debaty / WYDARZENIA I INICJATYWY

Pamiętam

Adam Zdrodowski

Głos Adama Zdrodowskiego w debacie "Z Fortu do Portu".

strona debaty

Z Fortu do Portu

Moje wrażenia z festiwali legnickich i wrocławskich nie układają się w spójną całość, więc pożyczam sobie (wszędzie, z wyjątkiem ostatniego akapitu) formułę z “Je me souviens” Georgesa Pereca, którą ten z kolei podpatrzył w I Remember Joe Brainarda:

Pamiętam, że zamierzałem pojechać do Legnicy po raz pierwszy w 2001 roku, ale plany pokrzyżowały mi wydarzenia z 11 września i związane z nimi zamieszanie w pracy.

Pamiętam słynne smażenie naleśników i spotkanie w zakładzie fryzjerskim jedynie z jakichś filmów dokumentalnych.

Pamiętam, że kiedy wreszcie dotarłem na Port w 2002, byłem mile zaskoczony – dotąd nie miałem w zwyczaju słuchać czytających poetów, więc wszystko wydawało się nowe i ekscytujące.

Pamiętam, że kiedy w 2003 Port odbył się po raz pierwszy wiosną, a nie u schyłku lata, byłem lekko zawiedziony – wyjazd na wrześniowy festiwal był takim miłym ostatnim akordem wakacji.

Pamiętam, że kiedy w 2004 Port przeniósł się do Wrocławia, obawiałem się, że w tak dużym mieście nikt festiwalu nie zauważy, ale szybko przestałem się tym przejmować, bo polubiłem Wrocław.

Pamiętam, że na Porcie w 2008 wszystkiego było za dużo, ale cieszyłem się, że na perkusji grał Peter Oliver J ørgens.

Pamiętam, że najbardziej podobały mi się spotkania minimalistyczne – głos autora, delikatne interwencje muzyków, skromna scenografia, żadnych aktorów na scenie.

Zauważyłem, że z każdą kolejną edycją traktuję festiwalowe czytania coraz bardziej wybiórczo; nie jestem już w stanie wchłonąć jednorazowo tak potężnej dawki poezji (i prozy). Co nie oznacza, że coś złego stało się z prezentowanymi tekstami; być może to mnie znosi w inne rejony.

O AUTORZE

Adam Zdrodowski

Urodzony w 1979 roku. Poeta, tłumacz, krytyk literacki, pracownik Wydziału Grafiki warszawskiej ASP. Opublikował m.in. tom 49 lotów balonem (2013) oraz przekłady m.in. Gertrudy Stein, Henry’ego Greena i Williama S. Burroughsa. Publikował m.in. w „Literaturze na Świecie”, „Przekroju” i „Opcjach”. Mieszka w Warszawie.