Poezja z nagrodami: Nakarmić kamień

01/08/2018 premiery

W ramach akcji „Poezja z nagrodami” ukazuje się właśnie książka wyróżniona Nagrodą Literacką Nike. Nakarmić kamień Bronki Nowickiej to „44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża prozy poetyckie, które tworzą równie zdyscyplinowaną kompozycję”.

 

BL_Img_2018.08.01_Poezja_z_nagrodami_Nakarmic_kamien__www_top

 

W ramach akcji „Poezja z nagrodami” ukazuje się właśnie książka wyróżniona Nagrodą Literacką Nike. Nakarmić kamień Bronki Nowickiej to „44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża prozy poetyckie, które tworzą równie zdyscyplinowaną kompozycję. O poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia i próbach ich przekroczenia. O emocjach i cielesności, o doświadczeniu cudzej śmierci. To książka, która po lekturze długo z nami pozostaje” – tak uzasadniał decyzję jury Nagrody Nike Tomasz Fiałkowski.

 

„Większość przedmiotów opisanych w tym tomie istnieje jedynie w mojej pamięci. Tylko kilka z nich zachowało postać materii: widelec, poduszka do igieł, stare zdjęcie matki. Ich fotografie znalazły się w niniejszym wydaniu książki po to, by zderzyć zawarte w mikrohistoriach obrazy z ich pierwowzorami. Reszta zamieszczonych tu prac powstała w odpowiedzi na słowa, które wywoływały imaginacje domagające się utrwalenia. Mam nadzieję, że kontakt z dwiema kategoriami obrazów nada spotkaniu Czytelników z ‚kamieniem’ nieco inny wymiar” – mówiła w biBLiotece Bronka Nowicka.

 

Związek między człowiekiem a rzeczą to dla poetki pole, na którym obnaża bezrefleksyjne przyzwyczajenie do codzienności. Jednocześnie jest to podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, „zatrzymanych” w przedmiotach. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. „Nie pragnę, żeby martwe rzeczy były żywe. Chciałabym, żeby żywi ludzie byli mniej martwi. O tym jest dla mnie ta książka” – mówiła autorka.

 

Bronka Nowicka urodziła się w 1974 roku. Jej pola inspiracji i twórczości to: intermedia, język, obraz w ruchu. Jest reżyserką filmową i teatralną, a także scenarzystką, absolwentką łódzkiej Filmówki i ASP w Krakowie. Podczas uroczystej gali wręczenia Nagrody Literackiej Nike otrzymała statuetkę oraz czek na 100 tys. złotych. Książki Biura Literackiego siedmiokrotnie były już w finale Nagrody Nike. W 2009 roku jej laureatem został Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za tom „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE Nakarmić kamień Fragmenty książki Bronki Nowickiej Nakarmić kamień, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 12 października 2016 roku, a w wersji elektronicznej 1 sierpnia 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej
  • POEZJE Nakarmić kamień Fragmenty e-booka Nakarmić kamień Bronki Nowickiej, wydanego w Biurze Literackim 12 lipca 2016 roku. więcej
  • Złodzieje wierszy Aparat Etiuda do wiersza „Aparat” z książki Nakarmić kamień Bronki Nowickiej, która ukazała się 29 czerwca 2015 roku nakładem Biura Literackiego. więcej

projekty