Powrót Barbarzyńców i nie

26/03/2013 liryka

Powrót Barbarzyńców i nie to wyjątkowy almanach, na który złożyło się piętnaście komiksów do wierszy kultowych Barbarzyńców i nie, autorstwa laureatów konkursu Komiks wierszem. Jak dziś czyta się wiersze buntowników i kontestatorów sprzed lat? Czy “barbarzyńskie” utwory zachowały swoją aktualność? Udzielenie odpowiedzi na te pytania w niespotykanej dla poezji formie komiksowej sprawia, że Powrót Barbarzyńców i nie to pozycja wyjątkowa, przybliżająca historyczny cykl współczesnym odbiorcom.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2013-03-21
Gatunek
Liryka
Seria
Poezje
Ilość stron
92
Format
210 x 297 mm
Oprawa
miękka
Papier
Amber Graphic 120 g
Projekt okładki
Paweł Mildner
Projekt opracowania graficznego
Mateusz Martyn
ISBN
978-83-63129-35-4
spis treści

Marcin Świetlicki “Urbi et orbi” : Jakub Kołodziejak
Maciej Melecki “Mat” : Magdalena Chojnowska
Mariusz Grzebalski “Morze” : Wojciech Pawliński
Maciej Melecki “Tamte strony” : Marta Kubiczek
Marcin Sendecki “21 lipca” : Maria Prawelska (“Czekolada stołeczna”)
Adam Wiedemann “Murzyn w podróży służbowej” : Karolina Zalewska (“Murzyn”)
Dariusz Sośnicki “Nie” : Daniel Grzeszkiewicz
Miłosz Biedrzycki “Massachusetts” : Helena Siemińska
Krzysztof Jaworski “Nieodwracalne skutki rusyfikacji” : Maciej Jasiński
Marcin Baran “Kobieta akcji” : Ewa O’Neill
Darek Foks “Przestrzelone kolana” : Agnieszka Piksa
Marcin Świetlicki “M – morderstwo” : Berenika Kołomycka
Andrzej Sosnowski “Latem 1987” : Maciej Kotłowski
Adam Wiedemann “Pożegnania” : Bruno Althamer
Grzegorz Wróblewski “Nieporozumienie” : Katarzyna Balicka


Poezja dobrze narysowana : Tomasz Broda
Nie ma powrotu, ale jest komiks : Karol Maliszewski
Kto jest kim w Powrocie Barbarzyńców i nie
Imprezy Barbarzynców i nie
Bibliografia Barbarzyńcow i nie

opinie o książce

Już samo tłumaczenie poezji na języki obce jest zadaniem karkołomnym. Cóż dopiero powiedzieć o próbach jej przekładania na inny rodzaj sztuki. A takie właśnie założenie postawiono przed uczestnikami konkursu Komiks wierszem. Punktem wyjścia były teksty, które ukazały się dwie dekady temu w bibliofilskiej serii “Barbarzyńcy i nie”. Ich autorami są dawni barbarzyńcy, dzisiejsi klasycy polskiej poezji. Efektem jest antologia Powrót barbarzyńców i nie. Znajdziemy w niej piętnaście wierszy, zinterpretowanych poprzez komiksy laureatów konkursu. Ale proporcje zostały tu idealnie zachowane – to książka w równym stopniu do czytania, co do oglądania.

Magdalena Piekarska

Czytelnik może z początku poczuć się nieswojo. Powodem jest uświęcony tradycją sposób lektury. Odbiorca poezji nie jest przyzwyczajony, że między nim a tekstem jeszcze ktoś stoi, a w tym wypadku tym kimś jest ilustrator, który pełni rolę interpretatora. A poezja – zdawałoby się – jest lekcją interpretacji nader osobistej, jest wręcz doświadczeniem intymnym. Czytając wiersz, tworzymy swoje własne jego wyobrażenie, swój własny “obraz” wiersza. Z kolei czytelnikowi komiksu, przyzwyczajonemu do tego, że tekst jest nośnikiem narracji i fabuły, ciężko jest z początku przyswoić sobie metaforyczność i nieoczywistość zdań, które w tradycyjnie pojmowanym komiksie były “bezpieczne”. Gdy jednak minie obopólna nieufność wobec nowych rozwiązań, okazuje się nagle, że spotkanie poezji i komiksu jest rozwiązaniem intrygującym.

Maciej Robert

Powrót Barbarzyńców i nie jest antologią ciekawą. Wielu zgromadzonych w niej rysowników zdecydowało się na realizacje swoją formą przypominające poemiks czy ilustrację. W albumie zdecydowanie nie brak prac przyciągających uwagę czytelnika szatą wizualną (…).

Magdalena Rucińska

Powrót barbarzyńców i nie Biura Literackiego to nie tylko oryginalny pomysł na popularyzację poezji – to też ciekawa reaktywacja reprezentatywnego dla tego wydawnictwa nurtu, którego twórcy w międzyczasie zaczęli odgrywać dominującą rolę we współczesnej polskiej poezji.

Magdalena Grabowska

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece