Zapowiedź z Biura / Kacper BARTCZAK: Widoki wymazy

04/03/2021 zapowiedzi

Ósmą tegoroczną premierą Biura Literackiego będzie książka Kacpra Bartczaka Widoki wymazy zbierająca najnowsze wiersze i prozy autora. Premiera już 19 kwietnia.

 

 

Co widać, kiedy nic nie widać? Jaki mamy klimat, kiedy zimno i ciepło smakują inaczej niż kiedyś? Skąd to dziwne przeczucie, że klimat wziął się z nas, i jaka jest polityka naszych obrazów? Wiersze i prozy w najnowszym tomie Kacpra Bartczaka sklejają widoki z tu i teraz, by uzyskać przetarcia na przyszłość. Teksty pomieszczone w książce korespondują ze sobą, z głosami innych autorów, badając przy tym możliwość ruchu w środowisku, które stało się zbyt lepkie i wiążące ruch.

 

Tutaj pisanie jest energetycznym stanem zdającym sprawę z własnego bilansu cieplnego i rodzi głos, który odnajduje się w podwyższonej wymienności z otoczeniem. Utwory dotykają wielu aspektów naszego współczesnego wycieńczenia i wyjałowienia – psychicznego, politycznego, poznawczego – ale ziemie jałowe Bartczaka odkrywają własną wartość liryczną i w niej uczą się odzyskiwać życiodajne płyny.

 

Kacper Bartczak to poeta, krytyk, tłumacz poezji, amerykanista. Wydał kilka tomów poetyckich, m.in. Wiersze organiczne (2015), za które był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Nagrody Literackiej Gdynia, a także Pokarm suweren (2017). W 2019 roku ukazał się kolejny zbiór jego wierszy Naworadiowa. Autor monografii o Johnie Ashberym (2006) oraz zbioru esejów o poezji i teorii Świat nie scalony (2009), za który otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”.

 

Bartczak przekładał wiersze m.in. Johna Ashbery’ego, Rae Armantrout (Ciemna materia, 2018), Petera Gizziego (Pieśni progowe, 2020) i Charlesa Bernsteina (Świat w ogniu: wiersze i przemowy, 2020). Był stypendystą Fundacji Fulbrighta (dwukrotnym) i Fundacji im. T. Kościuszki. Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim. Widoki wymazy to jego szósta książka w Biurze Literackim.

 

Fragment zapowiadający książkę

Inne zapowiedzi

 

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • O KSIĄŻCE Z niedanych jestem Rozmowa Krzysztofa Siwczyka z Kacprem Bartczakiem, towarzysząca premierze książki Widoki wymazy, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku. więcej
  • POEZJE Widoki wymazy Fragmenty książki Widoki wymazy Kacpra Bartczaka, wydanej w Biurze Literackim 19 kwietnia 2021 roku, a w wersji elektronicznej 14 marca 2022 roku. więcej