debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Wszyscy są już w ziemi

Marta Podgórnik

Odpowiedzi Marty Podgórnik na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

strona debaty

Kwestionariusz 2022

Czy literatura jest wirusem czy przeciwnie – szczepionką?

Z całym szacunkiem, literatura nie daje się sprowadzić do (mniej lub bardziej) bieżących odniesień. 

Jakiemu zwierzęciu poświęciłabyś wiersz lub opowiadanie?

Z zasady nie poświęcam niczego/nikogo niczemu/nikomu. 

Czy myślałaś kiedyś „jak góra” lub „jak morze”?

Nie bardzo wiem, jak „myśli” góra, morze, podjazd dla karetek, świeżo skoszony trawnik czy asfaltowa ścieżka rowerowa, więc chyba „myślę” tylko (cóż za ograniczenie) Martą Podgórnik.

Gdybyś miała wybrać artystę, który napisałby muzykę do twojego wiersza lub opowiadania i wykonał go na scenie, byłby to…?

Drużyna marzeń, wszyscy są już w ziemi. 

Jaka była najlepsza rada „poetycka” lub „prozatorska”, jakiej ci udzielono?

„Czytaj”.

Wolność, równość, braterstwo – z którą z tych wartości poezja lub proza mają najwięcej wspólnego?

To może napiszę za młodsze roczniki (są teraz bardzo zajęci pisaniem dwudziestu książek rocznie): „Wolność” – czyli nie trzeba trzymać się formy, jakie to wygodne, gdy się formy nie chciało nawet liznąć. „Równość” – bo można wymazywać i nadpisywać, mając wszystko w tyle. „Braterstwo” – bo w sztafecie niedoczytanych, niedoprzeżytych, ale napalonych na druk – raźniej; miło jest w szatni poklepać się po rachitycznych ramionkach. Tymczasem literatura jest samotniczką, jest maratonką, nie sztafecistką. 

Dlaczego ludzie nie czytają poezji i ambitnej prozy?

Trzeba by spytać ludzi.

O AUTORZE

Marta Podgórnik

Ur. w 1979 r., poetka, krytyczka literacka, redaktorka. Laureatka Nagrody im. Jacka Bierezina (1996), stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nominowana do Paszportu „Polityki” (2001), laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2012) za zbiór Rezydencja surykatek. Za tomik Zawsze nominowana do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej (2016) oraz do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2016). W 2017 r. wydała nakładem Biura Literackiego tom Zimna książka, który również nominowany był do tych samych nagród. Książka Mordercze ballady przyniosła autorce Nagrodę Poetycką im. Wisławy Szymborskiej oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Mieszka w Gliwicach.