Katarzyna Szaulińska 26 debiutantką w Biurze Literackim

21/04/2020 zapowiedzi

Kolejny debiut w Biurze Literackim. Już 25 maja do szerokiej dystrybucji trafi książka Druga osoba Katarzyny Szaulińskiej, która jest laureatką Połowu, konkursu na wiersze i opowiadania doraźne oraz projektu Pierwsza książka Biura Literackiego w 2019 roku.

 

BL_Info_2020.04.21_Katarzyna_Szaulinska_26_debiutantka_w_Biurze_Literackim__www_top

 

Kolejny debiut w Biurze Literackim. Już 25 maja do szerokiej dystrybucji trafi książka Druga osoba Katarzyny Szaulińskiej, która jest laureatką Połowu, konkursu na wiersze i opowiadania doraźne oraz projektu Pierwsza książka Biura Literackiego w 2019 roku. Kim jest druga osoba? Czy to ukochany, czy przeciwnik? Towarzysz – czy ten, kto odszedł? Czy to ktoś należący do mniejszości, szukający schronienia? Albo agresor chcący zaanektować przestrzeń i zaatakować gospodarza? A może to dziecko?

 

W rozmowie, jaka ukazała się przy okazji prezentacji w ramach Połowu, Szaulińska tak mówiła o doświadczeniach zawodowych i pisaniu: „Bardzo lubię pracować jako psychiatra i psychoterapeutka, pisania może nie zawsze lubię, ale mam wewnętrzny przymus, żeby to robić. Bardzo trudno zajmować się sztuką i być jednocześnie ‘białą kartką’, w której pacjent widzi np. swoich rodziców i za pośrednictwem tych doświadczeń analizuje własne relacje. Gabinet jest miejscem dla pacjenta i jego spraw, a nie dla moich wierszy, ja jestem dla pacjenta terapeutką, a nie autorką, którą lubi albo nie”.

 

W debiutanckim tomie Katarzyna Szaulińska pyta o granice jednostki, pokazuje różne aspekty relacji między dwoma obiektami – lustrzane odbijanie, przenikanie pod powierzchnię, zniekształcanie obrazu, stopienie. Podejmuje też namysł nad tym, skąd pochodzimy i na ile jesteśmy odrębni, a na ile składamy się z części dziedziczonych jak mitochondria od naszych matek i wszystkich, którzy mieli na nas wpływ. Ta poezja wlewa się w czytelnika powodzią skojarzeń i nie pozwala zachować dystansu. Pierwsza i druga osoba w lekturze tomu zlewają się w jedno.

 

Katarzyna Szaulińska urodziła się w 1987 roku w Kołobrzegu. Publikowała wiersze, opowiadania oraz komiksy, m.in. w „Małym Formacie”, „Kontencie”, „Fabulariach”, „Wakacie”, „Kulturze Liberalnej” i 8. Arkuszu „Odry”. Oprócz wspomnianych wyróżnień w projektach Biura Literackiego nominowana została także do nagrody głównej w XXV OKP im. Jacka Bierezina. Jest autorką scenariusza komiksu o depresji Czarne fale oraz monodramu Córcia wystawianego w Teatrze WARSawy. Mieszka w Warszawie, gdzie pracuje jako psychiatra i psychoterapeutka.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • ESEJE Od Dawida do bloku Recenzja Weroniki Janeczko towarzysząca wydaniu książki Katarzyny Szaulińskiej Druga osoba, która ukazała się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku. więcej
  • KOMENTARZE żyzna Autorski komentarz Katarzyny Szaulińskiej towarzyszący wydaniu książki Druga osoba, która ukazała się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku. więcej
  • POEZJE Druga osoba Fragment książki Katarzyny Szaulińskiej Druga osoba, która ukazała się w Biurze Literackim 25 maja 2020 roku. więcej