Szewski poniedziałek

13/09/2012 liryka

Szewski poniedziałek jest intymnym zapisem rozmyślań nad śmiercią, zbiorem pełnym niesłychanie wzruszających erotyków pisanych przez poetę dla żony Danusi. Wiersze podzielone według trzech żywiołów: filozoficznego, religijnego i miłosnego, przenika aura melancholii oraz uspokojenia.

Wydawca
Biuro Literackie
Miejsce
Wrocław
Wydanie
1
Data wydania
2005-03-29
Gatunek
Liryka
Seria
Więcej poezji
Ilość stron
56
Format
145 x 205 mm
Oprawa
miękka
Papier
Amber Volume 1.5 90g
Projekt okładki
Danuta Kierc
Projekt opracowania graficznego
Artur Burszta
ISBN
83-88515-65-9
spis treści

Dantyszek
Zanim
Dedykacja
Muzyka
Sol
Poeta po latach
Ojciec
Zdjęcie króla
Królewska choroba
Król
Do
Prospero słucha milczenia Ariela
Komunia
Uniesienie
Porównanie
Ciała
Sokrates
Ty?
Jaśniepan
Gwóźdź
Piosenka o nocy ciemnej
Szewski poniedziałek
Lament
Tremo
Czego nie ma
Recytatorka
Niecierpliwość
Śnienie-nieśnienie
Tak się wyśpisz
Horror
Cygnus olor
Odetta
Pełnia
Dochodzenie
Przymrozek
Było śnione
Róża
Epiklezy
Miraż
Quercus petraea
Osmoza
Araneus

opinie o książce

Z jednej strony metafora, wyobraźnia, intuicja, z drugiej – dyskurs, myśl, świadomość; z tym że związki między metaforą a dyskursem, wyobraźnią a myślą, intuicją a świadomością są związkami nierozdzielnymi. Prawdopodobnie dzięki w ten sposób stworzonej równowadze poeta jest władny wyrazić w sposób dosłowny niedosłowność, poprzez którą przejawia się nasza wiedza o świecie, o życiu, o kosmosie, a także o nas samych. Składająca się z trzech, nieustannie się przeplatających żywiołów: filozoficznego, religijnego i miłosnego, liryka Bogusława Kierca jest poezją metafizyczną.

Janusz Drzewucki

Jest to bowiem książka mistrzowska, w każdym calu, nie ma w niej ani jednego zbędnego słowa. Maestro z Wrocławia nie potrafi chyba napisać kiepskiego zbioru wierszy. (…) Tutaj wszystko jest uspokojone, brak tu rozbuchania znanego nam z poprzednich dzieł, można odnieść wrażenie, że jest to tomik, którym Kierc powoli, bardzo powoli, przygotowuje się na odejście z tego świata. Szewski poniedziałek jest szalenie intymnym zapisem rozmyślań nad czekającą każdego śmiercią, jest to też zbiór pełen niesłychanie wzruszających erotyków pisanych dla żony Danusi.

Tobiasz Melanowski

inne książki autora

teksty i materiały o książce w bibliotece