
Dramat jako sufler. Przypadek Tymoteusza Karpowicza
Joanna Roszak
Esej Joanny Roszak towarzyszący premierze piatego tomu Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 13 kwietnia 2015 roku.

Andrzej Falkiewicz dowodził, że Tymoteusz Karpowicz stworzył teatr niemożliwy do pokazania. Edward Balcerzan: że bohaterowie jego sztuk muszą rozgrywać własną świadomość na scenie. Dodajmy: jego dramaty mogą też rozgrywać własną świadomość w świetle poezji.
Chicagowski profesor i przyjaciel Karpowicza, Frank Kujawinski, mówił o nim: „Niezawodny w wyczuciu tragikomiczności bytu”, a Kazimierz Braun dodawał na temat jego twórczości dramatycznej: „Gdyby […] policzyć wszystkie prezentacje sztuk teatralnych i słuchowisk Karpowicza, okaże się, że jest to nieproporcjonalnie mało w stosunku do wartości i możliwości jego dramatów. […] Obawiam się, że […] bywają czytane «na starą modłę» i dlatego nie pobudzają do ożywczej refleksji. Nie wiem zresztą, kto dzisiaj mógłby je kongenialnie zrealizować w teatrze. Anna Augustynowicz? Piotr Cieplak?” (cytuję za rozmowami z tomu W cztery strony naraz).
W skład pierwszego zbioru dramatów (piąty tom Dzieł zebranych wydawanych przez Biuro Literackie) weszło dwanaście utworów z lat 1946–1971, podanych czytelnikowi według daty powstania: Wiosenna kantata, ubrane w kostium historyczny Upiory piastowskiego zamku, Zielone rękawice, Cavernus (który zainteresował Jerzego Grotowskiego), Czterech nocnych stróżów, Wracamy późno do domu, Kiedy ktoś zapuka, Wszędzie są studnie, Przerwa w podróży, Piąta strona świata, Człowiek z parasolem, Noc jest tylko wygnanym dniem. Część z nich pomieścił wcześniej tom Dramatów zebranych (1975), inne zostały znalezione wśród manuskryptów w archiwum poety.
Powtórzmy tytuł jednego z nich – wracają późno do domu. Czekają też na powrót do teatru. Andrzej Witkowski wystawiał niegdyś we Wrocławiu Wszędzie są studnie, Dziwnego pasażera, Zielone rękawice, Przerwę w podróży i Charona od świtu do świtu, zaś Kazimierz Braun przeniósł na scenę Kiedy przychodzi anioł i Jego małą dziewczynkę – dziś dramatami autora Rozwiązywania przestrzeni zainteresowała się Weronika Szczawińska, która wystawiła we wrocławskim Teatrze Współczesnym niepublikowanego dotąd Niewidzialnego chłopca, który zapewne ukaże się w drugim tomie utworów dramatycznych. Zresztą, właśnie na niego szczególnie czekać winni czytelnicy wrocławsko-chicagowskiego autora.
Twórczość poetycka Karpowicza jest jak bohater dramatu Dziwny pasażer, który czuje się skrępowany, gdy rozmawia, stojąc w miejscu, i deklaruje: „nie jestem w stanie przeżyć niczego w całości”; nieustannie odczuwa brak swojej lewej strony (przypomnijmy, jak zorganizowane są jego tomy poetyckie). Kazimierz Braun mówił o przeroście myślenia postaci nad ich uczuciami, co może także stać się komentarzem do wierszy autora Odwróconego światła, zaś Andrzej Falkiewicz zauważał, że jego bohaterowie są obdarzeni nadmiarem lub brakiem czegoś, a teksty albo chaosem, albo nadładem.
Zmierzam do tezy, że niecierpliwa poezja Karpowicza może znaleźć suflera interpretacyjnego w dramatach, dzięki nim staje się mniej głucha, one ułatwiają orientowanie się w świecie poetyckim, mniej wyrazisty jest w nich opór materii, a bunt poety mniej napastliwy. Tym zaś, którzy szydzą z Karpowiczowskiego przeintelektualizowania i przelingwizowania, szerzej otwierają one oczy na jego kompleks środków, które w poezji powiódł do głębokich przekształceń i dezorientacji. A więc jednak umiał zaprowadzać ład i w ograniczeniu pokazywać mistrza. Jednocześnie dramaty nie skrywają ani jego tęsknoty do rozgrywania pięknych zdań (tytuł Noc jest tylko wygnanym dniem), ani twórczego szaleństwa (podtytuł tego samego utworu: Sztuka karnawałowa w czterech częściach asymetrycznie przyspieszonych). Nie zdetronizują jego asymetrycznie przyspieszonej poezji, której żywot tekstowy zdaje się o wiele bogatszy, nie zmienią jej statusu ontologicznego; mogą wszelako ją oświetlać, pozwalają się traktować jako wielkie lustro, służące do przeglądania jej w nim, dostrzeżenia jej mechanizmów. Nie należy jednak ograniczać funkcji utworów scenicznych do tego rodzaju poznawczego wektora w systematycznych badaniach nad twórczością wiązaną, mają one wszak swój własny kształt artystyczny. Rewers proponowanego podejścia wygląda bowiem tak, że poezja może podsunąć czytelnikom dramatów Karpowicza pomysły inscenizacyjne. Znajdujemy się bowiem w kręgu tych samych pytań, z których główne dotyczy możliwości rozszerzenia modelu sztuki.
W Jego małej dziewczynce mieszkająca przy ulicy Jasnej Osoba, Której Się Nie Podoba wypisuje listy do dyrektora fabryki hybrydycznych zabawek; owa mała dziewczynka organizuje dla niego wielogłosowe seanse psychoanalityczne, podczas których w ciemności dyrektor wyznaje swoje grzechy. Projektował on lalkę z wszelkiej tragedii, każda zabawka powstaje niejako na pamiątkę zbrodni. Poezja jest niebezpieczną zabawką. Gdy czytam słowa człowieka z parasolem, tytułowego bohatera jednego z dramatów, także nasuwają mi się skojarzenia metatematyczne: „zostałem konstruktorem parasoli. O, ten parasol – to moje dziecko. Dziwny, prawda? Jest trochę krzywy, ale ta asymetria jest zamierzona”.
Krystyna Miłobędzka pisała: „Teatr (…) jest własnością dziecka, ale w jego zapisywanie bawiła się osoba dorosła. Taka, która wierzy, że przed mową jest mowa obszerniejsza, że każde słowo umie stanąć na podłodze, a każda piłka jest rzuconym słowem”, a jej wypowiedź spaja oba tomy Karpowiczowskich utworów dramatycznych: ów już nam dany, otwarty Wiosenną kantatą („Oczy mi się jeszcze kle-kle-kle-kleją”, „zapłaciłem za nie Kle-kle-klemensowi dwieście muszek” – mówi Bocian w sztuce, którą z powodzeniem mogłyby wystawiać oddziały wczesnoszkolne), i drugi, naprawdę przeze mnie wyczekiwany, z dwoma świetnymi utworami: Dziwnym pasażerem i wreszcie Jego małą dziewczynką. Bo dopiero wraz z wydaniem kolejnego tomu przyjdzie czas ma dostrzeżenie rozmów z innymi tekstami scenicznymi – na produktywne zestawienia z Różewiczem i Wyspiańskim.
O autorze

Joanna Roszak
Urodziła się w 1981 roku. Poetka, badaczka. Pracuje jako profesor w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz jako nauczycielka języka polskiego w jednej z poznańskich szkół. Współfundatorka i wiceprezeska Fundacji Józefa Rotblata. Ostatnio wydała: Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia, Słyszysz? Synagoga. Wychodząc spod poznańskiej synagogi przy Wronieckiej oraz Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie. Redaktorka wielu książek zbiorowych (poświęconych m.in. Ingeborg Bachmann, Paulowi Celanowi czy Fernandowi Pessoi). Autorka tomów poetyckich: lele, wewe, tego dnia. W Biurze Literackim opublikowała zbiory wierszy: przyszli niedokonani (2018) oraz ploso (2020), a dekadę temu – złożoną z wywiadów (m.in. z Edwardem Balcerzanem, Stanem Borysem, Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem, Ewą Sułkowską-Bierezin, Janem Stolarczykiem, Marianem Grześczakiem) – książkę W cztery strony naraz. Portrety Tymoteusza Karpowicza. Redagowała także tom esejów Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się w 2019 roku we Wrocławiu.
Powiązania


Nowy europejski kanon literacki: Viola i Niebieski
nagrania / transPort Literacki Różni autorzySpotkanie z udziałem Matteo Bussoli, Katarzyny Skórskiej i Joanny Roszak w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
Więcej
Głos z ulicy
recenzje / ESEJE Joanna RoszakImpresja Joanny Roszak na temat poezji Klaudyny Saczuk, wyróżnionej w ramach projektu „Pracownie otwarte wierszem 2023”.
Więcej
Rozmowy na koniec: odcinek 25 Joanna Roszak
nagrania / transPort Literacki Różni autorzyDwudziesty piąty odcinek z cyklu „Rozmowy na koniec” w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
Więcej
om
nagrania / transPort Literacki Joanna Roszak ResinaCzytanie z książki om z udziałem Joanny Roszak w ramach festiwalu TransPort Literacki 28. Muzyka Resina.
Więcej
Rekordy z poezją
wywiady / o książce Joanna Roszak Ola KołodziejekRozmowa Oli Kołodziejek z Joanną Roszak, towarzysząca premierze książki Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa, wydanej w Biurze Literackim 18 marca 2024 roku.
Więcej
Żywioł opowiadania
recenzje / ESEJE Joanna RoszakImpresja Joanny Roszak na temat prozy Tomasza Krasińskiego, wyróżnionego w ramach projektu „Pracownie otwarte prozą 2023”.
Więcej
Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa
utwory / zapowiedzi książek Joanna RoszakFragmenty książki Poezja w odcinkach. Wiersze w czasach Netflixa Joanny Roszak, która ukaże się w Biurze Literackim 19 lutego 2024 roku.
Więcej
jak
debaty / ankiety i podsumowania Joanna RoszakGłos Joanny Roszak w debacie „Czy próbujesz zmienić świat swoim pisaniem?”.
Więcej
Historia jednego wiersza: „padahastasana”
recenzje / KOMENTARZE Joanna RoszakAutorski komentarz Joanny Roszak, towarzyszący premierze książki om, wydanej w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.
Więcej
Pewne formy wolności
wywiady / o książce Joanna Roszak Katarzyna SzaulińskaRozmowa Katarzyny Szaulińskiej z Joanną Roszak, towarzysząca premierze książki om Joanny Roszak, wydanej w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.
Więcej
Om (2)
utwory / zapowiedzi książek Joanna RoszakFragmenty zapowiadające książkę Om Joanny Roszak, która ukaże się w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.
Więcej
Niewidka i Zobaczysko – forma obecności
recenzje / ESEJE Joanna RoszakRecenzja Joanny Roszak, towarzysząca premierze książki Niewidka i Zobaczysko Joanny Mueller i Joanny Łańcuckiej, wydanej w Biurze Literackim 10 lipca 2023 roku.
Więcej
Om (1)
utwory / zapowiedzi książek Joanna RoszakFragmenty zapowiadające książkę Om Joanny Roszak, która ukaże się w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.
Więcej
Romantyczność 2022
nagrania / transPort Literacki Różni autorzyCzytanie z książki Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza w ramach festiwalu TransPort Literacki 27.
Więcej
Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza
utwory / zapowiedzi książek Joanna Roszak Miłosz Biedrzycki Piotr MatywieckiFragmenty zapowiadające książkę Romantyczność. Współczesne ballady i romanse inspirowane twórczością Adama Mickiewicza, która ukaże się w Biurze Literackim 5 września 2022 roku.
Więcej
Niebo w jeżynach i Magnetyczna góra
nagrania / stacja Literatura Różni autorzySpotkanie wokół książek Niebo w jeżynach Natašy Kramberger i Magnetyczna Góra Réki Mán-Várhegyi z udziałem Agnieszki Judyckiej, Natašy Kramberger, Réki Mán-Várhegyi, Juliusza Pielichowskiego i Joanny Roszak w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
Więcej
ploso
nagrania / stacja Literatura Joanna RoszakCzytanie z książki ploso z udziałem Joanny Roszak w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
Więcej
Zmyślony człowiek, Credo, Prawdziwe życie bohatera
nagrania / stacja Literatura Różni autorzySpotkanie wokół książek Zmyślony człowiek Tymoteusza Karpowicza, Credo Tadeusza Różewicza i Prawdziwe życie bohatera Rafała Wojaczka z udziałem Joanny Roszak, Jana Stolarczyka, Bogusława Kierca, Joanny Orskiej i Karola Maliszewskiego w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
Więcej
Świat w ogniu
nagrania / stacja Literatura Różni autorzySpotkanie wokół książki Świat w ogniu Charlesa Bernsteina z udziałem Charlesa Bernsteina, Kacpra Bartczaka, Jerzego Jarniewicza i Joanny Roszak w ramach festiwalu Stacja Literatura 25.
Więcej
Co widzi, czym żyje, co kocha i traci
wywiady / o książce Artur Burszta Joanna RoszakRozmowa Artura Burszty z Joanną Roszak, towarzysząca wydaniu książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.
Więcej
Lekcje lasu w poezji Tymoteusza Karpowicza
recenzje / ESEJE Joanna RoszakSzkic Joanny Roszak towarzyszący wydaniu książki Tymoteusza Karpowicza Zmyślony człowiek, w opracowaniu Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 24 czerwca 2020 roku.
Więcej
Stany wyjściowe
wywiady / o książce Joanna Roszak Michał DomagalskiRozmowa Michała Domagalskiego z Joanną Roszak, towarzysząca wydaniu książki ploso Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku.
Więcej
jak
recenzje / KOMENTARZE Joanna RoszakAutorski komentarz Joanny Roszak, towarzyszący wydaniu książki ploso Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku.
Więcej
Ploso
utwory / zapowiedzi książek Joanna RoszakFragment zapowiadający książkę Joanny Roszak Ploso, która ukaże się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku.
Więcej
Szczeniak
nagrania / stacja Literatura Joanna Roszak Mazen MaaroufSpotkanie w ramach Stacji Literatura 23, w którym udział wzięli Mazen Maarouf, Joanna Roszak i Bartosz Krajka.
Więcej
Przyszli niedokonani
nagrania / stacja Literatura Joanna RoszakCzytanie z książki Przyszli niedokonani z udziałem Joanny Roszak w ramach festiwalu Stacja Literatura 23.
Więcej
Czynny opór
wywiady / o książce Anna Podczaszy Joanna RoszakRozmowa Joanny Roszak z Anną Podczaszy, towarzysząca wydaniu książki Grymasy Anny Podczaszy, z ilustracjami Zuzanny Orlińskiej, która ukazała się w Biurze Literackim 26 listopada 2018 roku.
Więcej
Poczucie łączności
wywiady / o książce Joanna Roszak Roman HonetRozmowa Romana Honeta z Joanną Roszak, towarzysząca premierze książki Przyszli niedokonani, wydanej nakładem Biura Literackiego 5 lutego 2018 roku.
Więcej
Przyszli niedokonani (2)
utwory / zapowiedzi książek Joanna RoszakFragment zapowiadający książkę Przyszli niedokonani Joanny Roszak, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 22 stycznia 2018 roku.
Więcej
Przyszli niedokonani (1)
utwory / zapowiedzi książek Joanna RoszakFragment zapowiadający książkę Przyszli niedokonani Joanny Roszak, która ukaże się nakładem Biura Literackiego 22 stycznia 2018 roku.
Więcej
Małe i duże dramaty Karpowicza
wywiady / o książce Bogusław Kierc Joanna RoszakRozmowa Joanny Roszak z Bogusławem Kiercem towarzysząca premierze piatego tomu Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 13 kwietnia 2015 roku.
Więcej
Kabalistyczne gęstości języka i poezja cienkiej faktury
wywiady / o pisaniu Joanna Roszak Piotr MatywieckiZ Piotrem Matywieckim rozmawiają Emilia Kledzik i Joanna Roszak.
Więcej
(w)kluczenia – taka Pol(s)ka
debaty / ankiety i podsumowania Joanna RoszakGłos Joanny Roszak w debacie „Jaka Pol(s)ka”.
Więcej
Twórczość-elipsa
debaty / książki i autorzy Joanna RoszakGłos Joanny Roszak w debacie „Po co nam Dzieła zebrane Karpowicza”.
Więcej
Interpretacja interpretacji. Konieczność poezji niemożliwej
recenzje / IMPRESJE Joanna RoszakEsej Joanny Roszak o twórczości Tymoteusza Karpowicza.
Więcej
Aleatoryzm niekontrolowany. Noc jest to tylko wygnanym dniem Tymoteusza Karpowicza
recenzje / KOMENTARZE Jakub MomroKomentarz Jakuba Momry do dramatu Tymoteusza Karpowicza z piątego tomu Dzieł zebranych, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 13 kwietnia 2015 roku.
Więcej
Małe i duże dramaty Karpowicza
wywiady / o książce Bogusław Kierc Joanna RoszakRozmowa Joanny Roszak z Bogusławem Kiercem towarzysząca premierze piatego tomu Dzieł zebranych Tymoteusza Karpowicza, który ukazał się nakładem Biura Literackiego 13 kwietnia 2015 roku.
Więcej
432 Hz
recenzje / ESEJE Anita JarzynaRecenzja Anity Jarzyny, towarzysząca premierze książki om Joanny Roszak, wydanej w Biurze Literackim 11 września 2023 roku.
Więcej
Na końcu tej łąki zaczyna się przyszłość
recenzje / ESEJE Karolina KurandoRecenzja Karoliny Kurando, towarzysząca wydaniu książki ploso Joanny Roszak, która ukazała się w Biurze Literackim 13 kwietnia 2020 roku.
Więcej
Genialny outsider
recenzje / ESEJE Agnieszka JeżykRecenzja Agnieszki Jeżyk z książki W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza Joanny Roszak, która ukazała się 5 lipca 2010 roku na stronie czytelnia.onet.pl.
Więcej
Magdalenki od Karpowicza
recenzje / ESEJE Paweł SarnaRecenzja Pawła Sarny z książki W cztery strony naraz. Portrety Karpowicza Joanny Roszak.
Więcej