencja surykatek, wydanej nakładem Biura Literackiego 17 lutego 2011 roku.

WIĘCEJ

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Rezydencja surykatek rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ

Wszystkie radiostacje

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Czytam te teksty z rzadko odczuwaną satysfakcją – oto zrealizowany konsekwentnie projekt. W przypadku debiutu – rzecz co najmniej wyjątkowa. Tak iść za językiem, który wydaje się zimny i pozbawiony głębi, jak audycje z ruskiej radiostacji…

WIĘCEJ

To nie jest kółko literackie

wywiady / O PISANIU Marcin Bies Marta Podgórnik

Rozmowa Marty Podgórnik z Marcinem Biesem, towarzysząca wydaniu przez Biuro Literackie w serii Połów 2009 arkusza poetyckiego Atrapizm.

WIĘCEJ

Wokół “Kup kota w worku (work in progress)”

debaty / KSIĄŻKI I AUTORZY Bartosz Sadulski Karol Pęcherz Marta Podgórnik Przemysław Witkowski

Debata “Wokół ‘Kup kota w worku (work in progress”) z udziałem Karola Pęcherza, Marty Podgórnik, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ

O Oddziale otwartym

recenzje / NOTKI I OPINIE Jakub Winiarski Marek K. E. Baczewski Marta Podgórnik Wojciech Brzoska

Komentarze Wojciecha Brzoski, Marka K.E. Baczewskiego, Marty Podgórnik oraz Jakuba Winiarskiego.

WIĘCEJ

O Wycieczkach krajoznawczych

recenzje / NOTKI I OPINIE Karol Maliszewski Krzysztof Siwczyk Marta Podgórnik

Komentarze Karola Maliszewskiego, Krzysztofa Siwczyka, Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

O Dobrych manierach

recenzje / NOTKI I OPINIE Jerzy Jarniewicz Julia Szychowiak Marta Podgórnik

Komentarze Julii Szychowiak, Marty Podgórnik, Jerzego Jarniewicza.

WIĘCEJ

O Pieśniach Muniny Schwartz vel Adabisi

recenzje / NOTKI I OPINIE Edward Pasewicz Jerzy Jarniewicz Marta Podgórnik

Komentarze Jerzego Jarniewicza, Franka L. Vigody, Marty Podgórnik i Edwarda Pasewicza.

WIĘCEJ

Dichterliebe. Papierowy Księżyc

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Panna Dalloway opuściła kilka przyjęć, jak wiadomo, by w zaciszu swego koszmarnego pokoiku nad sklepikiem z narzędziami ćwiczyć kroczki, geściki i pózki. Gramofon wibrował boską Ellą, a panieńską pakamerę wypełniał blask rykoszetu…

WIĘCEJ

Jaskółka pozytywnej dezintegracji (fragmenty)

wywiady / O PISANIU Marta Podgórnik

Wiersz, jak pięknie piszesz, “opowiada pewien zbiór historii”. Jest układem otwartym. Układy sprzedawane jako zamknięte, zaprojektowane jako samowystarczalne, nie mają racji bytu w rozumianej przeze mnie literaturze; to lipa.

WIĘCEJ

Dziesięć lat w 7 paragrafach* wieża ciśnień 7

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Pomyślałam, że skoro siódemka to szczęśliwa liczba, a Rademenes był naprawdę mądrym kotem, w przededniu świąt wielkiej nocy, przedwiośniem, wypowiem życzenia w formie okolicznościowych anegdotek…

WIĘCEJ

Ponieważnienie Ckliwy Paradoks Profesji

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Czyżby więc moje życie nabrało rozpędu? Och nie, nic z tych rzeczy, może jedynie staję się, nareszcie, nieco bardziej uważna? Refleksyjna zgoła?

WIĘCEJ

Wojaczka czytałam bez namiętności…

wywiady / O PISANIU Marta Podgórnik

Hołduję poglądowi, że sztuka ma przede wszystkim wywoływać wzruszenie, a mnie wiersze wymienionych autorów wzruszyły i to na tyle, że zaczęłam sama pisać. Wzruszenie to dla mnie podstawowa kategoria oceny, dotyczy to wszystkich dziedzin sztuki, którą w tym sensie traktuję użytkowo…

WIĘCEJ

Nie opowiadam już historyjek

wywiady / O PISANIU Adam Wiedemann Marta Podgórnik

Klasyczniejemy? I kto to mówi! Pewnie, że klasyczniejemy, bo się starzejemy. Mnie coraz mniej rzeczy dokoła przeszkadza, w zasadzie jeżeli coś mnie nie dotyka bezpośrednio, to niech sobie będzie. Nie podjęłabym się urządzenia idealnej rzeczywistości, gdzie nie ma wojen i wszyscy czytają dobrą poezję…

WIĘCEJ

Opole w wodzie, wkrótce w polsacie, [nieprawda, że mi już na niczym nie zależy], [prawda, że mi już na niczym nie zależy]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Komentarze Marty Podgórnik do wierszy “Opole w wodzie”, “wkrótce w polsacie”, “[nieprawda, że mi już na niczym nie zależy]” i “[prawda, że mi już na niczym nie zależy]” z książki Długi maj, wydanej nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Koronka Kompensacji i Kwef Koincydencji (Elizejski Spleen d’Or)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

nie dla mnie wydział sławy i prozy uniwersytetu warszawki, posada w resorcie, kumulacja w totolotku, nagroda literacka x-y, skoki na bungee, miłość tych kilku panów oraz pań

WIĘCEJ

paradiso, luxemburg i inne wiersze, drobne poprawki, podłożona melodia

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Jeżeli będą Państwo kiedyś w Gliwicach, zapraszam do baru Zielona Gęś na Raciborskiej.

WIĘCEJ

przeglądarka

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Paradiso, zarejestrowany podczas spotkania premierowym na festiwalu Port Legnica 2000.

WIĘCEJ

Miło było Cię poznać

recenzje / IMPRESJE Michał Czaja

Esej Michała Czai towarzyszący premierze książki Nic o mnie nie wiesz Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

„Literatura piękna jest” albo o sztuce wybierania wierszy

recenzje / ESEJE Juliusz Pielichowski

Recenzja Juliusza Pielichowskiego, towarzysząca wydaniu książki Marty Podgórnik Przepowieść w ścinkach, która ukazała się w Biurze Literackim 27 sierpnia 2020 roku.

WIĘCEJ

„Struktura małego systemu”. O miłości w poezji Marty Podgórnik

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Esej Moniki Glosowitz o poezji Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Zawsze Marty Podgórnik

recenzje / IMPRESJE Przemysław Koniuszy

Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Zawsze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Gorycz „zawsze”

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recenzja Marka Olszewskiego z książki Zawsze Marty Podgórnik, która ukazała się w czasopiśmie „Nowe Książki”.

WIĘCEJ

Wieczne teraz

recenzje / ESEJE Michał Siedlecki

Recenzja Michała Siedleckiego z książki Marty Podgórnik Zawsze, która ukazała się w kieleckim magazynie kulturalnym Projektor.

WIĘCEJ

Język uwagi

recenzje / IMPRESJE Joanna Żabnicka

Esej Joanny Żabnickiej towarzyszący premierze książki Sekstaśmy Katarzyny Fetlińskiej, która ukazała się 23 września 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ

Przegryzanie formy

recenzje / ESEJE Olga Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej z książki Zawsze Marty Podgórnik, która ukazała się 27 kwietnia 2015 roku w portalu Xiegarnia.pl.

WIĘCEJ

Mikser Podgórnik

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recenzja Marcina Orlińskiego z książki Rezydencja surykatek Marty Podgórnik, która ukazała na stronie marcinorlinski.pl.

WIĘCEJ

Ludzie na wiadukcie

recenzje / IMPRESJE Przemysław Rojek

Esej Przemysława Rojka towarzyszący premierze książki Zawsze Marty Podgórnik, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 2 marca 2015 roku.

WIĘCEJ

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Anna Kałuża

Recenzja Anny Kałuży z książki Rezydencja surykatek Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Miło było Cię poznać

recenzje / IMPRESJE Michał Czaja

Esej Michała Czai towarzyszący premierze książki Nic o mnie nie wiesz Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Szóste opakowanie

recenzje / ESEJE Maciej Woźniak

Recenzja Macieja Woźniaka z książki Rezydencja surykatek Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

Kto się boi słowika?

recenzje / ESEJE Marcin Jurzysta

Recenzja Marcina Jurzysty z książki Glossolalia Katarzyny Fetlińskiej.

WIĘCEJ

Królowa poezji

recenzje / ESEJE Joanna Orska

Recenzja Joanny Orskiej z książki Rezydencja surykatek Marty Podgórnik.

WIĘCEJ

O Pięciu opakowaniach

recenzje / NOTKI I OPINIE

Komentarze Piotra Śliwińskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Karola Maliszewskiego, Mariusza Grzebalskiego, Igora Stokfiszewskiego, Joanny Orskiej, Anna Myślak.

WIĘCEJ

Ciche wnioski

recenzje / ESEJE Grzegorz Tomicki

Recenzja Grzegorza Tomickiego z książki Opium i Lament Marty Podgórnik.

WIĘCEJ