biBLioteka nr 4

08/03/2016 w bibliotece

Autorzy i redaktorzy biblioteki nie próżnują, w ciągu ostatnich dwóch tygodni przygotowywali kolejne materiały, które dziś trafiły na łamy czwartego już numeru. Tym razem będzie to porcja łącznie 33 tekstów, nagrań audio i wideo, jak również zdjęć dokumentujących spotkania lub prezentujących nowości wydawnicze. Premierowym książkom Romana Honeta i Zbigniewa Macheja towarzyszą wywiady z pisarzami, fragmenty ich tomów, recenzje oraz autorskie komentarze.

 

Biuletyn__08_03_2016__biBLioteka-nr-4

 

W dziale z wywiadami mamy kolejne nowości. Wioletta Grzegorzewska do swojego cyklu “Wyjechały” przeprowadziła rozmowę z Marzeną Stefańską-Adams, tłumaczką z języka koreańskiego, która na stałe mieszka w Wielkiej Brytanii. O tym, jak się wybiera własne wiersze, oraz o wielu innych sprawach z Romanem Honetem rozmawiał Artur Burszta. Zbigniew Machej został przepytany m.in. o przeszłość (swojej) i przyszłość (każdej) poezji przez Michała Domagalskiego.

 

Premiery tomów rozmowa trwa dalej i Telefon z antypodów stanowią doskonałą okazję, by książkom przyjrzeć się z różnych stron. I tak oprócz autorskich komentarzy poetów przygotowaliśmy do nich również m.in. szkice i eseje – o nowej książce Honeta można przeczytać w tekście Przemysława Rojka, natomiast o publikacji Macheja do biBLioteki pisze Karol Maliszewski. Blok recenzencki uzupełniają teksty Marcina Orlińskiego oraz Przemysława Koniuszego.

 

W zapowiedziach Łukasz Jarosz i nowe wydanie Somy oraz premierowy tom Julii Szychowiak Naraz. Poza tym fragmenty nowej powieści Lajosa Grendela (Dzwony Einsteina) oraz proza Christopha Ransmayra (Atlas lękliwego mężczyzny). W ramach Premier w sieci niepublikowane wcześniej zestawy wierszy Kamili Janiak oraz Urszuli Zajączkowskiej z przygotowywanych przez obie autorki nowych książek.

 

Tymczasem szykowana w Biurze antologia poezji Zebrało się śliny stanowić będzie punkt wyjścia dla debaty, w której krytycy i pisarze wypowiedzą się na temat form i zasadności zaangażowania młodej polskiej poezji. Na początek, oprócz redakcyjnego wprowadzenia do dyskusji, głosy Marty Koronkiewicz i Pawła Kaczmarskiego. W biBLiotece znajdą się także kolejne odsłony cyklów Julii Fiedorczuk, Michała Domagalskiego oraz Pawła Tańskiego.

 

Na koniec, w multimedialnej części tej odsłony biBLioteki nasi redaktorzy przygotowali m.in. kolejny odcinek telewizyjnych “Poetów”, relację zdjęciową z Portu Literackiego w Edynburgu, prezentacje wspomnianych książek premierowych, nagrania autorskich recytacji wierszy Romana i Zbigniewa Macheja, ale także etiudy filmowe do ich wierszy. Ponadto do odsłuchania fragmenty czytanej na antenie radia książki Miljenka Jergovicia Drugi pocałunek Gity Danon.

 

inne wiadomości z kategorii