recenzje / IMPRESJE

Dziesięć lat w 7 paragrafach* wieża ciśnień 7

Marta Podgórnik

Pomyślałam, że skoro siódemka to szczęśliwa liczba, a Rademenes był naprawdę mądrym kotem, w przededniu świąt wielkiej nocy, przedwiośniem, wypowiem życzenia w formie okolicznościowych anegdotek...

1.
Jeśli się zastanowić, co jest najważniejsze w życiu, zawsze wychodzi na to, że ludzie; a konkretnie stosunki jakie nas z nimi łączą.

2.
Śląskich chłopaków poznałam w większości (bo np. Siwego wcześniej) w 95′ w Mikołowie, na Turnieju Jednego Wiersza im. R. Wojaczka, w nieistniejącym już kultowym lokalu ” Lady B.”. Turniej ma zawsze jednego jurora. Tamtej zimy był nim Marcin Świetlicki; to, że mnie nagrodził było dla mnie mocnym przeżyciem, i może nawet nad dalszymi wyborami życiowymi położył się jego (przeżycia) cień. Po tym pierwszym wieczorze, kiedy wymieniłam z chłopakami z Na Dziko adresy i numery telefonów, i kiedy Marcin Świetlicki, na moją wyraźną prośbę, uściskiwał kilkukrotnie moją szesnastoletnią, drżącą z przejęcia dłoń, wracałam do domu nad ranem, i nie miałam pojęcia o czymkolwiek, o czym teraz próbuję gadać (pisząc); nie zgadywałam nawet. Bo i nie mogłam wiedzieć, że Bartek na okładce swojej książki widnieć będzie na tle piasków Gobi. Że Grzesiek zostanie regularnym doktorem polonistyki; czy, że książka, którą Wojtek pisał, od kiedy go poznałam, doczeka się nie tylko nagród, ale i ekranizacji. Albo, że Maciek wyda Zimnych i martwych w Instytucie Mikołowskim (wtedy jeszcze nie istniejącym), w którym przez jakiś czas będziemy razem pracować, że powstanie film o Rafale Wojaczku, albo, że w 2002 roku pojedziemy razem do Anglii w ramach promocji wydanej tam antologii… I mogłabym tak wymieniać w nieskończoność, poczynając od spraw związanych z literaturą, a na towarzyskich, i tych bardzo życiowych, kończąc.

3.
Jest noc, i trzy leżące na stole połączenia telefoniczne milczą. To takie symptomatyczne. Angiografia, angelologia, archeologia. Archetyp. Archaizacja. Arche. Sultan Kahn & Zakir Husain Rajestahni, folk song sączy się z głośników; kiedyśmy jechali do Krakowa ten sam kawałek ratował nam życie, a teraz tylko przez gazę dźwięków przepuszcza zdarzenia i że czujemy się jak zmętniały bimber, który musi dojrzeć, dojść, i generalnie ochłodnąć .

Jestem senna, i słodka, bo o czwartej rano słuchając mantr klepanych przez Pasewicza w sąsiednim pokoju, można być – sennym i słodkim. To dobre motto nad wredny wiersz, nawiązujący do wiersza Mariusza Grzebalskiego, nie sądzicie?

No więc jest noc, trzy telefony milczą, bo i któż, któż miałby dzwonić czy nadać wiadomość do nas o tej porze. Tabla brzmi jak zmodyfikowana altówka. Radiohead gra i śpiewa: Jesteśmy jak dolar i cent, jak dolar i cent. Jest stół i milczy, trzy telefony leżą na nim, noc.

4.
Udzielam Państwu Czytelnikom legalnych dopowiedzeń. Mowa będzie teraz o Poznaniu, w którym zresztą, w salonie u Edwarda i Tomka, powstaje część niniejszego felietonu. Zaraz też przypomina mi się pierwszy lub drugi wyjazd (z chłopakami śląskimi) do Poznania, na festiwal poetycki, chyba w 1997 roku, Teatr Ósmego Dnia, wizyta w redakcji Czasu Kultury… Choć Mariusza i Darka znałam wcześniej, ze Zbiegu Poetyckiego Na Dziko w Katowicach, chyba drugiego w historii, tego, na którym wystąpił Brian Patten. Edwarda poznałam dopiero w 2000 roku, w Łodzi, kiedy odbierał Nagrodę Bierezina, zaprzyjaźniliśmy się od pierwszego wejrzenia… Cztery lata później, przez Edwarda właśnie, poznałam Przemka i Szczepana… Tego można sobie życzyć, jeśli czegoś w ogóle, aby już tylko zyskiwać nowych przyjaciół, i zatrzymać starych, a jeszcze poznawać ich i zaprzyjaźniać ze sobą… Zresztą, jak sobie teraz uświadomiłam, przyjaźń od znajomości różni się chyba właśnie tym, że nie określa jej wysługa lat, regularność kontaktów, podobieństwa zainteresowań, nie podlega modyfikacjom w czasie, nie wymaga podtrzymywania, ani powodu etc. Po prostu jest. Kontaktów z ludźmi, rzecz jasna przede wszystkim właśnie tych opartych na szacunku i szczerości, nie da się niczym zastąpić.

O tym, że szacunek do ludzi i szczerość wykluczają np. wszelkie formy nepotyzmu, lobbingu, itd., tu nie napiszę. Bo to nie tyle, że oczywiste. Bo to zabrzmiałoby tak, jakby bycie uczciwym człowiekiem nie wystarczało, by wszelkie nieuczciwe działania były niewyobrażalne po prostu. W dodatku w ukochanej dziedzinie, której poświęca się dużą część siebie. A ja z ludźmi nieuczciwymi z zasady się nie zadaję, więc nie wiem nawet do końca, czy tacy istnieją. A pomawianie innych o nieuczciwość to przestępstwo, i zwykłe świństwo. Choć trochę mi jednak żal ludzi, którzy swoje wyobrażenie o świecie budują na przekonaniu, że przyjaźń polega na wspólnocie interesów, lub że otrzymanie od świata zewnętrznego gratyfikacji w rodzaju nagród, pieniędzy czy fałszywych oklasków jest więcej warte niż szacunek kilku osób, tych, na których szacunku nam zależy.

5.
Ponieważ stosownych unieważnień dokonałam przy innych okazjach, korzystając z licznych i niedrogich taryf promocyjnych, a świat w jak najlepsze dudni pomimo tego, że gdzieś tam nie dojechałam, że do kogoś nie zadzwoniłam, i że nie opiewam z całych sił jego oczywistego kalectwa, optymistycznie spoglądam w kierunku, z którego wedle mojej wiedzy winna wnet wychynąć jutrzenka radosnej rezygnacji i pogodnej odmowy współudziału, by rozświetlić etc.

Byłam tam, gdzie byłam; poznawałam jednych przez drugich. Pomyślałam, że skoro siódemka to szczęśliwa liczba, a Rademenes był naprawdę mądrym kotem, w przededniu świąt wielkiej nocy, przedwiośniem, wypowiem życzenia w formie okolicznościowych anegdotek.

Życzyć wolę sobie, niż Państwu, zwłaszcza, że to niepopularny adres, wszystkiego najlepszego. Zdrowia, spokoju ducha i sumienia, oraz spełnienia najskrytszych mrzonek.

6.
W Kielcach wtedy, podczas wspólnego weekendu, gdy Jarek Łukaszewicz pstrykał Edwardowi zdjęcia do książki, poszliśmy z Przemkiem, jak przystało na parę postmodernistów, na spacer nad lokalny staw z łabądkami, to była słoneczna, choć w lutym, niedziela, i właściwie to były kaczki, nie łabądki. Było po prostu dobrze. Przez ostatnie 10 lat było mi tak dobrze i spokojnie częściej, niż na to wyglądało na bieżąco.

7.
Balkon Hortexu. Hotel kolejowy. Winiak klubowy. Dworzec. Inne dworce. Elementarna uczciwość nakazująca nie zapominać o żenadkach, padakach i faulach, których dałoby się uniknąć pozostając w stanie spoczynku bez możliwości renty, lub ograniczając się do spacernika w wymiarach karceru.

Dużo entuzjazmu dla braku refleksji.

Przy pełnym baku. Na torach. Przez telefon komórkowy. Przez łzy. Przez grzeczność, która w wydaniu niektórych osób trąci szyderstwem. Zimne gładzie. Złamane wersy. Nieistniejące cytaty. Ewentualność kursywy. Imiona przyjaciół.

Beznadziejnie ckliwa krotochwilna frazka o uniwersalnym przemijaniu, gdy wiotka rączka dotyka drążka, druga maca coś na kaca, a główka pracuje od samego popołudnia na jałowym biegu.

Rzadki, a przecież tak rozsądnie oczywisty pomysł mnożenia wszystkiego, co fajne, przez liczbę przyjaciół, i dzielenia reszty między resztę.

Ostatnie sekundy, w których nasi mają ciągle szansę na honorową bramkę; a jednak wolą iść na piwo pod parasole, żeby pogadać o czyichś niereformowalnych cyckach.

Kilka piosenek. Kilka piosenek wykonanych na kilku prywatkach. Kilka słów na kilka minut przed ciosem litości, który kojarzy się z Jane Fondą, szmer szmiry, fontanna, finały mistrzostw w unikaniu dopowiedzeń. Kilka chwil na moment przed odjazdem horyzontu.

To, co najbardziej coś tam, mija w pierwszym rzędzie, poniekąd pierwszorzędnie odsłaniając puste miejsce na ścianie nad regałem z czarnymi płytami i albumami ze zdjęciami mostów i tak dalej.

Siedem życzeń spełni się jak w tygodniu siedem dni, pomyśl dobrze, czego chcesz, zanim powiesz. (…)

Chłopaków z Poznania i z Warszawy poznawałam symultanicznie, czasem przez chłopaków ze Śląska, czasem siłą rzeczy. No i Kraków. Łódź. Wrocław. Itd. Z niektórymi kolegami po piórze udało mi się szczerze i poważnie rozmawiać od razu, z niektórymi rozmawiam dopiero teraz; nie było to i nie jest klepanie się po plecach w poczuciu znośnie spełnionego obowiązku; są to zwykłe gadki koleżanek i kolegów, o jakości piwa, jakiejś książce, czyimś romansie. O piątej nad ranem czasem o śmierci, miłości, że komuś jest w życiu źle. Naprawdę źle jest chyba tym, którzy nie mają komu o tym opowiedzieć. Albo nie potrafią.

Z 10 lat nie zapamiętałam widoków, faktów, dupereli o które co dzień boli głowa. Pamiętam dużo śmiechu i mało mydlanych baniek. Koleżeństwo czasem z rozsądku, z szacunku, czasem dla świętego spokoju; kilka przyjaźni. Sporo zadrapań. Ale żadnego handikapu w sprawach podstawowych, żadnych ulgowych biletów, miejsc na balkoniku z widokiem na podium. Parę razy naprawdę mocne wrażenia. Parę chybionych podań. Twarze i słowa przyjaciół, imiona ich dzieci, kanapy i lodówki w ich domach, anegdoty o znienawidzonych szefach, ulubiony zespół z młodości, fragmenty ich wierszy. Łza, która właśnie zakręciła się w moim oku.


Jeśli się zastanowić, co jest najważniejsze w życiu, to zawsze wychodzi na to

O AUTORZE

autorzy_leksykon_300x300_Podgornik
Marta Podgórnik

Urodzona w 1979 roku. Poetka, krytyk literacki, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996). Za tom Paradiso (2000) nominowana do Paszportu Polityki. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia za książkę Rezydencja surykatek, którą nominowano także do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego "Orfeusz" oraz Nagrody Literackiej "Gryfia". Ostatnio opublikowała książkę Zawsze, która znalazła się w finale Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Autorka mieszka w Gliwicach.

powiązania

01_WYWIADY__Marta Podgornik__Mordercze rozmowy__FINAL

Mordercze rozmowy

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Marta Podgórnik

Rozmowa Artura Burszty z Martą Podgórnik, towarzysząca wydaniu książki Mordercze ballady, która ukazała się w Biurze Literackim 7 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ
04_RECENZJE__Marta Podgórnik__Henry Lee

Henry Lee

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do książki Mordercze ballady, która ukazała się w Biurze Literackim 7 stycznia 2019 roku.

WIĘCEJ
17_DŹWIĘKI__Darek Foks, Marta Podgórnik__Sonet drogi i Paradiso

Sonet drogi i Paradiso

dzwieki / WYDARZENIA Darek Foks Marta Podgórnik

Zapis całego potkania autorskiego Darka Foksa i Marty Podgórnik podczas Portu Legnica 2000.

WIĘCEJ
17_DZWIEKI__Tadeusz RÓŻEWICZ__Dyskusja O Kup kota w worku

Dyskusja: O „Kup kota w worku”

dzwieki / DYSKUSJE Bartosz Sadulski Karol Pęcherz Marta Podgórnik Przemysław Witkowski

Zapis dyskusji wokół książki Tadeusza Różewicza Kup kota w worku z udziałem Marty Podgónik, Karola Pęcherza, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ
05_RECENZJE_Marta PODGÓRNIK__Koncept longplej

Koncept longplej

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impresja Marty Podgórnik na temat zestawu wierszy Przestrzenie resztkowe Grzegorza Smolińskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
05_RECENZJE_Marta PODGÓRNIK__Chciałbym żebyś miał ślad

Chciałbym żebyś miał ślad (*)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impresja Marty Podgórnik na temat zestawu wierszy Birnam Krzysztofa Schodowskiego, laureata 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
04_RECENZJE__Marta PODGÓRNIK__Poezja z nagrodami Rezydencja surykatek

Poezja z nagrodami: Rezydencja surykatek

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Rezydencja surykatek, wydanej w formie elektronicznej w Biurze Literackim 7 marca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”.

WIĘCEJ
19_DZWIEKI__Marta PODGÓRNIK__Laudacja na Wybrzeżu

Laudacja na Wybrzeżu

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zarejestrowany podczas spotkania „Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ
20_NAGRANIA__Przemysław OWCZAREK, Marta PODGÓRNIK, Robert RYBICKI, Piotr MATYWIECKI, Marta KORONKIEWICZ__Literatura na wysypisku kultury

Literatura na wysypisku kultury

nagrania / Stacja Literatura Marta Koronkiewicz Marta Podgórnik Piotr Matywiecki Przemysław Owczarek Robert Rybicki

Spotkanie autorskie „Literatura na wysypisku kultury” z udziałem Piotra Matywieckiego, Przemysława Owczarka, Marty Podgórnik, Roberta Rybickiego i Marty Koronkiewicz w ramach festiwalu Stacja Literatura 22.

WIĘCEJ
05_RECENZJE_Marta PODGÓRNIK__Stan czuwania

Stan czuwania

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Impresja Marty Podgórnik na temat zestawu wierszy Niech żyją wszyskie układy sensoryczne Niny Manel, laureatki 12. edycji „Połowu”.

WIĘCEJ
02_WYWIADY__Marta PODGÓRNIK__Wszystko dla ludzi

Wszystko dla ludzi

wywiady / O KSIĄŻCE Krzysztof Sztafa Marta Podgórnik

Rozmowa Krzysztofa Sztafy z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2016, wydanego w Biurze Literackim 6 lutego 2017 roku, a w wersji elektronicznej 25 grudnia 2017 roku.

WIĘCEJ
WYWIADY_Abc_ABC

Kamyczki w ogródku (zimna książka, ciepła rozmowa)

wywiady / O KSIĄŻCE Marta Podgórnik Piotr Czerski

Rozmowa Piotra Czerskiego z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze Zimnej książki, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2017 roku.

WIĘCEJ
RECENZJE_Abc_ABC

Konieczna równowaga

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do Zimnej książki, wydanej w Biurze Literackim 15 maja 2017 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI__Środek

Klasyka gatunku

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Zawsze, zarejestrowany podczas spotkania „Odsiecz” na festiwalu Port Wrocław 2015.

WIĘCEJ
Podgornik__Fotorelacja__Festiwal__2006-04-08__02

Dom na Peryhelium

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Dwa do jeden, zarejestrowany podczas spotkania „Drobiazgowa eksplozja” na festiwalu Port Wrocław 2006.

WIĘCEJ
RECENZJE_kiraga

Policz raz dwa do trzech

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Kuby Kiragi „4 wiersze”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ
RECENZJE_bilinski

najokrutniejszy miesiąc to jednak grudzień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Pawła Bilińskiego „Ciepłe miejsca”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ
WYWIADY_pawlikowska

Szczerze wyznam Pani Krytyk, iż po prostu kocham wszystko

wywiady / O KSIĄŻCE Marta Podgórnik Paweł Konnak

Rozmowa Pawła „Konjo” Konnaka z Martą Podgórnik.

WIĘCEJ
RECENZJE_pawlikowska_komentarz

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

WIĘCEJ
RECENZJE_jozwik_powtarzam

Powtarzam cicho kilka zdań

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Komentarz Marty Podgórnik do zestawu wierszy Roberta Jóźwika „Tylko psy i satelity”. Prezentacja w ramach cyklu tekstów zapowiadających almanach Połów. Poetyckie debiuty 2016, który ukaże się w Biurze Literackim.

WIĘCEJ
DZWIEKI_Zenujacy_klasycyzm

żenujący klasycyzm

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Paradiso, zarejestrowany podczas spotkania premierowym na festiwalu Port Legnica 2000.

WIĘCEJ
nagrania_Odsiecz_1

Odsiecz

nagrania / Z Fortu do Portu Filip Zawada Marta Podgórnik Roman Honet

Zapis spotkania autorskiego „Odsiecz” z Romanem Honetem, Martą Podgórnik i Filipem Zawadą w ramach 20. edycji festiwalu Port Literacki 2015.

WIĘCEJ
WYWIADY_Polow

Przechodzę lekkim tangiem do pytania…

wywiady / O KSIĄŻCE Adrian Tujek Bartosz Popadiak Dariusz Sośnicki Grzegorz Marcinkowski Justyna Charkiewicz Kacper Adamus Marta Podgórnik Michał Domagalski Paweł Kobylewski Sylwia Rząca

Rozmowa Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego z laureatami 10. edycji projektu Połów, autorami e-booka Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, wydanego w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.

WIĘCEJ
RECENZJE_Cztery-razy-Szychowiak

Cztery razy (o) Naraz

recenzje / KOMENTARZE Anna Kałuża Katarzyna Fetlińska Marta Podgórnik Roman Honet

Komentarze Marty Podgórnik, Katarzyny Fetlińskiej, Anny Kałuży, Romana Honeta do wierszy z książki Julii Szychowiak Naraz, wydanej w Biurze Literackim 4 kwietnia 2016 roku.

WIĘCEJ
WYWIADY_Rozmowa-z-laureatami-10-edycji-Połowu

Rozmowa z laureatami 10. edycji Połowu

wywiady / O KSIĄŻCE Dariusz Sośnicki Marta Podgórnik

Laureaci 10. edycji projektu Połów odpowiadają na pytania Marty Podgórnik i Dariusza Sośnickiego, redaktorów almanachu Połów. Poetyckie debiuty 2014-2015, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 2 listopada 2015 roku.

WIĘCEJ
DZWIEKI_Orkiestra

Orkiestra (czyta Marta Podgórnik)

dzwieki / RECYTACJE Ewa Lipska Marta Podgórnik

Wiersz w wykonaniu Marty Podgórnik, zarejestrowany podczas spotkania „Tramwaj” na festiwalu Port Wrocław 2007.

WIĘCEJ
DEBATY_Magdalena_Wolowicz_Dwie-dziecinady

Ile odpowiedzi, tyle trafień

recenzje / ESEJE Marta Podgórnik

Szkic Marty Podgórnik towarzyszący premierze książki 100 wierszy polskich stosownej długości w wyborze Artura Burszty, która ukazała się 23 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Zawsze

Komentarz do wiersza [Nino, niech będzie Rota]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do wiersza „[Nino, niech będzie Rota]” z książki Zawsze, która ukazała się 2 marca 2015 roku nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta-Podgornik_Przemyslaw-Koniuszy_Zawsze

Bohaterki rodzą się zmęczone

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Zawsze rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

słowem; bez popisów

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Macieja Papierskiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Polow-2012

"Prywatne perpetuum mobile". O wierszach Oliwii Betcher

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik, współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2012, o twórczości Oliwii Betcher.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Nic-o-mnie-nie-wiesz

Swoimi słowami

wywiady / O PISANIU Katarzyna Fetlińska Marta Podgórnik

Rozmowa Katarzyny Fetlińskiej z Martą Podgórnik, towarzysząca premierze książki Nic o mnie nie wiesz, wydanej nakładem Biura Literackiego w 2012 roku.

WIĘCEJ
WYWIADY_Podgornik_Honet

Połów

wywiady / O PISANIU Marta Podgórnik Roman Honet

Redaktor według mnie nie powinien ogrywać żadnej roli. Ma być czytelnikiem. Sam tak traktowałem autorów, którzy trafili do mnie w Połowie.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Polow-2011

Jeszcze poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Marta Podgórnik współredaktorka antologii Połów. Poetyckie debiuty 2011 o twórczości Jakuba Głuszaka, Katarzyny Fetlińskiej i Adriana Sinkowskiego.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Pawlikowska-Jasnorzewska_Seans-na-dnie-morza

Marta Podgórnik o wyborze wierszy Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komentarz Marty Podgórnik do książki Seans na dnie morza Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej wydanej nakładem Biura Literackiego 26 stycznia 2012 roku.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta-Podgornik_Legendarny-autobus

Legendarny autobus

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Panie Ludwiku, co też Pan narobił, wsiadając kiedyś w ten legendarny autobus ze swoimi podopiecznymi! Wielu z nich już nigdy nie patrzyło na życie prozą.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Rezydencja-surykatek

Translacja

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Autorski komenatrz Marty Podgornik do wiersza „Translacja” z książki Rezydencja surykatek, wydanej nakładem Biura Literackiego 17 lutego 2011 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Rezydencja-surykatek

Lunch z Benem i Dżej Lo

wywiady / O KSIĄŻCE Joanna Mueller Marta Podgórnik

Z Martą Podgórnik o książce Rezydencja surykatek rozmawia Joanna Mueller.

WIĘCEJ
RECENZJE_Wszystkie_Radiostacje

Wszystkie radiostacje

recenzje / NOTKI I OPINIE Marta Podgórnik

Czytam te teksty z rzadko odczuwaną satysfakcją – oto zrealizowany konsekwentnie projekt. W przypadku debiutu – rzecz co najmniej wyjątkowa. Tak iść za językiem, który wydaje się zimny i pozbawiony głębi, jak audycje z ruskiej radiostacji…

WIĘCEJ
RECENZJE_Atrapizm

To nie jest kółko literackie

wywiady / O PISANIU Marcin Bies Marta Podgórnik

Rozmowa Marty Podgórnik z Marcinem Biesem, towarzysząca wydaniu przez Biuro Literackie w serii Połów 2009 arkusza poetyckiego Atrapizm.

WIĘCEJ
36_Wokół_Kup_kota_w_worku_(work in progress)_grafika_deabty

Wokół „Kup kota w worku (work in progress)”

debaty / KSIĄŻKI I AUTORZY Bartosz Sadulski Karol Pęcherz Marta Podgórnik Przemysław Witkowski

Debata „Wokół ‚Kup kota w worku (work in progress”) z udziałem Karola Pęcherza, Marty Podgórnik, Bartosza Sadulskiego i Przemysława Witkowskiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta_Podgornik

Dichterliebe. Papierowy Księżyc

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Panna Dalloway opuściła kilka przyjęć, jak wiadomo, by w zaciszu swego koszmarnego pokoiku nad sklepikiem z narzędziami ćwiczyć kroczki, geściki i pózki. Gramofon wibrował boską Ellą, a panieńską pakamerę wypełniał blask rykoszetu…

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Opium

wiersz dla maćka meleckiego; huczne ostatki; groński cytuje marcjalisa

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Najtrudniej wyobrazić sobie różne możliwe kombinacje sygnałów wejściowych i wyjściowych dla różnych elementów logicznych.

WIĘCEJ
WYWIADY_Marta_Podgornik_3

Jaskółka pozytywnej dezintegracji (fragmenty)

wywiady / O PISANIU Marta Podgórnik

Wiersz, jak pięknie piszesz, „opowiada pewien zbiór historii”. Jest układem otwartym. Układy sprzedawane jako zamknięte, zaprojektowane jako samowystarczalne, nie mają racji bytu w rozumianej przeze mnie literaturze; to lipa.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta_Podgornik

Ponieważnienie Ckliwy Paradoks Profesji

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

Czyżby więc moje życie nabrało rozpędu? Och nie, nic z tych rzeczy, może jedynie staję się, nareszcie, nieco bardziej uważna? Refleksyjna zgoła?

WIĘCEJ
WYWIADY_Marta_Podgornik

Wojaczka czytałam bez namiętności…

wywiady / O PISANIU Marta Podgórnik

Hołduję poglądowi, że sztuka ma przede wszystkim wywoływać wzruszenie, a mnie wiersze wymienionych autorów wzruszyły i to na tyle, że zaczęłam sama pisać. Wzruszenie to dla mnie podstawowa kategoria oceny, dotyczy to wszystkich dziedzin sztuki, którą w tym sensie traktuję użytkowo…

WIĘCEJ
WYWIADY_Marta_Podgornik_2

Nie opowiadam już historyjek

wywiady / O PISANIU Adam Wiedemann Marta Podgórnik

Klasyczniejemy? I kto to mówi! Pewnie, że klasyczniejemy, bo się starzejemy. Mnie coraz mniej rzeczy dokoła przeszkadza, w zasadzie jeżeli coś mnie nie dotyka bezpośrednio, to niech sobie będzie. Nie podjęłabym się urządzenia idealnej rzeczywistości, gdzie nie ma wojen i wszyscy czytają dobrą poezję…

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Dlugi-maj

Opole w wodzie, wkrótce w polsacie, [nieprawda, że mi już na niczym nie zależy], [prawda, że mi już na niczym nie zależy]

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Komentarze Marty Podgórnik do wierszy „Opole w wodzie”, „wkrótce w polsacie”, „[nieprawda, że mi już na niczym nie zależy]” i „[prawda, że mi już na niczym nie zależy]” z książki Długi maj, wydanej nakładem Biura Literackiego.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta_Podgornik

Koronka Kompensacji i Kwef Koincydencji (Elizejski Spleen d’Or)

recenzje / IMPRESJE Marta Podgórnik

nie dla mnie wydział sławy i prozy uniwersytetu warszawki, posada w resorcie, kumulacja w totolotku, nagroda literacka x-y, skoki na bungee, miłość tych kilku panów oraz pań

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Opium

paradiso, luxemburg i inne wiersze, drobne poprawki, podłożona melodia

recenzje / KOMENTARZE Marta Podgórnik

Jeżeli będą Państwo kiedyś w Gliwicach, zapraszam do baru Zielona Gęś na Raciborskiej.

WIĘCEJ
DZWIEKI_Marta-Podgornik_Zenujacy-klasycyzm

przeglądarka

dzwieki / RECYTACJE Marta Podgórnik

Wiersz z tomu Paradiso, zarejestrowany podczas spotkania premierowym na festiwalu Port Legnica 2000.

WIĘCEJ
RECENZJE_podgornik

„Struktura małego systemu”. O miłości w poezji Marty Podgórnik

recenzje / ESEJE Monika Glosowitz

Esej Moniki Glosowitz o poezji Marty Podgórnik.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta-Podgornik_Przemyslaw-Koniuszy_Zawsze

Zawsze Marty Podgórnik

recenzje / IMPRESJE Przemysław Koniuszy

Recenzja Przemysława Koniuszego z książki Zawsze Marty Podgórnik.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Zawsze

Gorycz „zawsze”

recenzje / ESEJE Marek Olszewski

Recenzja Marka Olszewskiego z książki Zawsze Marty Podgórnik, która ukazała się w czasopiśmie „Nowe Książki”.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta-Podgornik_Przemyslaw-Koniuszy_Zawsze

Wieczne teraz

recenzje / ESEJE Michał Siedlecki

Recenzja Michała Siedleckiego z książki Marty Podgórnik Zawsze, która ukazała się w kieleckim magazynie kulturalnym Projektor.

WIĘCEJ
RECENZJE_Marta-Podgornik_Zawsze

Przegryzanie formy

recenzje / ESEJE Olga Byrska

Recenzja Aleksandry Byrskiej z książki Zawsze Marty Podgórnik, która ukazała się 27 kwietnia 2015 roku w portalu Xiegarnia.pl.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Rezydencja-surykatek

Mikser Podgórnik

recenzje / ESEJE Marcin Orliński

Recenzja Marcina Orlińskiego z książki Rezydencja surykatek Marty Podgórnik, która ukazała na stronie marcinorlinski.pl.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Zawsze

Ludzie na wiadukcie

recenzje / IMPRESJE Przemysław Rojek

Esej Przemysława Rojka towarzyszący premierze książki Zawsze Marty Podgórnik, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 2 marca 2015 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Podgornik_Piec-opakowan

O Pięciu opakowaniach

recenzje / NOTKI I OPINIE

Komentarze Piotra Śliwińskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Karola Maliszewskiego, Mariusza Grzebalskiego, Igora Stokfiszewskiego, Joanny Orskiej, Anna Myślak.

WIĘCEJ