Nominacje do Gdyni i Nike 2017

Właśnie ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike 2017 oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Wśród zgłoszonych książek znajdują się aż cztery pozycje wydane przez Biuro Literackie!

 

BL Img 2017.05.18 Nominacje do  Nike 2017_www_top

 

Miło nam przekazać, że wśród ogłoszonych nominacji do Nagrody Literackiej Nike znalazł się tom Sławomira Elsnera Mów, natomiast do Nagrody Literackiej Gdynia zakwalifikowały się aż trzy książki Biura Literackiego! Są to debiutancka Stacja wieży ciśnień Dawida Mateusza oraz dwa przekłady: pierwszy Hanny Igalson-Tygielskiej Niedziela życia Raymonda Queneau i drugi Jacka St. Burasa Atlas lękliwego mężczyzny Christopha Ransmayra.

 

Niewiele pierwszych książek sprawia, że ze zniecierpliwieniem wyczekuje się drugiej i każdej kolejnej pozycji danego autora. Po ośmiu latach od wydania nagradzanego debiutu, Sławomir Elsner przygotował nowy tom Mów. To męska, szorstka opowieść o poszukiwaniu tożsamości – w bólu, i po omacku. Krótkie, rytmiczne zdania bezlitośnie tną białą przestrzeń kartki. Ten, kto to wszystko mówi, próbuje znaleźć schronienie w ciemności, to ów “niepewny człowiek”, jak brzmi jeden z tytułów, “który się w tej / ciemności urodził / i błądzi po dziś”.

 

Stacją wieży ciśnień debiutował we wrześniu ubiegłego roku Dawid Mateusz, laureat 9. edycji konkursu poetyckiego Połów. Tom – dopracowany bodaj w każdym aspekcie: zarówno językowo-stylistycznym, jak też obrazowym i konceptualnym – pełni funkcję autorskiej rozgłośni radiowej. Wydarzenia zza wschodniej granicy pozwalają poecie zarysować szerokie tło dla wierszy, których zaangażowanie wydaje się oczywiste. Jednak nie tylko polityka (jako pewien rodzaj powiązań) napędza maszynerię tych utworów, lecz również rozpracowanie relacji intymnych i społecznych.

 

Atlas lękliwego mężczyzny Christopha Ransmayra stanowi frapujący zbiór pisanych prozą miniatur z różnych zakątków świata. „W siedemdziesięciu epizodach tego Atlasu mowa jest wyłącznie o miejscach, w których żyłem, po których podróżowałem albo które przewędrowałem, i wyłącznie o ludziach, których spotkałem przy tej okazji, ludziach, którzy mi pomogli, którzy się mną opiekowali, którzy mi zagrażali, ratowali mnie albo mnie kochali” – tak o książce opowiada sam autor. To fascynująca podróż po pozornie homogenicznym, ale w rzeczywistości niezwykle zróżnicowanym globie.

 

Niedzielę życia w brawurowym tłumaczeniu Hanny Igalson-Tygielskiej, nominowano już do Nagrody im. Boya-Żeleńskiego. Proza Queneau poddana jest matematycznemu wręcz rygorowi. Alexandre Kojève, autor słynnych wykładów wprowadzających do “Fenomenologii ducha” Hegla, które Queneau spisał i opracował, określił ją mianem Powieści mądrości. Niedziela to proza filozoficzna, studium absurdalności świata oraz zła wojny, o której pisze się już z bezpiecznego, choć niezwalniającego z odpowiedzialności dystansu.

 

Wszystkim nominowanym autorom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki podczas finałów nagród, które odbędą się kolejno we wrześniu (Gdynia) oraz w październiku 2017 (Nike) roku.

inne wiadomości z kategorii