debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Dbałość o brzmienie i maestria warsztatowa

Jacek Dehnel

Głos Jacka Dehnela w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wskazanie: Bogusław KIERC Cło oraz Maciej WOŹNIAK Iluzjon

Dwie książki w tym roku ujęły szczególnie moje czytelnicze oko i ucho (które są najprzychylniejsze dysharmoniom zamykanym w harmoniach): Cło Bogusława Kierca i Iluzjon Macieja Woźniaka.

Cło jest przede wszystkim książką odważną, idącą pod prąd rozmaitych przyzwyczajeń czytelniczych, bo łączą w jedno doświadczenie erotyzmu, religijności, starości i śmierci; Kierc jawi się w tych tekstach jako wątły (bo człowiek, śmiertelnik), baczny (bo uwaga i precyzja tych wierszy jest niezwykła) i przynajmniej rozczworzony, jeśli nie rozpiątkowany w sobie, rozrywany przez sprzeczne pragnienia i oczekiwania.

Iluzjon natomiast to piękna, erudycyjna podróż w głąb roku rozumianego jako cykl rodzenia się, rozkwitania, obumierania i ponownych narodzin, subtelny traktat o istocie ludzkiego życia i sztuki, zarazem lokalny i światowy, osadzony jedną nogą w naturze, drugą w kulturze.

Obie książki zwracają uwagę dbałością o brzmienie i maestrią warsztatową – u Kierca mamy żartobliwe, sowizdrzalskie niekiedy wręcz rymy, puszczanie oka do Baki i Rymkiewicza, u Woźniaka – rzadkie i szlachetne formy (pantum, sonet, villanella), użyte zawsze bezbłędnie i z wielkim wyczuciem.

O AUTORZE

Jacek Dehnel

Urodzony 1 maja 1980 roku w Gdańsku. Poeta, prozaik, tłumacz. Zajmuje się także malarstwem i rysunkiem. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005), Paszportu "Polityki" (2007), Nagrody Splendor Gedanensis (2008) oraz Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki (2009). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2009 i w 2010 roku. W 2014 roku nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za tom Języki obce (2013). Mieszka w Warszawie.