Rzeczy małe

21/05/2013 liryka

Książka Rzeczy małe to autorski wybór wierszy Anny Kamieńskiej dokonany przez wrocławskiego poetę Bogusława Kierca. Trzon wyboru stanowi poezja głęboko religijna, jednak czytelnik nie znajdzie tu przesady czy dewocji, lecz obserwowanie gorzkiej mądrości rzeczy. Kamieńska pisze o grzechach anielstwa, łasce niewiedzy czy ranach, przez które wdziera się światło. Kolejna pozycja z serii 44. Poezja polska od nowa.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2013-06-13
Gatunek
Liryka
Seria
44. Poezja polska od nowa
Ilość stron
68
Format
158 x 233 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1.5 90g
Projekt okładki
Wojtek Świerdzewski
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-63129-40-8
spis treści

Hycel
Łaska
Wieś
Dziękuję
Miód lipcowy
Ręka
Znowu
Igła
Narew
Niebo
Na starych filmach
Dziewczyna
Jurek
Obudzenie
Żniwa
Umycie nóg
Modlitwa która na pewno będzie wysłuchana
Obudzenie
Tamten świat
Przebudzenie
Nie ma rzeczy wielkich
Wykopalisko
Rzeczy małe
Wołanie
Rzeczy widzialne i niewidzialne
Dawid
Ślub
Modlitwa wieczorna
Poszukiwanie
Brat
Szczęście i cierpienie
Herody
Kolęda świętej Anny
W szpitalu
Babcia
Czarno na czarnym
Nie proszę
Dusze zwierząt
Którzy dźwigają
Śmietniki
Z Księgi Starców
Dawny list
Na temat sonetu Lei Goldberg II
Zaśnij


Pełnia życia
Nota o Autorce 

opinie o książce

Kamieńska: cierpliwie tłumaczy swoją starość, ustanawia hierarchie, co do których jest pewna, szuka Boga i znajduje Go w Księdze, innych ludziach, w przemijającym świecie. (…) jestem pewny, że choć nierówna, była poetką wybitną.

Piotr Szewc

Kim była poetka, o której Piotr Matywiecki w Myślach do słów napisał:Odeszła w głębokie tło polskiej tradycji poetyckiej. I w tym tle trzeba szukać jej osobowości, tam ona żyje i dyskretnie, ale mocno oddziałuje – razem z całą polską poezją? Autorką ponad stu książek poetyckich i prozatorskich, książek dla dzieci, która nienawidziła słowa “baśń”, tłumaczką z języków słowiańskich, a także hebrajskiego i łaciny, eseistką, redaktorką? Czesław Miłosz napisał o niej, że “nie była wybitna”, Adam Ważyk uznał ją za “największą poetkę religijną XX wieku”, przywoływany Matywiecki określał jako “wielką”, a Miron Białoszewski nazywał “dewotką”. Nie mnie rozstrzygać, który z panów miał rację (pewnie żaden, a może po trochu wszyscy), tym bardziej że ciekawszy wydaje mi się “projekt Anna Kamieńska”, zaprezentowany w książce Rzeczy małe przez Bogusława Kierca.

Urszula Pieczek

“Nie ma rzeczy wielkich oprócz tych które są małe / i nic nie jest tak ważne jak to co nieważne / jak to gdy matka w śmiertelnej chorobie / szeptała Tam w spiżarni słoik konfitur dla ciebie”. Ten przytoczony wiersz – “Nie ma rzeczy wielkich” – może śmiało stanowić summę poezji i życiowego paradygmatu Anny Kamieńskiej, która upatrywała wielkość świata w “rzeczach małych”. Naiwne? Dla wielu z pewnością tak, ale chyba właśnie ta bezpretensjonalność i nie roszczeniowa postawa wobec życia czyni te wiersze tak bliskimi. Unikając wzniosłej metaforyzacji, polegając tylko na własnej intuicji, poetka potrafi zachwycić prostotą.

Patrycja Homętowska

teksty i materiały o książce w bibliotece