BL-e premiera / Adam KACZANOWSKI: Utrata

16/08/2021 premiery

W wersji elektronicznej ukazała się Utrata Adama Kaczanowskiego. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius przedstawia nam tym razem historię rozpadu – związku, rodziny, świata.

 

 

Adam Kaczanowski po ubiegłorocznym tomie Zabawne i zbawienne nominowanym do Nagrody Szymborskiej tym razem czule pozoruje rzeczywistość, jak oko kamery śledzi losy rodziny czekającej na przełom i ukazuje wszystko z trzech różnych punktów widzenia. W kolejnych scenach z życia obserwujemy poszukiwania i próby uchwycenia tego, co utracone.

 

Gumy do żucia mające zbawić świat. Bociany lubiące pieszczoty prądem. Modlące się lalki i plastikowy Jezusek mający sprawić, że dziewczynki poczują się jak Matka Święta. Mężczyzna, który chciałby ukryć się pod stołem. Kobieta, która chciałaby uciec nago. Życie rodziny obserwowane z trzech perspektyw: jego, jej i ich dziecka. Utrata sensu? Utrata zmysłów? Utrata siebie nawzajem?

 

Utrata jest zdaniem Rafała Wawrzyńczyka „smutną powieścią nie tylko dlatego, że opisuje kryzys rodzinny, ale także, a może przede wszystkim dlatego, że rzekome drogi wyjścia z tego kryzysu są częścią tego samego układu, który za ów kryzys odpowiada. Mówiąc bardziej skrótowo: mity wyjścia z systemu są częścią systemu”.

 

W rozmowie z Jakubem Skurtysem Adam Kaczanowski dodaje: „to jest powieść, którą ma się trudno przeżyć. Utrata ma podskakując, śpiewając i opowiadając dowcipy, trzymając czytelnika za rękę, doprowadzić go na skraj przepaści”. Warto więc samemu sprawdzić, dokąd lektura tej książki może faktycznie doprowadzić.

 

Zamów książkę

Inne książki Autora

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • KOMENTARZE Moja żabcia Autorski komentarz Adama Kaczanowskiego w ramach cyklu „Historia jednej powieści”, towarzyszący premierze książki Utrata, która ukazała się w Biurze Literackim 22 lutego 2021 roku. więcej
  • ESEJE Dane są punkty A, B, C Recenzja Rafała Wawrzyńczyka, towarzysząca premierze książki Utrata Adama Kaczanowskiego, która ukazała się w Biurze Literackim 22 lutego 2021 roku. więcej
  • PROZA Utrata Fragment książki Adama Kaczanowskiego Utrata, która ukazała się w Biurze Literackim 22 lutego 2021 roku, a w wersji elektronicznej 16 sierpnia 2021 roku. więcej