Stacja Literatura 22: Mecenat dla literatury

W ramach Stacji Literatura (8–9 września) po raz drugi odbędzie się Europejskie Forum Literackie. Tym razem tematem przewodnim międzynarodowej debaty stanie się “Mecenat dla literatury”.

 

BL Img 2017.06.14 Stacja Literatura 22 Miłość, życie, śmierć__biuletyn_www

 

Realizatorzy wydarzeń literackich coraz częściej mówią o kłopotach ze zdobywaniem funduszy. W wielu krajach ich działania uzależnione są od państwowych i samorządowych dotacji, brakuje mecenatu fundacji, prywatnych osób i firm. Coraz rzadziej realizowane są duże projekty edukacyjne, które kładą nacisk na długoterminową pracę z konkretnymi grupami odbiorców.

 

W trakcie drugiej edycji Europejskiego Forum Literackiego realizowanego w ramach unijnego programu Kreatywna Europa przyjrzymy się wszystkim tym zjawiskom. Zaprezentujemy wzorcowe modele mecenatu z całej Unii Europejskiej. Przeanalizujemy, jak od strony organizacyjnej oraz finansowej zarządzane są dzisiaj najciekawsze wydarzenia i projekty.

 

O swoich doświadczeniach opowiedzą nam fundatorzy i dyrektorzy fundacji, koordynatorzy projektów oraz przedstawiciele Miast Literatury UNESCO. Wspólnie zastanowimy się nad tym, co należy zmienić, by zaradzić najważniejszym problemom, z jakimi borykają się dzisiaj organizatorzy, poszukamy również nowych pomysłów na finansowanie działań literackich.

 

Zaplanowano dwie debaty, które inaugurować będą dwa kolejne festiwalowe dni. W pierwszej z nich, “Projekt literatura”, udział wezmą: Urszula Chwalba, koordynatorka Miasta Literatury Kraków, Vera Michalski-Hoffmann, fundatorka fundacji im. Jana Michalskiego, oraz Maja Pflüger, wicedyrektorka Fundacji im. Roberta Boscha.

 

Uczestnikami drugiej debaty – “Pomysł na literaturę” – będą: dyrektor programowy z Literarisches Colloquium Berlin Thorsten Dönges, dyrektor programowy z SabirFest Biagio Guerra oraz dyrektor programowy z Highlight Arts Ryan Van Winkle. Obie dyskusje poprowadzi Zofia Król – redaktor naczelna magazynu “Dwutygodnik”.

 

Punktem wyjścia do każdej z rozmów będą ankieta przeprowadzona wśród kilkudziesięciu literackich menadżerów z całego świata oraz odpowiedzi zaproszonych gości na pytania opracowane przez Artura Bursztę, które publikowane są w biBLiotece na stronach internetowych Biura Literackiego.

 

belka_1

inne wiadomości z kategorii