debaty / WYDARZENIA I INICJATYWY

10 lat festiwali

Gabriela Bar

Głos Gabrieli Bar w debacie "Z Fortu do Portu".

strona debaty

Z Fortu do Portu

Nie poukładam w pamięci wszystkich nazwisk, tytułów i fraz, nie odnajdę w niej dat, nie przypomnę – kiedy, w którym roku, na którym Forcie czy Porcie wieczór autorski za tło miał salon fryzjerski, na którym Bohdan Zadura smażył naleśniki, kiedy marchewkowowłosy (przez chwilę) Grabaż śpiewał “Ezoteryczny Poznań”, a kiedy Maciek Maleńczuk, przyglądając się mojemu nosowi, trafnie orzekł, że zawdzięczam go przodkom zza Buga. Pamiętam emocje towarzyszące przedfestiwalowym przygotowaniom i dyktaturę Artura, a kiedy wreszcie się zaczęło – muzykę i ciszę, rym i rytm, czasem dysonans…

Port Literacki to wielkie przedsięwzięcie – znane nazwiska, piękne wydania, płyty, profesjonalny serwis internetowy…, a wtedy – całą białą serię barbarzyńców “drukowaliśmy” na teatralnej kserokopiarce. Litery miały zniknąć za kilka lat, na razie jednak nieźle się trzymają. O niebo bardziej wolałam “prowincjonalny” Fort Legnica niż Port wrocławski. Pewnie wyłazi ze mnie właśnie babski prowincjonalny sentymentalizm, wyjaśniam jednak, że do Legnicy – miasta mego rodzinnego – żadnego sentymentu nie mam. Tęsknię za klimatem, jaki panował na tamtych wieczorach, za labiryntem teatralnych korytarzy, za “moimi’ dziewczynami, z którymi spędziłam niejeden forteczny wieczór.

We Wrocławiu widownia jest anonimowa i snobistyczna. Każdy “indywidualista” z dredami, w za dużym swetrze i niedopałkiem w dłoni ma minę znawcy współczesnej literatury. Czy Port staje się w pewnych kręgach imprezą, na której wypada się pokazać?

Niezmiennie, choć tak mało czasu mam na wersy inne niż artykuły i paragrafy, wracam do melodii słów Andrzeja Sosnowskiego. Poezja.

Połóż się tutaj i niechaj muzyka
i sny ulotne mkną po twojej twarzy
jak lekki podmuch z otwartego okna.

O AUTORZE

Gabriela Bar

>Doktorka nauk prawnych, radczyni prawna. Doświadczona ekspertka w zakresie prawa nowych technologii, w szczególności Sztucznej Inteligencji, umów elektronicznych, prawnych aspektów wdrażania systemów informatycznych, w tym opartych na systemach AI oraz ochrony prywatności. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego. Członkini Komitetu Prawnego IEEE w projekcie IEEE Global Initiative on Ethics of Autonomous and Intelligent Systems, Stowarzyszenia Prawa Nowych Technologii, Komisji Nowych Technologii FBE (The European Bars Federation) oraz Women in AI. Wykłada na kilku uniwersytetach, bierze czynny udział w konferencjach naukowych oraz branżowych seminariach. Autorka licznych publikacji z zakresu usług cyfrowych, ochrony danych osobowych i sztucznej inteligencji. Prawniczka w projektach unijnych HORIZON 2020: Smart Human Oriented Platform for Connected Factories – SHOP4CF oraz Multi-Agent Systems for Pervasive Artificial Intelligence for assisting Humans in Modular Production Environments – MAS4AI. Miłośniczka literatury, zwłaszcza science-fiction.