TransPort Literacki 27: Czytania z muzyką Huberta Zemlera

„Muzyka słowa” to jeden z najbardziej cenionych bloków wydarzeń festiwalu TransPort Literacki 27. W tym roku w jego ramach zaplanowano dwanaście czytań, a muzykiem towarzyszącym autorkom i autorom będzie Hubert Zemler.

 

 

„Muzyka słowa” to jeden z najbardziej cenionych bloków wydarzeń festiwalu TransPort Literacki 27. W pamięci publiczności, ale też w historii polskiej literatury zapisały się czytania: Ryszarda Krynickiego, Krystyny Miłobędzkiej, Andrzeja Sosnowskiego, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego czy Bohdana Zadury. Poetkom i poetom towarzyszyły m.in. zespoły Kormorany czy Pustki, a także tacy artyści, jak: Dominik Strycharski, Paweł Szamburski, Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Stefan Wesołowski czy Wacław Zimpel. W tym roku zaplanowano dwanaście takich czytań, a muzykiem towarzyszącym autorkom i autorom specjalnie z tej okazji wydanych książek będzie Hubert Zemler.

 

Ten urodzony w 1980 roku w Warszawie muzyk to ceniony improwizator i kompozytor. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Równolegle z klasyczną edukacją i współpracą z orkiestrami symfonicznymi (Opera Narodowa, Sinfonia Varsovia) udziela się w zespołach jazzowych, zgłębia tajniki improwizacji i muzyki eksperymentalnej. Jest dzisiaj jednym z najbardziej aktywnych perkusistów w Polsce, występuje z przedstawicielami różnych nurtów muzycznych i rozwija własne przedsięwzięcia perkusyjne solo lub z udziałem innych artystów tego instrumentu.

 

Pierwszą okazją do wysłuchania tekstów z nowych książek i napisanej oraz zagranej do nich muzyki będzie trzecie piątkowe wydarzenie festiwalowe, zaplanowane o godzinie 16:00. Na scenie pojawią się: Jakub PSZONIAK, Tomek GROMADKA, Katarzyna JAKUBIAK, Maria KRZYWDA, Jacek DEHNEL i Marcin MOKRY. Zaprezentowane zostaną książki poetyckie i prozatorskie oraz dwa zbiory okolicznościowe. Będą to: Z dnia robię noc (wybór wierszy Mirona Białoszewskiego), Komunizm, gówno i może cię kocham, Obce stany, Wszystko dobrze, Śnieg w kwietniową niedzielę. 44 wiersze (wybór Philipa Larkina) i żywe linie nowe usta.

 

Druga prezentacja zaplanowana została na sobotę o tej samej porze. Lista autorek i autorów tego czytania to: Krzysztof CHRONOWSKI, Jakub KORNHAUSER, Laura OSIŃSKA (Anna ADAMOWICZ), Julek ROSIŃSKI, Karolina SAŁDECKA, Przemysław SUCHANECKI. Ich książki to: Nieobecność, Meskalina i muzyka (wybór wierszy Henriego MICHAUX), zmyśl[   ]zmysł, streszczenie pieśni, O i Rekuhkara. Jak łatwo zauważyć, każdego dnia na scenie RCK w Kołobrzegu pojawią się debiutantka lub debiutant w dziedzinie prozy i poezji. Aż siedem z prezentowanych książek to laureatki ubiegłorocznych festiwalowych projektów wydawniczych.

 

Hubert Zemler był gościem 67. odcinka podcastu „Strona A, strona B”. Obok bardzo ciekawej rozmowy z artystą Artur Burszta zaprezentował także muzykę z aż trzynastu płyt artysty. Większość wspomnianych książek także miało swoją prezentację w poprzednich odcinkach audycji. Warto do nich wrócić również z uwagi na czytania autorek i autorów z muzyką, by mieć przedsmak tego, co czekać nas będzie 23 i 24 września w Kołobrzegu. A ci, którzy nie zdołają dotrzeć w te dni nad morze, będą mogli obejrzeć wszystkie dwanaście czytań w Magazynie Literackim biBLioteka już od 11. numeru pisma.

 

Zobacz festiwalową stronę

 

Zobacz festiwalowy spot

Dołącz do wydarzenia

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

 

inne wiadomości z kategorii