Wyniki ankiety Biura Literackiego

Dziękujemy wszystkim, którzy zdecydowali się wziąć udział w naszej ankiecie. Jak oceniana jest działalność Biura Literackiego i ostatnie zmiany? Dość pozytywnie. Na szczęście w ankiecie są też osobiste komentarze, w których pojawia się trochę sceptycznych opinii. Na szczęście, bo przecież w całej akcji chodziło właśnie o to, by pozyskać wiedzę, co jeszcze należy poprawić w naszych działaniach.

 

Biuletyn__02_04_2016__Wyniki-ankiety-Biura-Literackiego

 

Ankietę wypełniło więcej mężczyzn (60,8%) aniżeli kobiet (39,2%). Blisko połowę (48%) stanowiły osoby między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Odsetek osób między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia to 30%, a powyżej czterdziestego roku 22%. 46,8% osób towarzyszy działalności Biura Literackiego od ponad trzech lat. 30,4% od roku do trzech. 15,2% od ponad dziesięciu lat a 7,6% nie dłużej niż od roku.

 

Zdecydowana większość uczestników ankiety (79,9%) wiedzę o wydawnictwie czerpie ze strony biuroliterackie.pl. Blisko połowa (45,6%) regularnie czyta nasze newslettery. Profil na facebooku jest jednym z miejsc pozyskiwania wiedzy dla 36,7% ankietowanych. Aż 77,2 % osób nie ma zastrzeżeń do naszej polityki informacyjnej, a 22,8% ma odmienne zdanie.

 

70,9% osób kupuje książki Biura Literackiego w księgarni poezjem.pl. Na drugim miejscu uplasowały się tradycyjne księgarnie, następnie inne sklepy internetowe. Stosunkowo rzadko książki Biura kupowane są w innych miejscach (w trakcie wydarzeń i akcji). Większość osób bardzo dobrze ocenia nową odsłonę księgarni poezjem.pl. Wśród cennych zastrzeżeń jest brak możliwości sortowania książek. Pojawiają się sugestie, by prezentacje książek uzupełnić materiałami z biBLioteki.

 

Znaczna część osób pozytywnie odbiera rozszerzenie oferty o e-booki, ale też niektórzy zastrzegają, że preferują papierowe wydania i nie zamierzają sięgać po elektroniczne wersje książek. Doceniony został też pomysł uruchomienia biBLioteki, choć sam serwis wymaga zdaniem niektórych jeszcze większej otwartości na nowych autorów i premierowych materiałów.

 

Najwięcej wypowiedzi zebrało pytanie o prozę w Biurze Literackim. I w tym przypadku większość osób przyjmuje tę zmianę jako pozytywną, zastrzegając jednocześnie, że wydawnictwo kojarzone jest głównie z poezją i dobrze, by tak pozostało. Pojawiły się głosy, by nie była to tylko proza zagraniczna, ale także krajowa, szczególnie debiutantów.

 

Wyprowadzkę festiwalu Biura Literackiego z Wrocławia skomentowała blisko połowa ankietowanych. Część osób żałuje tej decyzji (“Port był największym wydarzeniem w ciągu roku”), a inni akceptują nowy kierunek: “zmiany są konieczne”. Cieszymy się, że sporo osób czeka na nową formułę, o której więcej napiszemy już niebawem.

 

Wszystkim, którzy znaleźli czas na przygotowanie odpowiedzi w ankiecie, bardzo dziękujemy. Brakowało nam tej interakcji. W przeszłości często korzystaliśmy z podobnych narzędzi, by pozyskiwać wiedzę przydatną dla wprowadzania zmian w naszej działalności. Choć zbiorcze wyniki wydają się być dla nas bardzo pozytywne, to przyjmujemy do dalszej analizy także krytyczne głosy. Będą bardzo pomocne przy wdrażaniu kolejnych zmian.

inne wiadomości z kategorii