PRACOWNIA INTERNETOWA: Kultura w Internecie

Stacja_Literatura_22_-_Kultura w internecie_www

 

Wielu młodych krytyków i blogerów deklaruje zainteresowanie kulturą wysoką, a równocześnie nie ma pomysłu, jak o niej pisać. W jaki sposób zatem podnieść poziom merytoryczny krytyki w Internecie? Jak wyrównać dysproporcję między słabym poziomem merytorycznym blogów a ich dużym potencjałem promocyjnym? Na te i inne pytania w trakcie “Pracowni internetowej” w Stacji Literatura 22 spróbują odpowiedzieć Paulina Małochleb i Marcin Wilk.

 

W trakcie dwudniowych zajęć 8–9 września w Siennej, a także w ramach zadań realizowanych przed festiwalem Biura Literackiego i po nim dokonamy przeglądu klasycznych strategii pisania, przyjrzymy się (krytycznie) kształtowi współczesnego rynku, spróbujemy określić strategie pisania o kulturze wysokiej w Internecie, a także odpowiemy na pytanie, na ile przydatne są programy promocji czytelnictwa i jak je wykorzystać na swoją korzyść.

 

Zajęcia będą też służyły budowaniu własnej marki oraz możliwości profesjonalizacji i zdobywania funduszy na własną działalność. W ich trakcie będziemy zajmować się analizą narzędzi, jakie Internet daje krytykowi i blogerowi. Porównamy blogerów/vlogerów z tradycyjnymi krytykami. Przenalizujemy znaczenie technologii i estetyki blogów. Określimy, jakie jest grono odbiorców zainteresowanych kulturą wysoką w Internecie.

 

Ponadto wspólnie opracujemy sposoby przedstawienia kultury wysokiej. Omówimy (na konkretnych przykładach) najczęściej popełniane błędy. Zajmiemy się także szlifowaniem języka wypowiedzi krytycznej (w formie indywidualnej pracy na wybranych tekstach uczestników Pracowni). Zapoznamy się z metodami pisania krytycznego oraz zasadami komunikacji z wydawnictwami, autorami i instytucjami.

 

“Pracownia internetowa” jest adresowana do blogerów i vlogerów, dziennikarzy, a także młodych krytyków współpracujących z portalami literackimi. Rekrutacja (termin zgłoszeń do 20 czerwca) odbędzie się na podstawie linku do bloga lub prowadzonej strony oraz trzech tekstów przesłanych za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Biura Literackiego (link poniżej). Będzie nam miło, jeśli jeden z tekstów dotyczyć będzie którejś z tegorocznych książkowych premier Stacji Literatura 22.

 

Dzięki dotacji z MKiDN udział w zajęciach będzie bezpłatny, a uczestnicy będą mogli też skorzystać z atrakcyjnej cenowo oferty bezpośredniego transportu (z Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia) oraz noclegów w miejscu realizacji zajęć w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort. W przypadku pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu na adres: akcje@biuroliterackie.pl.

 

Wyślij swoje zgłoszenie do “Pracowni internetowej”.
Formularz

 

belka3

Literary Europe Live

projekty