Poezja z nagrodami: Nocne życie

11/07/2018 premiery

Kolejnym tomem opublikowanym w ramach akcji „Poezja z nagrodami” jest Nocne życie Bohdana Zadury wyróżnione w 2011 roku Silesiusem za książkę roku.

 

BL_Img_2018.07.11_Poezja_z_nagrodami_Nocne_zycie__www_top

 

Kolejnym tomem opublikowanym w ramach akcji „Poezja z nagrodami” jest Nocne życie Bohdana Zadury wyróżnione w 2011 roku Silesiusem za książkę roku. W dziele tym autor precyzyjnie wykorzystywał możliwości języka, pozwalając sobie na wyrazisty komentarz do codzienności, nierzadko zabarwiony ironią i humorem. Po wydaniu książki pisano m.in. „Zadura nie rozczarowuje – jego wiersze są lapidarne i anegdotyczne, dosadnie przedstawiają obrazki z życia: przypadkowe rozmowy, znajomości, w pół urwane zdania. Przy tym zaskakują wnikliwością i precyzją, jak w utworze „Inny Pokój”.

 

„Dziesięć lat to kawał czasu” – pisze w komentarzu w biBLiotece Zadura. „Nie wiem, czy przypomnę sobie te okoliczności, raczej pewnie pospekuluję trochę na ich temat. Książka powstawała przez składanie, wiersz do wiersza, wierszyk do wierszyka. Skoro wierszyk, to pamiętam, że ‘Czereśnie w firankach’ przyszły mi do głowy, kiedy jechałem pociągiem z Warszawy do Kutna na festiwal Złoty Środek Poezji. Podróż do podróży, poemat do wierszyka, poemat do poematu. Kiedy skończyłem pisać Nocne życie, pomyślałem, że jego tytuł może posłużyć za tytuł całego tomiku. Niech czytelnik da się nabrać na to nocne życie, inne niż to, z którym zazwyczaj takie określenie się kojarzy”.

 

Bohdan Zadura (1945), poeta, prozaik, tłumacz i krytyk literacki, zadebiutował w 1962 roku. Dekadę później rozpoczął stałą współpracę z „Literaturą na Świecie”. Od 2004 roku jest piątym – po Kazimierzu Wyce, Adamie Ważyku, Jarosławie Iwaszkiewiczu i Jerzym Lisowskim – redaktorem naczelnym „Twórczości”. W tym roku został laureatem Silesiusa za całokształt twórczości. Będzie też jednym z głównych bohaterów tegorocznej Stacji Literatura. Mieszka w Warszawie i w Puławach. Z Biurem Literackim związany jest od 1996 roku – w oficynie wydał 31 książek.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • POEZJE Nocne życie Fragmenty książki Bohdana Zadury Nocne życie, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 października 2010 roku, a w wersji elektronicznej 11 lipca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej

projekty