BL-e premiery: DĄBROWSKI I JERGOVIĆ

14/02/2017 premiery

W środku mroźnego lutego zapraszamy do zapoznania się z wydaniami dwóch naszych pozycji książkowych w wersji elektronicznej. Wczoraj swoją oficjalną e-premierę miał Drugi pocałunek Gity Danon Miljenka Jergovicia, natomiast za dwa tygodnie ukaże się Bezbronna kreska Tadeusza Dąbrowskiego.

 

BL Img 2017.02.14 BL-e premiery DĄBROWSKI i JERGOVIĆ_www_top

 

Prezentujemy naszym czytelnikom elektroniczne wersje dwóch prozatorskich książek Biura Literackiego: Drugiego pocałunku Gity Danon bośniackiego pisarza i publicysty Miljenka Jergovicia oraz Bezbronnej kreski – głośnego debiutu powieściowego polskiego poety Tadeusza Dąbrowskiego. Pozycje te opowiadają dwie osobliwe historie, prezentują dwie odmienne perspektywy oraz kreślą kształty dla dwóch różnych światów.

 

Wydany rok temu w wersji papierowej zbiór opowiadań Miljenka Jergovicia Drugi pocałunek Gity Danon (ukazał się jako część projektu „Proza z Europy”) to niepowtarzalna, skrojona na szeroką skalę relacja z doświadczenia życia na Bałkanach w burzliwym XX wieku. Laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” przyjmuje w niej rolę namiętnego słuchacza opowieści swoich rodaków, które następnie spisuje z właściwą sobie mieszanką gorzkiego i lekkiego tonu.

 

U Jergovicia doświadczenie egzystencjalne zacienione jest widmem ciągłej wojny, a opis ogniskuje się w rozpadzie Jugosławii. Pisarz z niebywałą precyzją rejestruje nastrój ciągłego zagrożenia i stanu wyjątkowego, w którym w latach dziewięćdziesiątych pogrążeni byli mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego. Drugi pocałunek Gity Danon to jednak również opowieść o historii – milczącej, chłodnej władczyni wkradającej się do ludzkich losów.

 

Jergović z wirtuozerią opisuje w swojej książce moment, w którym jednostkowe doświadczenie zostaje pochłonięte przez wielką historię. Jako narrator i gawędziarz nie pozostaje jednak skrajnie fatalistyczny: balansując umiejętnie pomiędzy tragizmem wojny i nieważkością czy figlarnością codziennego życia, uzyskuje niepowtarzalny efekt narracyjnego melanżu. Udaje mu się dzięki temu oddać paradoksalnego ducha współczesnych Bałkanów.

 

Tadeusz Dąbrowski z kolei pokazuje swoim czytelnikom nieznane dotąd oblicze. Powieściowy debiut nagradzanego i uznanego poety, wydany pierwotnie w wersji papierowej 8 sierpnia 2016 roku, udowadnia jego literacki kunszt. Bezbronna kreska, chociaż może być czytana jako nowoczesny, kosmopolityczny romans, w istocie jest misterną grą, którą autor prowadzi zarówno z materią literackiego tekstu, jak i konwencjami opowiadania.

 

Prezentowana historia burzliwej relacji między polskim pisarzem – będącym swego rodzaju porte-parole autora – a poznaną w Nowym Jorku młodą amerykańską architektką Megan pełna jest ukrytych odniesień do globalnej popkultury. Jako taka, wpisuje się ona w szerszą narrację o współczesnym świecie, w którym prawdziwe wartości zostały wyrugowane i wyegzorcyzmowane na rzecz przymusu nieustającej rozkoszy i pustej zabawy.

 

Dąbrowski na łamach swojej debiutanckiej powieści przeciwstawia się temu zastanemu porządkowi. Nie zajmuje jednak pozycji wywyższonego profety. Wypowiada się raczej z wnętrza świata: nawiązując do popkultury oraz nowoczesnych mitów, podważa je i wyzyskuje na potrzeby swojego zamysłu. Wszystko to sprawia, że „Bezbronna kreska” stanowi przejmujący i przenikliwy portret uczucia w postnihilistycznych czasach.

 

belka_2

inne wiadomości z kategorii

teksty i materiały o książce w bibliotece

  • PROZA Drugi pocałunek Gity Danon Fragmenty książki Miljenka Jergovicia Drugi pocałunek Gity Danon, wydanej w przekładzie Miłosza Waligórskiego w Biurze Literackim 22 lutego 2016 roku. więcej

książki

projekty