recenzje / KOMENTARZE

Czym jest poezja?

Tymoteusz Karpowicz

Komentarz Tymoteusza Karpowicza, przytoczony w związku z wydaniem książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.

Okladka__Zmyślony człowiek.indd Biuro Literackie kup książkę na poezjem.pl

Twórczą negacją (ptak jest czymś innym niż jego opis dokonany przez ornitologa i to kusi mnie, by znaleźć się w tym innym ptaku). Dla niektórych może być ona twórczą akceptacją (ptak jest doskonałą tożsamością opisu ornitologa, daje ogromną radość, że obiektywne poznanie istnieje) lub twórczą obojętnością (nieważne, czy ptak jest tożsamością opisu ornitologa, grunt, że wzmaga we mnie pewność mojego istnienia), czy czymś dowolnie innym. Każdy ma swoją poezję, odmienną od innych, i podobieństwa dziś trzeba mierzyć – o paradoksie! – różnicami. Swoje rozumienie poezji opieram nie tylko na moim odczuciu istoty, lecz na historii ludzkości, jej stałym parciu przed siebie na zasadzie negacji zastanego. Gdybyśmy tylko akceptowali świat, który nas otacza, nigdy nie ruszylibyśmy do przodu. Poezja jest dla mnie wiecznym usiłowaniem spełnienia tego, co dziś wydaje się nam niemożliwe. Bardzo bliskie mi jest stanowisko Carla Sandburga, twierdzącego, że „poezja jest dziennikiem zwierząt morskich, które żyją na lądzie, a którym chciałoby się latać” (Aphorismos). Niezgoda na ostateczne zaakceptowanie tego, co jest, czym jesteśmy, wyróżnia nas od zwierząt. Piękne jest powiedzenie autora L’Homme revolte Alberta Camus’a: „Człowiek jest jedyną istotą, która nie zgadza się być tym, czym jest”.

O AUTORZE

autorzy_leksykon_300x300_Karpowicz
Tymoteusz Karpowicz

Urodzony 15 grudnia 1921 w Zielonej koło Wilna. Poeta, prozaik, dramaturg, tłumacz. Pracował jako asystent na Uniwersytecie Wrocławskim, a także redaktor w pismach: "Nowe Sygnały", "Odra", "Poezja". W 1973 roku wyjechał do USA, potem do RFN i Berlina Zachodniego, w 1978 roku osiadł w Chicago, obejmując katedrę literatury polskiej na uniwersytecie stanu Illinois. Za ostatni tom, Słoje zadrzewne (1999), otrzymał Nagrodę "Odry" oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Zmarł w Oak Park 29 czerwca 2005.

powiązania

06_RECENZJE__Tymoteusz Karpowicz__O twórczości Krystyny Miłobędzkiej

O twórczości Krystyny Miłobędzkiej

recenzje / IMPRESJE Tymoteusz Karpowicz

Szkic Tymoteusza Karpowicza opublikowany w cyklu prezentacji najciekawszych archiwalnych tekstów z dwudziestopięciolecia festiwalu Stacja Literatura.

WIĘCEJ
02_WYWIADY__Tymoteusz Karpowicz__

Co widzi, czym żyje, co kocha i traci

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Joanna Roszak

Rozmowa Artura Burszty z Joanną Roszak, towarzysząca wydaniu książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.

WIĘCEJ
05_RECENZJE__Tymoteusz Karpowicz__Lekcje lasu w poezji Tymoteusza Karpowicza

Lekcje lasu w poezji Tymoteusza Karpowicza

recenzje / ESEJE Joanna Roszak

Szkic Joanny Roszak towarzyszący wydaniu książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.

WIĘCEJ
KSIAZKI_Mowi-Karpowicz

Apetyt na Karpowicza

wywiady / O KSIĄŻCE Artur Burszta Mirosław Spychalski

Rozmowa Artura Burszty z Mirosławem Spychalskim, towarzysząca premierze książki Mówi Karpowicz, wydanej w Biurze Literackim 11 listopada 2005 roku.

WIĘCEJ