Agata JABŁOŃSKA: Raport wojenny

20/11/2017 premiery

Na debiutancki tom Agaty Jabłońskiej Raport wojenny, który ukaże się nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Tom młodej poetki jest niezwykle dojrzały i dotkliwy, porusza temat konfliktów na frontach prywatnych i społeczno-politycznych.

 

BL Img 2017.11.20 Agata JABŁOŃSKA Raport wojenny_www

 

Na debiutancki tom Agaty Jabłońskiej Raport wojenny, który ukaże się nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku, koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Tom młodej poetki jest niezwykle dojrzały i dotkliwy, porusza temat konfliktów na frontach prywatnych i społeczno-politycznych. Tytułowy raport przewrotnie oddaje poetykę wierszy Jabłońskiej, które stają się meldunkami ze świata wewnętrznego, sygnałami ostrzegawczymi, gdy konflikty społeczne podsycają intymne lęki.

 

Jeden z nich jest związany z macierzyństwem, z troską i odpowiedzialnością za dziecko w sytuacjach granicznych, ale też codziennych, gdy trzeba walczyć z kulturowymi rygorami. Ten przewijający się w wierszach Agaty Jabłońskiej wątek jest silnie związany z jej prywatnymi doświadczeniami – autorka od kilku lat wychowuje syna i zdradza, że odkąd została matką, bezustannie drąży ją głęboka fobia przed wojną, a otaczający konsumpcjonizm przymusem wtłacza w normy.

 

Poetka wyznaje: „Mam wrażenie, że w ogóle, jako gatunek, żyjemy w permanentnym konflikcie. Walka idei, płci, klas, konflikty interesów. To, co wypada, i to, czego nie wypada. To, co nam wdrukowuje kultura, nawet jeśli się z tym nie zgadzam, to moja sytuacja jest beznadziejna, bo też jestem w kontrze. Od czasu kiedy jestem matką, prowadzę nieustanną wojnę ze społeczeństwem konsumpcyjnym, które różnymi drogami próbuje ukraść mi dziecko”.

 

Dawid Mateusz podkreśla zaś, że: „Dawno nie mieliśmy poetki, która w tak przekonujący sposób łączy lirykę intymności z zaangażowaniem w sprawy społeczne. Poetki, która eksplorując doświadczenie macierzyństwa, przypomina nam jednocześnie, że ‚za każdym razem, kiedy piszesz wiersz/ ktoś nabija broń/ lewą ręką gładzi kolbę’, której debiut powinien zawstydzić mężczyzn, a wiersz ‚Mówienie NIE. Instruktaż’ mógłby z powodzeniem znaleźć się na transparentach i ulotkach podczas każdego Czarnego Protestu”.

 

Agata Jabłońska jest absolwentką historii sztuki, związaną z Muzeum Narodowym w Krakowie. Publikuje teksty na temat architektury, przygotowuje wystawy, robi zdjęcia, protestuje i – co lubi podkreślać – wychowuje syna. Jej debiut to pierwsza książka w Biurze Literackim, której wydanie zostało wsparte środkami przekazanymi przez rodzinę Tomasza Pułki. Co ciekawe, Agata Jabłońska wywodzi się z tego samego środowiska poetyckiego, co zmarły przed pięcioma laty Tomasz Pułka, z którym autorka Raportu wojennego wspólnie stawiała pierwsze literackie kroki.

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • KOMENTARZE Poezja z nagrodami: Raport wojenny Agata Jabłońska odpowiada na pytania w ankiecie dotyczącej książki Raport wojenny, wydanej w wersji elektronicznej w Biurze Literackim 20 czerwca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej
  • ESEJE Chiazm, czyli przepaść Recenzja Jakuba Skurtysa książki Raport wojenny Agaty Jabłońskiej, wydanej nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku. więcej
  • KOMENTARZE pierwszy wątek Autorski komentarz Agaty Jabłońskiej w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Raport wojenny, wydanej nakładem Biura Literackiego 20 listopada 2017 roku. więcej
  • POEZJE Raport wojenny Fragment książki Raport wojenny Agaty Jabłońskiej, która ukazała się nakładem Biura Literackiego 21 listopada 2017 roku, a w wersji elektronicznej 20 czerwca 2018 roku. Książka ukazuje się w ramach akcji „Poezja z nagrodami”. więcej

projekty