Stacja Literatura 22: “Rozkład jazdy Stacji Literatura 22”

Motywem przewodnim 22. edycji festiwalu Biura Literackiego jest hasło “Miłość, życie, śmierć” – trzy najważniejsze i najbardziej tajemnicze tematy literatury, które staną się punktem wyjścia do kilkunastu wyjątkowych wydarzeń.

 

BL Img 2017.08.30 Stacja Literatura 22 Rozkład jazdy Stacji Literatura 22__biuletyn_www

 

Motywem przewodnim 22. edycji festiwalu Biura Literackiego jest hasło “Miłość, życie, śmierć” – trzy najważniejsze i najbardziej tajemnicze tematy literatury, które staną się punktem wyjścia do kilkunastu wyjątkowych wydarzeń. Festiwal, którego inicjatorem i realizatorem od połowy lat 90. jest Artur Burszta i Biuro Literackie, tym razem skieruje uwagę uczestników na sprawy pierwsze: najbardziej uniwersalne i dotykające nas wszystkich.

 

Już w czwartek 7 września o godzinie 21:00 w Aparthotelu wernisaż wystawy malowanych pudełek Kory. Legenda polskiej muzyki rockowej zaprezentuje po raz pierwszy publicznie swoje prace plastyczne, które dotąd znali najbliżsi. Tego samego dnia o 22:00 “Live Set” – dyskusja o twórczości Tomasza Pułki z udziałem Pawła Kaczmarskiego, Marty Koronkiewicz i Andrzeja Sosnowskiego.

 

W piątek i w sobotę od godziny 9:00 w mieszkaniach mieszczących się w kompleksie Czarna Góra zaplanowano serię zajęć w siedmiu Pracowniach dla ponad stu osób. Warsztaty dla uczestników projektu “Kultura w Internecie” poprowadzą Maciej Jakubowiak i Paulina Małochleb; “Czytam naturalnie” – Justyna Bargielska i Andrzej Sosnowski; “Muzyka z poezją” – Kora, Kamil Sipowicz i Filip Łobodziński, a “Klasyka od nowa” – Kacper Bartczak i Lynn Suh.

 

Kolejne dwie Pracownie to zajęcia dla autorów przed debiutem książkowym. Z finalistami 11. edycji Połowu pracować będą Marta Podgórnik i Marcin Sendecki, a z autorami “pierwszej książki” spotkają się Roman Honet oraz Joanna Mueller. Ostatnia, siódma Pracownia to projekt “Po debiucie” dla autorów drugiej lub trzeciej książki poetyckiej, prozatorskiej albo eseistycznej. Tutaj prowadzącymi będą Jacek Dehnel oraz Piotr Matywiecki.

 

Piątkowy i sobotni wieczór w Aparthotelu to występy muzyczne zaczynające się o godzinie 21:00. Pierwszego dnia wysłuchamy “Pana z tamburynem” – koncertu piosenek Boba Dylana z książki Duszny kraj w wykonaniu Filipa Łobodzińskiego i Jacka Wąsowskiego. Drugiego dnia odbędą się “Medytacje na kontrabas i klarnet” w wykonaniu duetu Paweł Szamburski i Olo Walicki, który stworzy także oprawę muzyczną dla wszystkich wydarzeń odbywających się w Stroniu Śląskim.

 

O godzinie 22:00 wolna scena z czytaniami uczestników Pracowni. W piątek w wydarzeniu “Znany motyw oglądania wielokrotnie oglądanych zdjęć” zaprezentują się finaliści Pracowni twórczej oraz Pracowni pierwszej książki. W sobotę odbędzie się spotkanie “Kiedy trapią mnie lęki, że istnieć przestanę” – czytania uczestników Pracowni piosenki, Pracowni po debiucie i Pracowni przekładowej. Prowadzącymi czytania będą uczestnicy Pracowni internetowej.

 

W samo południe piątkowy i sobotni program literacki w CETiK-u w Stroniu Śląskim zainicjują dwie prezentacje w ramach nowego cyklu “Jeden akapit”. To kilkuminutowe wydarzenia, w trakcie których tłumacze będą mieli za zadanie opowiedzieć o książce w oparciu o jeden wybrany akapit. W tej formule Andrzej Sosnowski zaprezentuje “Kochając” Henry’ego Greena, a dzień później Jacek Dehnel zmierzy się z “Zimowym królestwem” Philipa Larkina.

 

Europejskie Forum Literackie – to samo, które w ubiegłym roku koncentrowało się na pomocy i wsparciu dla początkujących autorów – tym razem kompleksowo zaprezentuje wzorcowe europejskie inicjatywy i zagadnienia związane z “Mecenatem dla literatury”. Punktem wyjścia dla dwóch debat z tego cyklu – “Projekt literatura” oraz “Pomysł na literaturę” – będą odpowiedzi z ankiety, które były publikowane w kolejnych numerach biBlioteki zapowiadających imprezę.

 

Gośćmi Zofii Król będą w piątek: Piero Luigi Fratini, Krzysztof Maruszewski i Maja Pflüger – koordynator programów literackich Kreatywnej Europy, mecenas kultury i fundator nowej nagrody literackiej, a także wicedyrektorka Fundacji im. Roberta Boscha. Z kolei sobotni rozmówcy to: Urszula Chwalba, Biagio Guerra, Ryan Van Winkle – koordynatorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz dyrektorzy programowi SabirFest i Highlight Arts.

 

Osiem książek poetyckich zostanie zaprezentowanych w ramach klasycznego już cyklu “Stacja nowa książka” na dwóch wyjątkowych spotkaniach autorskich. W piątek o godzinie 17:45 pod przewodnictwem Marty Koronkiewicz odbędzie się rozmowa “Literatura na wysypisku kultury”, w której wezmą udział: Przemysław Owczarek ze swoim Jarzmem, Marta Podgórnik z Zimną książką, Robert Rybicki z Darem Meneli oraz Piotr Matywiecki z poematem Palamedes.

 

W sobotę o tej samej porze w ramach kontynuacji cyklu “Stacja nowa książka” publiczności zaprezentują się Kacper Bartczak ze swoim pierwszym wydanym w Biurze Literackim zbiorem wierszy Pokarm suweren, Martyna Buliżańska z wizyjną, Roman Honet z kolejną publikacją ciche psy oraz Szymon Słomczyński ze swoją trzecią książką Latakia. Tę rozmowę poprowadzi Maciej Jakubowiak.

 

Ważnym elementem dopełniającym “Stację nowa książka” będą dwa spotkania poświęcone muzykom śpiewającym teksty poetyckie. Piątkowa rozmowa o 14:15 “Muzyka z poezją”, prowadzona przez Kamila Sipowicza, będzie związana z premierami książek Boba Dylana Duszny kraj oraz Patti Smith Tańczę boso w przekładach Filipa Łobodzińskiego.

 

Drugim niezwykle wyjątkowym wydarzeniem będzie oficjalna premiera nowego, uzupełnionego wydania książki Stoję, czuję się świetnie Kory, “pierwszej damy polskiego rocka”, w twórczości której “rzeczywistość jest przefiltrowana przez emocje, często szeroko rozpięte: drapieżność występuje obok liryczności, a wzruszenie ociera się o gniew”. Rozmowę z artystką pod tytułem “Życie w piosence” poprowadzi Olga Tokarczuk. Początek w sobotę o 14:15.

 

Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu, również i w tym roku poznamy “Nowe głosy z Europy”. Tym razem będzie to trójka poetów z Bośni i Hercegowiny, Belgii oraz Walii: Asja Bakić, Charlotte Van den Broeck oraz Llŷr Gwyn Lewis. Piątkowe spotkanie pod tytułem “Intymność w wierszu” poprowadzi poeta, nauczyciel akademicki oraz tłumacz Kacper Bartczak. Podczas piątkowego spotkania o 16:00 poznamy trzydzieści polskich przekładów ich wierszy.

 

Bezprecedensowym wydarzeniem Stacji Literatura będzie również sobotnie (początek o 16:00) spotkanie pod tytułem “Nieśmiertelność”, towarzyszące premierze dzieł zebranych Wybieganie z raju (2006–2012) Tomasza Pułki. Tragicznie zmarły poeta stał się – obok Konrada Góry – jednym z twórców wyznaczających kondycję młodego wiersza polskiego. W dyskusji prowadzonej przez Karolinę Felberg-Sendecką wezmą udział Radosław Jurczak, Dawid Mateusz oraz Magdalena Pułka.

 

Wydarzenia skupione wokół głównego programu literackiego zakończą dwa występy muzyczno-poetyckie zatytułowane “Muzyka słowa”. W piątek Marcin Sendecki przy muzycznym wsparciu Ola Walickiego przeczyta fragmenty swojego najnowszego tomu W, sobotnie wydarzenia natomiast podsumuje Andrzej Sosnowski z zespołem Chain Smokers koncertem prezentującym najnowszy tom poety Trawers.

 

Festiwal Biura Literackiego, na przekór popkulturowej rzeczywistości, przyciąga publiczność, jakiej pozazdrościć mogą inne wydarzenia kulturalne. Wyznacza trendy, współtworzy projekty, które są prezentowane na innych imprezach, a wydawane przez oficynę książki dostają najważniejsze nagrody. Stacja Literatura 22 w malowniczej okolicy Siennej i Stronia Śląskiego – miejsc, do których “przyciąga jakaś tajemnicza siła” – to impreza, której nie można przegapić!

 

Oficjalna strona Stacji Literatura 22
STRONA

 

Dołącz do wydarzenia na FB
WYDARZENIE

 

Zobacz festiwalowy trailer
TRAILER

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii