Książka Tymoteusza Karpowicza w 15. rocznicę śmierci autora

28/04/2020 zapowiedzi

W nowej serii Biura Literackiego „25}25”, dokładnie w piętnastą rocznicę śmierci Tymoteusza Karpowicza, ukaże się wybór wierszy wybitnego poety pod tytułem Zmyślony człowiek, przygotowany przez Joannę Roszak. To kolejna po tomach Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego oraz Rafała Wojaczka książka autora, który odegrał ważną rolę w historii wydawnictwa oraz festiwalu Stacja Literatura, obchodzących właśnie dwudziestopięciolecie. 

 

BL_Info_2020.04.28_Ksiazka_Tymoteusza_Karpowicza_w_15_rocznice_smierci_autora__www_top

 

W nowej serii Biura Literackiego „25}25”, dokładnie w piętnastą rocznicę śmierci Tymoteusza Karpowicza, ukaże się wybór wierszy wybitnego poety pod tytułem Zmyślony człowiek, przygotowany przez Joannę Roszak. To kolejna po tomach Tadeusza Różewicza, Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego oraz Rafała Wojaczka książka autora, który odegrał ważną rolę w historii wydawnictwa oraz festiwalu Stacja Literatura, obchodzących właśnie dwudziestopięciolecie.

 

Tymoteusz Karpowicz był poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, tłumaczem i krytykiem literackim. Pracował jako asystent na Uniwersytecie Wrocławskim. Należał do redakcji m.in. „Nowych Sygnałów” i „Odry”. W 1973 roku wyjechał na stałe z Polski do Stanów Zjednoczonych, a w 1978 roku objął stanowisko profesora na uniwersytecie stanu Illinois w Chicago. Zmarł w 2005 roku w Oak Park. Pochowany został na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu.

 

Jeszcze za życia autor przyjął zaproszenie do wydania dzieł zebranych w Biurze Literackim. Już kilka miesięcy po śmierci ukazała się książka Mówi Karpowicz autorstwa Mirosława Spychalskiego i Jarosława Szody, będąca zapisem wypowiedzi poety udzielonych przy okazji filmu o nim, jaki powstał w 1993 roku. Podczas Portu Literackiego w 2006 roku odbyły się konferencja poświęcona twórczości autora i szereg wydarzeń towarzyszących.

 

Pod redakcją Joanny Mueller, Kuby Mikurdy i Bartosza Małczyńskiego wydany został zbiór Podziemne wniebowstąpienie z 24 szkicami, m.in.: Edwarda Balcerzana, Stanisława Barańczaka, Zbigniewa Bieńkowskiego, Katarzyny Czeczot, Andrzeja Falkiewicza, Michała Głowińskiego, Jacka Gutorowa, Bogusława Kierca, Katarzyny Krasoń, Agaty Kuli, Erazma Kuźmy, Jana Józefa Lipskiego, Jacka Łukasiewicza, Jakuba Momro, Ryszarda Nycza i Joanny Roszak.

 

Kolejną pozycją Biura Literackiego był wydany rok później tom Małe cienie wielkich czarnoksiężników. Zarejestrowane w paśmie cyfr od 797 do 7777. Książka zainaugurowała serię „Poezje”, w której teraz ukaże się Zmyślony człowiek. W 2010 roku został wydany zbiór W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza przygotowany przez Joannę Roszak. Autorka podąża w nim śladami Karpowicza, rozmawia z przyjaciółmi i znajomymi w Chicago, Nowym Jorku oraz w Polsce.

 

W 2011 roku wydane zostały dwie rozmowy (Oak Park – Puszczykowo – Oak Park) – świadectwo przyjaźni, a także wzajemnej intelektualnej i literackiej fascynacji Karpowicza oraz Andrzeja Falkiewicza i Krystyny Miłobędzkiej. W rocznicę 90. urodzin autora – 15 grudnia 2011 roku – ukazał się pierwszy tom dzieł zebranych autora. Do 2015 roku Biuro Literackie wydało łącznie sześć obszernych tomów z wierszami oraz dramatami, słuchowiskami i adaptacjami teatralnymi Karpowicza.

 

Zmyślony człowiek to zatem dwunasta publikacja poświęcona Tymoteuszowi Karpowiczowi w Biurze Literackim. Zdaniem Joanny Roszak autora „interesowały hasła: las, drzewa, oddech, odosobnienie, ustronie po podróży (seclusion after a journey), poświęcenie, oczyszczenie, ogień, midsummer (środek lata, noc świętojańska), życie, dusza, zieleń, milczenie, wegetacja, powietrze oraz wiatr. I myślę: wszystkie one stały się słowami-kluczami tego skonstruowanego na 25-lecie Biura Literackiego wyboru wierszy”.

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • ESEJE Lekcje lasu w poezji Tymoteusza Karpowicza Szkic Joanny Roszak towarzyszący wydaniu książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku. więcej
  • KOMENTARZE Czym jest poezja? Komentarz Tymoteusza Karpowicza, przytoczony w związku z wydaniem książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku. więcej
  • POEZJE Zmyślony człowiek Fragment książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku. więcej