Stacja Literatura 22: “Nieśmiertelność w Stacji Literatura 22”

Jednym z głównych wydarzeń festiwalowych będzie spotkanie dedykowane zmarłemu przed pięciu laty Tomaszowi Pułce, a okazją do rozmowy stanie się wydany niedawno, liczący 432 strony zbiór Wybieganie z raju (2006–2012). W spotkaniu pod tytułem “Nieśmiertelność” udział wezmą: siostra autora Magda Pułka, zaprzyjaźniony z autorem Dawid Mateusz oraz niedawny debiutant Radosław Jurczak.

 

SL22_GRAFIKI__2017.08.16_Niesmiertelnosc_w_Stacji_Literatura__biuletyn_www

 

Jednym z głównych wydarzeń festiwalowych będzie spotkanie dedykowane zmarłemu przed pięciu laty Tomaszowi Pułce, a okazją do rozmowy stanie się wydany niedawno, liczący 432 strony zbiór Wybieganie z raju (2006–2012). W spotkaniu pod tytułem “Nieśmiertelność” udział wezmą: siostra autora Magda Pułka, zaprzyjaźniony z autorem Dawid Mateusz oraz niedawny debiutant Radosław Jurczak. Rozmowę z nimi poprowadzi Karolina Felberg-Sendecka.

 

Na monumentalne Wybieganie z raju (2006–2012) składa się cały dorobek Tomasza Pułki: wszystkie wydane tomiki (Rewers, Paralaksa w weekend, Mixtape, Zespół Szkół, Cennik) i biuletyny poetyckie, a ponadto trzy nieopublikowane do tej pory książki (Bród, HWDP jako miejsce na ziemi, Autarkia) oraz kilkadziesiąt wierszy z licznych rękopisów, jakie autor po sobie zostawił.

 

Tomasz Pułka urodził się 21 czerwca 1988 roku. Pochodził z Rudnika koło Myślenic, mieszkał w Krakowie, gdzie studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był członkiem grupy “Perfokarta” i sygnatariuszem pierwszego manifestu “Rozdzielczości Chleba”, hubu wydawniczego zajmującego się tworzeniem i promocją poezji cybernetycznej. Współredagował art-blog “Cichy Nabiau”. Był laureatem Nagrody Literackiej Dżonka (2007). Zmarł 9 lipca 2012 roku we Wrocławiu.

 

“Był poetą w stylu Wojaczka, Bursy, Rimbauda” – pisała w “Newsweeku” Karolina Felberg-Sendecka. “Książką poetycką debiutował jako osiemnastolatek, sześć lat później miał już na koncie cztery opublikowane tomy i pięć kolejnych w szufladzie (plus jedną książkę prozatorską). Nie doczekał ich druku, zginął tragicznie w wieku 24 lat. Wielu kolegów Tomasza Pułki twierdzi, że nie zdążył napisać książki na miarę swojego talentu, a i tak był najlepszym poetą wśród urodzonych w latach 80.”.

 

Oficjalna strona Stacji Literatura 22
STRONA

 

Dołącz do wydarzenia na FB
WYDARZENIE

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii