Joanna MUELLER: Piraci dobrej roboty

23/10/2017 premiery

Do księgarń trafiają właśnie Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z pięknymi ilustracjami Marianny Sztymy. To kolejna po książkach Justyny Bargielskiej, Zbigniewa Macheja, Jacka Podsiadły i Piotra Sommera publikacja, w której współczesny poeta brawurowo debiutuje w Biurze Literackim jako autor dla dzieci.

 

BL Img 2017.10.23 Joanna MUELLER Piraci dobrej roboty_www_top

 

Do księgarń trafiają właśnie Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z pięknymi ilustracjami Marianny Sztymy. To kolejna po książkach Justyny Bargielskiej, Zbigniewa Macheja, Jacka Podsiadły i Piotra Sommera publikacja, w której współczesny poeta brawurowo debiutuje w Biurze Literackim jako autor dla dzieci.

 

W opinii Joanny Wajs książka “nawiązuje do najlepszych wzorów literatury dziecięcej, często je podważając, nierzadko też się z nimi przekomarzając. Za świetnym, nieoczywistym, nieczułostkowym językiem zawodowej poetki stoi równie świetna obserwacja psychologiczna zawodowej matki”.

 

Rozmowę z autorką na stronach wydawcy przeprowadza jej najstarsza córka Marysia. “Świadomość ‘maminego niedoczasu’, wyczytana na Waszych czasem smutnych buziach, jest w tej książce zapisana, na przykład w bajce o ‘zajęczankach’. To taki trochę podarunek dla Was ode mnie, rekompensata za te chwile, kiedy było mnie dla Was trochę jakby mniej”.

 

Zdaniem Olgi Masiuk: “Joanna Mueller nie jest ani matką nudną, ani rozsądną. To MATKA PIRATKA. Ładuje swoją załogę na łajbę, ale przede wszystkim sama wkracza na pokład, a za nią wsiada cały wierszowany świat: papugi, rekiny, morskie krowy i wieloryby. Wie, że nie chwycić sterów, to narazić się na wieczne pozostanie z manatkami”.

 

I dodaje jeszcze: “Dużo jest w tych wierszach wspaniałych wirtualnych pomysłów – hieny słyną z umieszczania głupich zdjęć na Pandelku i kompromitujących filmików na Zootubie. I nie ma w tym narzekania rodziców, że dzieci znikają w sieci (no może trochę), ale jest przede wszystkim tęsknota poetki piratki za prawdziwą przygodą, a nie odegraną w grze, za radością szczerą, a nie szczerzoną”.

 

Autorką ilustracji do książki jest Marianna Sztyma, znana głównie z ilustracji prasowych (m.in. dla “Newsweeka”, “Twojego Stylu”, “Wysokich Obcasów”, “Zwierciadła”), ale także okładek książek Zbigniewa Dmitrocy, Doroty Masłowskiej, Iwony Wierzby oraz Mariusza Grzebalskiego i Dariusza Sośnickiego wydanych w Biurze Literackim.

 

Książki, która wydaje się idealnym prezentem na tegoroczne Mikołajki oraz pod choinkę, szukać należy we wszystkich najlepszych księgarniach, a gdy okaże się, że zabraknie egzemplarzy, to na poezjem.pl. Piratów dobrej roboty wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • ESEJE Matka Piratka Recenzja Olgi Masiuk książki Piraci dobrej roboty Joanny Mueller, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku. więcej
  • KOMENTARZE Hmm, aha, pff, czyli o piraceniu pisania Autorski komentarz Joanny Mueller w ramach cyklu „Historia jednego tekstu”, towarzyszący premierze książki Piraci dobrej roboty, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku. więcej
  • PROZA Piraci dobrej roboty Fragmenty książki Piraci dobrej roboty Joanny Mueller z ilustracjami autorstwa Marianny Sztymy, wydanej nakładem Biura Literackiego 23 października 2017 roku. więcej