Róża Kłodzka dla Stacji Literatura!

W poniedziałek 30 sierpnia zostały rozdane nagrody starosty kłodzkiego – Róże Kłodzkie 2020. Nagrodą za rok 2020 w kategorii produkt promocyjny uhonorowano 25. edycję Stacji Literatura! Statuetkę odebrał Artur Burszta.

 

 

W poniedziałek 30 sierpnia zostały rozdane nagrody starosty kłodzkiego – Róże Kłodzkie 2020. To doroczne wyróżnienie, którego celem jest docenienie inicjatyw i wydarzeń, a także stojących za nimi ludzi, których działalność w danym roku miała największe znaczenie dla rozwoju i promocji powiatu kłodzkiego. Nagrodą za rok 2020 w kategorii produkt promocyjny uhonorowano 25. edycję Stacji Literatura. Statuetkę odebrał Artur Burszta.

 

Do tej edycji konkursu zgłoszono 35 kandydatów w ramach 8 kategorii (gmina, pracodawca, produkt promocyjny, inwestycja, kultura, sport, społecznik, osobowość). Wraz ze Stacją Literatura 25 w gronie nominowanych w kategorii produkt promocyjny znalazły się: XXV Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju oraz Pejzaże Qlinarne Polanicy. Kapitule przewodniczył Maciej Awiżeń – starosta kłodzki.

 

„Nikt nie jest sobą nawet na wyspie” – pod tym wieloznacznym hasłem, pochodzącym ze wstępu do zbioru esejów Charlesa Bernsteina, odbyła się 25. edycja Stacja Literatura. Choć do ostatniej chwili nie było pewności, czy sytuacja epidemiologiczna nie pokrzyżuje planów, to udało się doprowadzić do realizacji jubileuszowej edycji imprezy w pełnej odsłonie, i na cztery dni między 10 a 13 września Stronie Śląskie stało się znów artystyczną enklawą.

 

W ramach festiwalu na gościnnej scenie Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim swoje wiersze czytało 22 autorek i autorów oraz 6 tłumaczy, a w formie online zagranicznymi gośćmi Stacji byli: Charles Bernstein i Réka Mán-Várhegyi. Odbył się też finał konkursu „Wiersze i opowiadania doraźne 2020”, którego laureatem został Julian Rosiński. Z zachowaniem pandemicznych restrykcji udało się też zrealizować zajęcia w ramach sześciu Pracowni.

 

Festiwal „przeprowadził się” do Stronia Śląskiego w 2016 roku. Wcześniej odbywał się pod nazwą Fort i Port Legnica, a następnie Port Wrocław i Port Literacki. Warto przypomnieć słowa Grzegorza Chojnowskiego: „Odkąd festiwal przeniósł się do Stronia i organizowany jest z trochę innym podejściem, stał się najlepszym festiwalem w Polsce, takim, na który się najchętniej wraca i budzi największy sentyment”. Wartość tę doceniła także kapituła Róży Kłodzkiej.

 

Nagrody Biura Literackiego 

 

inne wiadomości z kategorii