debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Szaleńczo naprzód

Bartosz Sadulski

Głos Bartosza Sadulskiego w debacie "Książka 2008".

strona debaty

Książka 2008

Wskazanie: Roman HONET baw się

Być może mój wybór najlepszej (określenie narzucające samo przez się pewien subiektywizm, bo jakimi kategoriami się kierować?) książki poetyckiej roku będzie mało oryginalny, wręcz tendencyjny, ale nie mam wątpliwości, że Roman Honet popełnił w roku 2008 książkę ocierającą się o geniusz.

baw się w ośmielaniu wyobraźni idzie tak szaleńczo naprzód, że onieśmielony jest nie tylko język, ale przede wszystkim czytelnik, który musi porzucić czytelnicze przyzwyczajenia, odrzucić sztampowe interpretacje i dać się ponieść w krainę dzieci, zmarłych i rzeczywistości, istniejącej gdzieś poza: poza realnym poznaniem, które w poezji Honeta jest jak zbędne bambetle.

Warto było czekać sześć lat na książkę tak doskonale skrojoną, pełną obrazów, które przytoczone przed snem, powracają w nocy – w koszmarach i snach pełnych niepokoju, bo baw się jest księgą strachu, lęku przed utratą, wyrażonego w sposób najbardziej liryczny, poetycki z możliwych. Poezja Honeta jest dla mnie synonimem liryzmu, poetyckiego obrazu, który nie pozostawia obojętnym, lecz każe się zatrzymywać, powtarzać frazy, uczyć się ich na pamięć po to, by odkrywać nowe pokłady świadomości – świadomości wiersza oraz własnej podświadomości, ujawniającej się poprzez wejście w świat Honeta. Jest to zabawa niebezpieczna, pełna ciemnych zakamarków, językowych manewrów i sztuczek, które co wrażliwszych wyprowadzają z równowagi, i ciężko się otrząsnąć; łatwo ulec nałogowi uciekania od rzeczywistości w słowa i obrazy Honeta.

Warto jeszcze wspomnieć o bardzo dobrych tegorocznych książkach Kobierskiego, Bieruta, Bielickiego, które w swoim różnorodnym podejściu do rzeczywistości, poezji i języka, idą na tyle daleko, że nie sposób ich pominąć, ale to już temat na inną ankietę.

O AUTORZE

Bartosz Sadulski

Ur. 1986. Poeta, dziennikarz. Autor arkusza poetyckiego artykuły pochodzenia zwierzęcego (2009) oraz tomów wierszy post (2012) oraz tarapaty (2016). Za pierwszy z nich był nominowany w 2013 roku do Nagrody Literackiej Silesius w kategorii „debiut”. Wiersze publikował między innymi w Lampie, Odrze, Gazecie Wyborczej, Chimerze i antologii Połów. Poetyckie debiuty 2010. Autor przewodników po Malcie i Bornholmie. Mieszka we Wrocławiu.