Stacja Literatura 22: “Spodziewajcie się niespodziewanego”

Stacja Literatura, na przekór popkulturowej rzeczywistości, przyciąga publiczność, jakiej pozazdrościć mogą inne wydarzenia kulturalne. Wyznacza trendy, współtworzy projekty, które są prezentowane na innych imprezach w kraju i za granicą, a wydawane tutaj książki dostają najważniejsze nagrody. Cokolwiek tym razem wydarzy się w Stroniu Śląskim i Siennej w ten weekend, warto być częścią tej historii!

 

BLIMG2~2

 

Między 7 a 9 września w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się 22. edycja najstarszego i dla wielu wciąż najważniejszego festiwalu literackiego w Polsce. Odważna decyzja o wyprowadzce imprezy z Wrocławia (i to w roku, gdy miasto było Europejską Stolicą Kultury), lokalizacja na pograniczu polsko-czeskim, nowa formuła podkreślona zmianą nazwy z Portu na Stację Literatura – to wszystko sprawiło, że udało się przywrócić coś, co festiwal zatracił w ostatnich wrocławskich latach. W liczącej sześć tysięcy mieszkańców gminie, w obecności czterystu osób z trzydziestu krajów najważniejsza była literatura: autorzy, książki i czytelnicy.

 

Impreza wymyślona i organizowana od połowy lat 90. przez Artura BURSZTĘ i Biuro Literackie znowu z powodzeniem broni pozycji uznawanych przez medialno-polityczny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. Dbając o najwyższy poziom estetyczny, nie schlebia ułatwionym gustom, promuje zupełnie nowe zjawiska, przypomina niesłusznie zapomniane, szuka nieodkrytych jeszcze pól funkcjonowania i prezentowania mowy wiązanej, penetrując pogranicze poezji i prozy, rozszerzając przestrzeń literackich doznań na obszary tłumaczeń pisarzy obcojęzycznych, często będących ważnymi osobowościami pisarstwa światowego, a w Polsce kompletnie nieznanych.

 

Na festiwalu od zawsze muzycy śpiewający nieprzypadkowe teksty traktowani byli jako poeci. W tym roku zaplanowano dwa specjalne wydarzenia. Pierwsze z nich będzie związane z premierami książek Boba DYLANA Duszny kraj i Patti SMITH Tańczę boso w przekładach Filipa ŁOBODZIŃSKIEGO. Spotkanie “Muzyka z poezją” poprowadzi Kamil SIPOWICZ. Drugiego dnia festiwalu swoją premierę będzie mieć nowe wydanie książki Stoję, czuję się świetnie KORY, a rozmowę z “pierwszą damą rodzimej muzyki rockowej” pt. “Życie w piosence” poprowadzi Olga TOKARCZUK.

 

Jak przed rokiem poznamy “Nowe głosy z Europy”. Tym razem będzie to trójka poetów z Bośni i Hercegowiny, Belgii oraz Walii: Asja BAKIĆ, Charlotte VAN DEN BROECK oraz Llŷr Gwyn LEWIS. Spotkanie “Intymność w wierszu” poprowadzi Kacper BARTCZAK. Kolejnym zagranicznym akcentem będzie nowy cykl “Jeden akapit”. To kilkuminutowe wydarzenie, w trakcie którego tłumacz ma za zadanie opowiedzieć o książce w oparciu o jeden wybrany akapit. W takiej formule Jacek DEHNEL zaprezentuje Zimowe królestwo Philipa LARKINA, a Andrzej SOSNOWSKI Kochając Henry’ego GREENA.

 

Tegoroczny laureat Nagrody Silesius za całokształt twórczości otworzy “Jednym akapitem” festiwal, natomiast zamknie go – w ramach cyklu “Muzyka słowa” – koncertem z zespołem CHAIN SMOKERS (który zadebiutował w Porcie Literackim dziesięć lat temu), prezentując premierowy tom Trawers. W tym samym cyklu Marcin SENDECKI wraz z Olem WALICKIM przedstawi wyróżniony nagrodami im. Szymborskiej oraz miesięcznika “Odra” tom W. Gdański muzyk, znany m.in. z występów z Leszkiem Możdżerem, Zbigniewem Namysłowskim i Muńkiem Staszczykiem, napisał muzykę do wszystkich tegorocznych wydarzeń literackich i wykona ją na żywo.

 

Aż osiem premierowych książek poetyckich zostanie zaprezentowanych w ramach cyklu “Stacja nowa książka”. Pierwszego dnia poznamy: Jarzmo Przemysława OWCZARKA, Zimną książkę Marty PODGÓRNIK, Dar Meneli Roberta RYBICKIEGO i Palamedesa Piotra MATYWIECKIEGO. Tematem spotkania, które poprowadzi Marta KORONKIEWICZ, będzie “Literatura na wysypisku kultury”. Tomy: Pokarm suweren Kacpra BARTCZAKA, wizyjna Martyny BULIŻAŃSKIEJ, ciche psy Romana HONETA i Latakia Szymona SŁOMCZYŃSKIEGO w ramach spotkania “Symulacja świata” przybliży Maciej JAKUBOWIAK.

 

Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem będzie wieczór poświęcony tragicznie zmarłemu przed pięcioma laty Tomaszowi PUŁCE, który stał się obok Konrada GÓRY jednym z najważniejszych punktów odniesienia dla nowego pokolenia poetów. Biuro Literackie wydało z tej okazji wiersze zebrane autora Wybieganie z raju (2006–2012), a w spotkaniu pod tytułem “Nieśmiertelność” poprowadzonym przez Karolinę FELBERG-SENDECKĄ udział wezmą: siostra poety Magdalena PUŁKA, przyjaciel i kolega z grupy literackiej Dawid MATEUSZ, a także ubiegłoroczny debiutant wyróżniony Nagrodą Silesiusa Radosław JURCZAK.

 

Wszystkie te wydarzenia odbywać się będą w Stroniu Śląskim w byłej stacji PKP między godziną 12:00 a 20:00. Przed południem oraz wieczorem Stacja Literatura będzie rezydować w Siennej w kompleksie Czarna Góra Resort, gdzie zaplanowano m.in. siedem Pracowni (internetową, otwartą, pierwszej i drugiej książki, twórczą, piosenki oraz przekładową) dla blisko 120 osób. Podobnie jak przed rokiem zajęcia będą przebiegać w warunkach domowych, ale nowością staną się mniejsze grupy, indywidualne konsultacje czternastu wykładowców, publikacje nagradzanych tekstów oraz głosy w dyskusjach na stronach organizatora festiwalu jako forma wyróżnienia dla zakwalifikowanych.

 

Każdy dzień zamknie cykl “Czarna Góra Literatury”. Już 7 września (w czwartek) odbędzie się wernisaż wystawy malowanych pudełek KORY. Tego samego dnia będzie miał miejsce “Live Set” – dyskusja o twórczości Tomasza PUŁKI z udziałem Pawła KACZMARSKIEGO, Marty KORONKIEWICZ i Andrzeja SOSNOWSKIEGO. Piątkowy i sobotni wieczór to występy muzyczne. Pierwszego dnia wysłuchamy “Pana z tamburynem” – koncertu piosenek Boba DYLANA w wykonaniu Filipa ŁOBODZIŃSKIEGO i Jacka WĄSOWSKIEGO. Drugiego dnia odbędą się “Medytacje na kontrabas i klarnet” w wykonaniu duetu Paweł SZAMBURSKI i Olo WALICKI.

 

W piątek w wydarzeniu “Znany motyw oglądania wielokrotnie oglądanych zdjęć” w ramach cyklu “Live Set” zaprezentują się finaliści Pracowni twórczej oraz pierwszej książki. W sobotę odbędzie się spotkanie “Kiedy trapią mnie lęki, że istnieć przestanę” – czytania uczestników Pracowni piosenki, po debiucie i przekładowej. Dopełnieniem festiwalowych wydarzeń będzie “Lekcja języka poetyckiego”, którą w piątek do południa dla dzieci ze szkoły podstawowej w Stroniu Śląskim przeprowadzi Justyna BARGIELSKA wraz z Kaziem SPONGE i Anną MAKOWSKĄ-KOWALCZYK. Punktem wyjścia będzie niedawno wydana książka dla najmłodszych Siedem przygód Rozalii Grozy.

 

Motywem wszystkich wydarzeń jest hasło “Życie, miłość, śmierć”, a zatem trzy najważniejsze tematy literatury. Oprawę festiwalowych wydarzeń w oparciu o zdjęcia z kolekcji Jacka DEHNELA przygotował Artur BURSZTA. Dotarcie do Stronia Śląskiego okaże się w tym roku znacznie łatwiejsze. Organizatorzy zaplanowali specjalny transport z Krakowa, Warszawy i Wrocławia. Goście festiwalu oraz uczestnicy skorzystają z noclegów w tym samym miejscu, dzięki czemu wytworzy się jeszcze lepsza festiwalowa atmosfera. W tym miejscu będą rezydować także dziennikarze m.in. “Gazety Wyborczej”, Polskiego Radia i TVN-u.

 

Impreza zyskała nowych partnerów w postaci szesnastu międzynarodowych instytucji zrzeszonych w platformie Literary Europe Live, lokalnego Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury oraz Czarnej Góry Resort. Finansowanie wydarzeń zapewniają: Unia Europejska w ramach projektu Kreatywna Europa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasto i gmina Stronie Śląskie. Festiwal wspierają także Stilnovisti i CoffeeDesk. Ważnym uzupełnieniem imprezy jest Europejskie Forum Literackie, które przed rokiem zajmowało się pomocą dla początkujących autorów, a w tym roku zaprezentuje inicjatywy i zagadnienia związane z “Mecenatem dla literatury”.

 

Festiwal Biura Literackiego, na przekór popkulturowej rzeczywistości, wciąż przyciąga publiczność, jakiej pozazdrościć mogą inne wydarzenia kulturalne. Wyznacza trendy, współtworzy projekty, które są prezentowane na innych imprezach w kraju i za granicą, a wydawane przez oficynę książki dostają najważniejsze nagrody. Przed rokiem w Stroniu Śląskim i Siennej zadebiutowała Bronka Nowicka, a już dwa tygodnie później odbierała Nagrodę Nike za festiwalową premierę “Nakarmić kamień”. Organizatorzy znowu deklarują: “Spodziewajcie się niespodziewanego!”. Cokolwiek tym razem wydarzy się w Stroniu Śląskim i Siennej, warto być częścią tej historii!

 

Oficjalna strona Stacji Literatura 22
STRONA

 

Dołącz do wydarzenia na FB
WYDARZENIE

 

Zobacz festiwalowy trailer
TRAILER

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii