debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Dłuższe formy zasługują na takie słowa, jak: chityna, pancerz, skorupa

Antonina Tosiek

Odpowiedzi Antoniny Tosiek na pytania Tadeusza Sławka w „Kwestionariuszu 2022”.

strona debaty

Kwestionariusz 2022

Czy literatura jest wirusem, czy przeciwnie – szczepionką?

I jednym, i drugim. Ja się na przykład niezwykle często na literaturę obrażam. Chowam na sam spód stosu, stawiam na najniższej półce albo grzbietem do ściany. A tym drugim, bo w większości przypadków wracam do niej pokorna i przepraszająca. W tym samym czasie się w literaturze podkochuję i z literatury leczę.

Jakiemu zwierzęciu poświęciłabyś wiersz lub opowiadanie?

Napisałam już kilka zwierzęcych wierszy o kurach, krowach i – oczywiście, wiwat pieski – psach, ale opowiadanie to zupełnie inna historia. Dłuższe formy zasługują na takie słowa, jak: chityna, pancerz, skorupa.

Czy myślałaś kiedyś „jak góra” lub „jak morze”?

Zryw, zakręt, zapał. Mała Noteć, dopływ rzeki Noteci.

Gdybyś miała wybrać artystę, który napisałby muzykę do twojego wiersza lub opowiadania i wykonał go na scenie, byłby to…?

Sławek Jaskułke!

Jaka była najlepsza rada „poetycka” lub „prozatorska”, jakiej ci udzielono?

DBAJ O KRĘGOSŁUP!

Wolność, równość, braterstwo – z którą z tych wartości poezja lub proza mają najwięcej wspólnego?

Chciałyby z każdą; ale w praktyce najlepiej dogadują się z: ego ego ego, zombie zombie zombie i kiwi kiwi kiwi.

Dlaczego ludzie nie czytają poezji i ambitnej prozy?

Ambitna według czyjej definicji? Że bardziej Płatonow niż Klocuch? I kim mieliby być ci mityczni „ludzie”? Ci od umowy z Medicorem czy od kolejek na NFZ? Ci, którzy zamawiają vegan chicken masala, czy ci, którzy przynoszą go do stolika?

O AUTORZE

Antonina Tosiek

Ur. w 1996 r. Laureatka kilku konkursów poetyckich, m.in. OKP im. Zbigniewa Herberta oraz OKP im. Haliny Poświatowskiej, a także projektów „Połów” 2018 i „Wiersz doraźny” 2018, organizowanych przez Biuro Literackie. Wiersze oraz teksty krytyczne o literaturze i teatrze publikowała m.in. w „biBLiotece”, „Piśmie”, „Przekroju”, „Czasie Kultury”, „Małym Formacie” i „Kontencie”. Laureatka projektu „Pierwsza książka wierszem”, w ramach którego nakładem Biura Literackiego ukazał się jej debiutancki tom storytelling (2021). Mieszka w Poznaniu.