Zapowiedź z Biura / Krzysztof CHRONOWSKI: Nieobecność

04/08/2021 zapowiedzi

Pierwszą książką w nowym planie wydawniczym, który został przygotowany z myślą o 27. edycji festiwalu Biura Literackiego, będzie debiutancka powieść Krzysztofa Chronowskiego Nieobecność. To już trzecia po Bestiariuszu nowohuckim Elżbiety Łapczyńskiej i Imperium Dzieci Marty Sokołowskiej wyróżniona pozycja z Pracowni pierwszej książki prozą Stacji Literatura.

 

 

Pierwszą książką w nowym planie wydawniczym, który został przygotowany z myślą o 27. edycji festiwalu Biura Literackiego, będzie debiutancka powieść Krzysztofa Chronowskiego Nieobecność. To już trzecia po Bestiariuszu nowohuckim Elżbiety Łapczyńskiej i Imperium Dzieci Marty Sokołowskiej pozycja z Pracowni pierwszej książki prozą Stacji Literatura.

 

Nieobecność jest powieścią o poszukiwaniu straconego czasu, zbiorem klocków, z których czytelnik rekonstruuje kolejne postaci, otrzymując przy tym sensualny wgląd w ich wewnętrzny świat. Nieobecność prowadzi bohaterów do wycofania, wyparcia, frustracji, lęków, choroby i powielania tychże sekwencji w dalszych pokoleniach.

 

Mamy tu nieobecność chorego na schizofrenię brata w życiu siostry, nieobecność męża, stalinowskiego prokuratora, w życiu żony, nieobecność ojca, funkcjonariusza SW, w życiu matki, nieobecność ojca w życiu syna, nieobecność matki w życiu syna, nieobecność dziadka w życiu babci, nieobecność chłopaka w próbie zbudowania związku z dziewczyną, nieobecność męża w małżeństwie.

 

Stylistycznie książce blisko do prozy Georges’a Pereca, Henry’ego Millera czy Maria Vargasa Llosy. Monologi chcą wypełniać luki, porządkować, tłumaczyć. Wielkim atutem tej prozy jest także nielinearna, impresyjno-kompulsywna, ufundowana na emocjach konstrukcja, która przekracza granice gatunku i oferuje czytelnikowi świeże piękno podszyte nienachalną nostalgią.

 

Fragment zapowiadający książkę

Inne zapowiedzi

 

 

inne wiadomości z kategorii
teksty i materiały o książce w bibliotece
  • PROZA Nieobecność Fragmenty towarzyszące premierze książki Nieobecność Krzysztofa Chronowskiego, wydanej w Biurze Literackim 6 września 2021 roku. więcej