Pracownia księgarska 2023 / Literatura przyszłości

 

Biuro Literackie zaprasza wyróżniające się kameralne i autorskie księgarnie oraz najbardziej aktywnych księgarzy i księgarki do udziału w projekcie szkoleniowym mającym na celu podniesienie kompetencji osób związanych z rynkiem książki w Polsce, ze szczególnym naciskiem na analizę zmieniających się trendów i prognoz na przyszłość. Celami działań, które stanowią rozwinięcie zajęć prowadzonych przez organizatora festiwalu TransPort Literacki już od 2019 roku, są także dalsza integracja branży i wymiana dobrych praktyk.

 

Przewidziano następujący program zajęć:

 

21.09.2023 / godzina 18:00

Jerzy JARNIEWICZ, Grzegorz JANKOWICZ, Kim HYESOON, Jakub SKURTYS: Wprowadzenie do zajęć, zapoznanie uczestników, przedstawienie ramowego programu wydarzeń i wstępne rozpoznanie obszarów, które będą szczegółowo omawiane w ramach następnych zajęć, „wstępna mapa” współczesnych problemów i zjawisk literackich i prognozy na przyszłość.

 

22.09.2023 / godzina 09:00

Jerzy JARNIEWICZ: Przekładanie przyszłości. W jaki sposób tłumaczenia literackie będą kształtować literaturę przyszłości? Czy zmieniać się będzie rola tłumacza wraz z rozwojem sztucznej inteligencji?

Grzegorz JANKOWICZ: „Nowe media w literaturze” – jak będzie wyglądać literatura przyszłości pod kątem formalnym? Jakie współczesne formy literackie mają potencjał rozwoju, a co wydaje się już przeżytkiem i dlaczego? Literatura na granicy gatunków. Literatura a inne sztuki. Słowo – obraz – co dzieje się na styku? Czy nowe media faktycznie zagrażają literaturze? A może są dla niej szansą?

 

23.09.2023 / godzina 09:00
Kim HYESOON: „Nowe idzie z… Korei?” – jakie prognozy na przyszłość możemy wysnuć na podstawie obserwacji zjawisk i trendów w literaturze koreańskiej? A może kierunek zmian jest odwrotny? Czy widoczne jest oddziaływanie między literaturami europejskimi i literaturą azjatycką?

Jakub SKURTYS: Poezja przyszłości. Instapoezja. Poezja cybernetyczna. Gdzie się kończą możliwości wiersza?

 

24.09.2023 / godzina 9:00
Wspólna dyskusja oraz zamknięcie zajęć z udziałem wszystkich prowadzących i uczestników.

 

Organizatorzy pokryją koszty trzech noclegów (21–24 września 2023) tym księgarkom i księgarzom, którzy jako pierwsi prześlą swoje zgłoszenia, a następnie znajdą się w gronie zaproszonych do udziału w projekcie. Zgłoszenia należy przesłać na adres mailowy akcje@biuroliterackie.pl w postaci deklaracji chęci udziału (wraz z danymi: nazwa księgarni, telefon kontaktowy). Wiadomość trzeba zatytułować: „Pracownia księgarska – literatura przyszłości”.

 

Zastrzegamy sobie odwołanie projektu w przypadku braku otrzymania dotacji. Szczegółowy program zaprezentujemy 4 kwietnia 2024 roku w dniu startu festiwalowej kampanii. Wtedy też zaprezentowana zostanie lista uczestników szóstego spotkania kameralnych i autorskich księgarń z całej Polski. Nowością tegorocznej edycji będzie przyznanie przez księgarzy nagrody dla najlepszej książkowej premiery festiwalu.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

 

Wyślij swoje zgłoszenie
Posłuchaj podcastu o szczegółach tegorocznego naboru
Posłuchaj dlaczego warto wziąć udział w naborze
Dołącz do TransPortowej grupy

 

projekty