Joanna ROSZAK: Ploso

13/04/2020 premiery

Siódmą premierą jubileuszowego 25. sezonu Biura Literackiego jest ploso Joanny Roszak. „Poezja niektórych ocala. Bo pisanie jest jednak przeciwstawianiem się rozpadowi, pisanie składa, łagodzi, jeszcze pozwala się jakoś rozwijać, mimo naszego codziennego zwijania się” – mówi poetka w wywiadzie opublikowanym z okazji premiery książki w Magazynie Literackim biBLioteka.   

 

BL Info 2020.04.14 Joanna ROSZAK Ploso__www_top

 

Siódmą premierą jubileuszowego 25. sezonu Biura Literackiego jest ploso Joanny Roszak. „Poezja niektórych ocala. Bo pisanie jest jednak przeciwstawianiem się rozpadowi, pisanie składa, łagodzi, jeszcze pozwala się jakoś rozwijać, mimo naszego codziennego zwijania się” – mówi poetka w wywiadzie opublikowanym z okazji premiery książki w Magazynie Literackim biBLioteka.

 

„Przed laty – w okresie fascynacji poezją lingwistyczną – częściej słowa dawały mi impuls do stworzenia wiersza. Teraz jest inaczej; i z plosem było inaczej. Słowo przyszło (przypłynęło) do mnie podczas wędrówki kajakiem po Krznie i Bugu. Szukaliśmy żeremi bobrów, słuchałam o bystrzach, głęboczkach i zatoniach” – deklaruje autorka książki.

 

„Ploso – będące miejscem zagłębienia w dnie rzeki, pomiędzy bystrzami, miejscem o nieco spokojniejszej wodzie, powstałym w wyniku erozji, najczęściej przy przeszkodzie – zdało mi się adekwatną metaforą tego, czym stała się dla mnie poezja” – tłumaczy tytuł swojej najnowszej książki Joanna Roszak i dodaje:

 

„Powstająca blisko tego, co się rozpada, w poszukiwaniu balansu, (s)pokoju, w próbie medytacji, blisko wody i drzew. Blisko tego, co stara się być przeciwieństwem turbulencji i zniszczenia albo nadaniem mu jakiegokolwiek sensu, lapidarną odpowiedzią na rozsyp. Chciałam spokoju, przygotowywałam się do niego przez poezję”.

 

Joanna Roszak to poetka, publicystka i wykładowczyni akademicka. Jest autorką siedmiu tomów poetyckich oraz sześciu publikacji eseistyczno-naukowych, w tym wydanego w 2010 roku w Biurze Literackim zbioru W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza oraz książki Przyszli niedokonani z 2018 roku.

 

Poprzednie tomy poznańskiej autorki były nominowane m.in. do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Nagrody Literackiej Gdynia oraz Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Najnowsza książka ma szanse powtórzyć te sukcesy. Już w najbliższych dniach można zamawiać ją w księgarni internetowej poezjem.pl oraz w innych sklepach sieciowych.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • O KSIĄŻCE Stany wyjściowe Rozmowa Michała Domagalskiego z Joanną Roszak, towarzysząca wydaniu książki ploso Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku. więcej
  • POEZJE ploso Fragment książki Joanny Roszak ploso, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku. więcej