Poezja z nagrodami: moja jest ta ziemia

14/11/2018 premiery

W ramach akcji Poezja z nagrodami ukazuje się dzisiaj moja jest ta ziemia Martyny Buliżańskiej. Książka została wyróżniona Wrocławską Nagrodą Literacką Silesius w kategorii debiut w 2014 roku.

 

BL Img 2018.11.13 Poezja na nagrodami moja jest ta ziemia__www_top

 

W ramach akcji Poezja z nagrodami ukazuje się dzisiaj moja jest ta ziemia Martyny Buliżańskiej. Książka wyróżniona została Wrocławską Nagrodą Literacką Silesius w 2014 roku. To był jeden z bardziej wyczekiwanych debiutów początku tej dekady. Już w wieku 17 lat Martyna została laureatką organizowanego przez Biuro Literackie Połowu i brawurowo wystąpiła podczas Portu Literackiego w 2011 roku. Książka powstawała przez trzy lata dzięki wsparciu wydawnictwa, a jej redaktorem był Roman Honet.

 

„To jest poezja ustawionego głosu. Poezja, która długim wersem, długą frazą, długim zdaniem próbuje połączyć z sobą dwie sfery” – mówił o książce juror Silesiusa Grzegorz Jankowicz. – „Sferę, która jest wystylizowana, teatralna, samoświadoma swojej sztuczności i sferę prywatnego doświadczenia, na które składają się rozmaite klisze, stereotypy, pewne konwencje mówienia, ale przez nie to osobiste doświadczenie próbuje się przedrzeć, próbuje wypłynąć na powierzchnię jak z głębiny rozmaitych języków: i kultury, i literatury, i polskiego wiersza, i wiersza obcego”.

 

Zdaniem innego z jurorów Piotra Śliwińskiego: „Buliżańska jest zaskakująco dojrzała. Bardzo wiele potrafi, dużo słyszy. Łączy rozmaite wątki, tradycje i języki. To zaskakujące. Ta ciekawa dojrzałość u dwudziestolatki. Dojrzałość niepokojąca. Wyobraźnia, obfitość języka i sposób, w jaki panuje nad tą obfitością. W jej tekstach znajdują się strzępy jakiejś być może rodzinnej biografii i stoi za nią wrażliwość na szepty tradycji, a do tego wyobraźnia, otwierająca przed nią drogi ucieczki z przestrzeni oswojonego wolapiku ku czemuś równie zagadkowemu, lecz mocniej nacechowanemu sensem”.

 

Roman Honet przy okazji wspomnianego Połowu pisał natomiast o poezji podopiecznej tak: „Martyna Buliżańska przekonała mnie czymś odmiennym: suwerennością i jakąś chropowatą nieprzystępnością. Nie wchodzi w koleiny modnych obecnie poetyk, nie ugłaskuje wiersza, nie nagina go pod preferencje czytelnika”. Po czym dodawał: „W młodym wieku pisze nieporównywalnie oryginalniejsze wiersze niż cały zbiór jej znacznie starszych koleżanek i kolegów po piórze, którzy musieli nauczyć się tego, co Buliżańska – nie ma żadnych wątpliwości, że dzięki talentowi – posiada już teraz”.

 

Martyna Buliżańska urodziła się 6 stycznia 1994 roku na Kujawach, gdzie, jak sama mówi, „nie działała w żadnej grupie poetyckiej, ani nie udziela się w środowiskach literackich”. W 2010 roku zestaw jej wierszy ukazał się w antologii Połów. Poetyckie debiuty w ramach projektu dla debiutantów prowadzonego przez Biuro Literackie. Po wydaniu w 2013 roku tomu moja jest ta ziemia na kolejną książkę autorki musieliśmy czekać cztery lata. wizyjna z 2017 roku potwierdziła nieprzeciętny talent Buliżańskiej, który został doceniony także za granicą. Jej książka wkrótce ukaże się w Stanach Zjednoczonych.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • ESEJE Przemyt mroku Recenzja Adama Poprawy z książki wizyjna Martyny Buliżańskiej, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2017 roku. więcej
  • KOMENTARZE Wordplay Komentarz Martyny Buliżańskiej do wiersza “John Maus wordplay” z tomu wizyjna, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 26 czerwca 2017 roku. więcej
  • POEZJE wizyjna Fragment książki wizyjna Martyny Buliżańskiej, wydanej w Biurze Literackim 26 czerwca 2017 roku. więcej