Stacja Literatura 22: “Literaccy z natury”

Stacja Literatura 22 po raz drugi organizowana jest na terenie gminy Stronie Śląskie. To tutaj w pierwszej połowie lat 90. odbywały się Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych, współorganizowane przez Artura Bursztę, które dały początek festiwalowi Biura Literackiego.

 

BL Img 2017.08.23 Stacja Literatura 22 Literaccy z natury__biuletyn_www

 

Stacja Literatura 22 po raz drugi organizowana jest na terenie gminy Stronie Śląskie. To tutaj w pierwszej połowie lat 90. odbywały się Niemiecko-Polskie Spotkania Młodych, współorganizowane przez Artura Bursztę, które dały początek festiwalowi Biura Literackiego. Pierwsza edycja festiwalu w Legnicy w 1996 roku była rozwinięciem tamtych Spotkań – grono polskich i niemieckich autorów uzupełnili wówczas poeci z Czech. Przed rokiem, po dwudziestu latach, impreza powróciła do swoich korzeni.

 

Licząca sześć tysięcy mieszkańców gmina Stronie Śląskie to najmocniej wysunięta na południe zachodnia część Polski granicząca z Czechami. Jest to również najbardziej lesista gmina w Polsce z aż czterema rezerwatami przyrody. Część wydarzeń zostanie ulokowana w obiektach należących do Czarnej Góry Resort w Siennej, gdzie zameldowanych na stałe jest tylko 25 mieszkańców! To tutaj znajduje się stacja narciarska rokrocznie zdobywająca tytuł najlepszej w Polsce.

 

Główne wydarzenia festiwalowe odbywają się w byłej stacji kolejowej, która służy dzisiaj za lokalne centrum kultury. To wyjątkowe miejsce zostało docenione przez blisko czterysta osób z trzydziestu krajów, które w tamtym roku zdecydowały się na przyjazd na Stację Literatura. Pamiętający legnickie i wrocławskie edycje imprezy uczestnicy uznali, że nigdy wcześniej festiwal nie miał tak doskonałych warunków do słuchania literatury.

 

Część tegorocznych wydarzeń odbywa się w Siennej. Pracownie, podobnie jak przed rokiem, ulokowane zostały w mieszkaniach, a wieczorny cykl Czarna Góra Literatury odbywać się będzie w nowo wybudowanym Aparthotelu. Tutaj też zostanie ulokowana baza noclegowa festiwalowych gości i publiczności. To pewnie jedna z nielicznych imprez, gdzie w jednym miejscu zakwaterowani są wszyscy uczestnicy.

 

Kolejną nowością jest wspólny transport. Festiwalowe autobusy będą odbierać publiczność i uczestników z Krakowa, Poznania, Warszawy oraz Wrocławia, a także z Pragi. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej Stacji Literatura oraz w wydarzeniu założonym na Facebooku (adresy poniżej). Parafrazując hasło reklamowe Stronia Śląskiego “Aktywni z natury” – w takich okolicznościach wszyscy będą “Literaccy z natury”!

 

Oficjalna strona Stacji Literatura 22
STRONA

 

Dołącz do wydarzenia na FB
WYDARZENIE

 

Zobacz festiwalowy trailer
TRAILER

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii