Ostatnie dni na zgłoszenia w projektach wydawniczych Biura Literackiego

11/02/2021 projekty

To już naprawdę ostatnia chwila na przesłanie swojego zgłoszenia w tegorocznej edycji projektów wydawniczych Biura Literackiego. Kolejna szansa na publikację książki w wydawnictwie, którego autorzy są jednymi z najczęściej nominowanych i nagradzanych w Polsce, pojawi się dopiero w 2022 roku.

 

 

To już naprawdę ostatnia chwila na przesłanie swojego zgłoszenia w tegorocznej edycji projektów wydawniczych Biura Literackiego. Kolejna szansa na publikację książki w wydawnictwie, którego autorzy są jednymi z najczęściej nominowanych i nagradzanych w Polsce, pojawi się dopiero w 2022 roku. Zgłoszenia przyjmowane są poprzez formularz (link poniżej) w nieprzekraczalnym terminie 28 lutego 2021 roku do godziny 23:59. Szczegółowe informacje dotyczące każdej z pracowni znajdują się na stronach projektów.

 

Piszesz wiersze, opowiadania, powieść? A może zajmujesz się reportażem, wywiadami, esejem, krytyką lub przekładem literackim? Szukasz wydawcy? Biuro Literackie do końca lutego czeka na Twoje zgłoszenie w jednym z siedmiu projektów wydawniczych. Najlepsi będą mogli liczyć m.in. na wydanie książki, która trafi do księgarń w całej Polsce, oferowana będzie zagranicznym wydawcom, a autor lub autorka z indywidualną prezentacją weźmie udział w najstarszym krajowym festiwalu literackim.

 

W poprzedniej edycji projektu publikacją książki zostało wyróżnionych aż dziewięcioro autorek i autorów. Już ukazały się debiutanckie książki Elżbiety Łapczyńskiej (proza) i Katarzyny Szwedy (poezja). Kolejne tomiki wydali Anna Adamowicz i Radosław Jurczak. W lutym i kwietniu zadebiutują Antonina Tosiek (poezja) i Marta Sokołowska (proza). Drugą książkę wyda wyróżniona Nagrodą Silesiusa laureatka projektu z 2016 roku Agata Jabłońska, a wiersze szóstki poetek i poetów trafią do kolejnego almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2020”.

 

Nowością tegorocznego naboru jest m.in. Połów dla prozaików. To powrót do pierwotnej idei realizowanego od 2005 roku projektu, dzięki któremu zadebiutowało już wielu poetów i poetek, zdobywców i zdobywczyń najważniejszych wyróżnień literackich w Polsce (Łukasz Jarosz, Julia Szychowiak, Sławomir Elsner, Szymon Słomczyński, Martyna Buliżańska, Dawid Mateusz, Nina Manel i Jakub Pszoniak). W tym roku realizowany po raz szesnasty Połów adresowany jest także do autorów piszących opowiadania i powieści. Finaliści trafią do dwóch grup, które poprowadzą Adam Kaczanowski i Jakub Kornhauser.

 

Dwie grupy złożą się także na Połów dla poetów. Pierwszą, podobnie jak w poprzednich dwóch latach, poprowadzi Dawid Mateusz, drugą – Jakub Skurtys. Autorzy przed debiutem poetyckim będący laureatami poprzednich edycji Połowu bądź konkursu im. J. Bierezina będą pracować pod opieką Joanny Mueller. Na udział w projekcie Pierwsza książka prozą mogą liczyć w tym roku tylko uczestnicy poprzednich edycji projektu. Pozostali debiutanci parający się prozą są zaproszeni do Połowu dla prozaików.

 

Kolejną nowością jest rozdzielenie propozycji książkowych autorów mających w dorobku debiutancką książkę od tych, którzy wydali już co najmniej dwa tomy. Nie będzie także Pracowni Badań Literackich, a twórcy po debiucie w Biurze Literackim zyskają możliwość pracy w ramach projektu Druga książka wierszem wraz z Kacprem Bartczakiem. Projekt Kolejna książka wierszem poprowadzi Dawid Kujawa. Ta pracownia adresowana jest do autorów mających na koncie przynajmniej dwie książki.

 

Jeśli polem Twoich zainteresowań są tematy zaangażowane społecznie, prezentujące różne punkty widzenia, to dla Ciebie przeznaczony jest projekt Książka zaangażowana społecznie. W jego ramach Biuro Literackie szuka pomysłów na książki lub przekłady już istniejących publikacji, które poruszają najważniejsze obecnie tematy społeczno-polityczne. Warto zauważyć, że inicjatywa nie ma ścisłego podziału na gatunki literackie. Liczą się temat i wartość literacka dzieła. Koordynatorką tego projektu jest Joanna Roszak.

 

Pełny wykaz projektów wygląda następująco:

 

Połów. Poetyckie debiuty 2021

Połów. Prozatorskie debiuty 2021

Pierwsza książka wierszem 2021

Pierwsza książka prozą 2021

Druga książka wierszem 2021

Kolejna książka wierszem 2021

Książka zaangażowana społecznie 2021

 

Osoby, które nie znajdą się w wąskim finale poszczególnych projektów, zostaną wyróżnione zaproszeniem do udziału w zajęciach przygotowujących do pracy w kolejnej edycji naborów. Odbędą się one w ramach dwóch grup:

 

PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM.

 

Podstawami do znalezienia się w finałach poszczególnych projektów będą: kompletnie wypełniony formularz zgodny z wytycznymi dla danej pracowni oraz opłata organizacyjna na pokrycie kosztów związanych z lekturą, oceną nadesłanego tekstu i obsługą naboru. Opłata nie dotyczy autorów, którzy wydali swoje pierwsze książki w Biurze Literackim, a także tych, którzy zostaną zaproszeni do udziału w projekcie bezpośrednio przez członków redakcji oraz najbliższych współpracowników wydawnictwa.

 

Tegoroczna edycja festiwalu Stacja Literatura zaplanowana została między 24 a 27 czerwca w Stroniu Śląskim oraz Siennej. Organizator projektów Biuro Literackie zastrzega sobie możliwość zmiany powyższych warunków.

 

 

Wyślij swoje zgłoszenie

Dołącz do wydarzenia na FB

Posłuchaj specjalnej audycji (1) 

Posłuchaj specjalnej audycji (2) 

Posłuchaj specjalnej audycji (3)

 

inne wiadomości z kategorii