Stojąca na ruinie

13/09/2012 liryka

Nad pejzażem natury w wierszach Jacka Łukasiewicza “płyną przez czas […] z niepokojem” rzucające cień chmury, przypominając o przemijaniu. W nowej książce dominuje ton bardziej funebralny niż elegijny. Symboliczne lato życia przechodzi w jesień, nastaje czas pożegnań z przyjaciółmi. Przemianom czasu subtelnie towarzyszy obserwacja zmienności erotycznych więzi. Eros i Thanatos, siostrzane strony życia, stanowią wiodącą linię tematyczną tych wierszy. Wiele z nich odnosi się do muzyki, malarstwa i oglądanych w muzeum rzeźb antycznych.

Autor
Jacek Łukasiewicz
Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2011-11-03
Gatunek
Liryka
Seria
Poezje
Ilość stron
92
Format
162 x 215 mm
Oprawa
miękka
Papier
Munken Print Cream 1,5 90g
Projekt okładki
Diana Karpowicz
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
978-83-62006-51-9
spis treści

Spojrzenia

[Co ja z tym życiem zrobiłem?]
Jesień
Moje – twoje
Wizyta
Śnieżna zima
[Śnieg pada]
Na otwarcie Olimpiady Zimowej w Vancouver
Urywki
[Skoczek skacze]
Kwiat w czerwcu
Dla Felka
[Na stacjach szumią drzewa, spadają kasztany]
Pro memoria
Którym zawdzięczam
[gdzie wasze dusze chłopcy]
Ich dwoje
Wtajemniczenia
Z fraszek
Pelargonie, petunie
Karwia
Smak papierosa
Chcenia
[To było dawno, tam, w głębinie]
Berlin: Cezar August i jego ród
Berlin: Relief egipski I
Berlin: Relief egipski II
Fragment malowidła
Berlin: Bizancjum
Rodia
Pełnia
Pogrzeb F.N.
Ty
Odbicia
Słucham Pierwszej Symfonii Brahmsa
Widzi pan

 

 

Róg

Rzeźba III
Drobienie
Dokąd wiedzie
Biała taśma (White tape)
Zamieszanie
Żuk
Plamka światła
Echo
[na wierzchu rysa dźwięku]
Róg
Przychodzi
[cisza]
Stojąca na ruinie
Alba czwarta
W głuszy
Połączenia
Powstaje – zanika
Kwiaty
Czarne białe
Tło
Przekraczanie wykroczenie wkroczenie
[W 1935 roku urodziła się Winia]
Szansonistki
Miała
[ruki wwierch]
Betlejem I
Betlejem II
Betlejem III
Betlejem IV
Betlejem V

Betlejem VI

 

opinie o książce

W owym złożonym z dwóch części – “Spojrzeń” i “Rogu” – tomie, dominuje tematyka wyraźnie widoczna już w kilku poprzednich zbiorach Łukasiewicza: starość i przemijanie, szukanie sensu egzystencji. W Stojącej na ruinie są one dodatkowo podkreślane zimowym obrazowaniem przesyconym bielą – kolorem śniegu, ale także kości i włosów starców. Stylistyka ta uwidacznia się już w pierwszym utworze zbioru, gdzie podmiot pyta sam siebie: Co ja z tym życiem zrobiłem?/Co?, nie będąc w stanie dać sobie odpowiedzi.

Paweł Bernacki

Czas zagrożony przez śmierć jest w nowym tomie Łukasiewicza nie tylko nazywany wprost, ale też przywoływany pośrednio, poprzez ułamki jesiennych i zimowych pejzaży. Zwłaszcza – przez obrazy świata przykrytego śniegiem, będącego jednocześnie unaocznieniem zatrzymanego życia i zatrzymanej śmierci.

Marian Stala

Nad słonecznym pejzażem wierszy Jacka Łukasiewicza płyną rzucające cień chmury (“Ile nam z siedemnastego wieku pozostało chmur – jak dziwne mają kształty. W jak spokojnych odbijają się wodach”; “Chmury”, tom Deszczyk i inne wiersze). Te chmury “płyną przez czas […] z niepokojem”, przypominając o przemijaniu, są one przedmiotowe, niepodporządkowanie konceptowi (jak np. u poetów baroku).

Jan Stolarczyk

Tom Łukasiewicza jest w sporym stopniu zbiorem wierszy o tym, co mija lub minęło, co powraca już tylko we wspomnieniu. Jednak nie jest to tom rozliczeniowy, pożegnalny ani wspominkowy. Rezygnacja z patosu, którą sygnalizuje już pierwszy utwór, pozwala na przywrócenie wspomnieniom właściwej miary, na zachowanie ich wartości przy jednoczesnej stałej świadomości, że wspomnienie nigdy nie może zastąpić tego, co aktualnie doświadczane.

Justyna Tabaszewska

Czas. Śmierć. Przemijanie. Te trzy klucze budują Stojącą na ruinie. (Figura ruin też nie jest z tej perspektywy bez znaczenia. Z jednej strony ruiny są dowodem, że kiedyś coś istniało, potwierdzają bycie. Z drugiej – tak jak wspomnienia, tak jak wiersze – są tylko “fragmentem malowidła”, na którym nie widać najważniejszego.) Tworzą opowieść starszego człowieka, który coraz częściej żegna znajomych, rodzinę… 

Michał Domagalski

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece