CZASY NADCHODZĄ NOWE

Do małej gminy w Kotlinie Kłodzkiej od trzech lat przyjeżdżają z kraju i zagranicy goście oraz poszukująca literackich wrażeń publiczność, którą „urzeka niepowtarzalny klimat tego miejsca i zupełnie inne, intensywne przeżywanie wszystkich wydarzeń, z dala od codziennego zgiełku miasta”. „Odkąd festiwal jest w Stroniu i organizowany jest z trochę innym podejściem (bardziej literackim, spontanicznym), stał się najlepszym festiwalem w Polsce, takim, na który się najchętniej wraca i budzi największy sentyment” – to opinia uczestniczki ubiegłorocznej edycji. Nową energię imprezy dostrzegają także dziennikarze: „Port zamieniony w Stację ma podobny klimat i poziom, a Stronie Śląskie doskonale odgrywa rolę literackiej stolicy”.

Organizowany od połowy lat 90. festiwal niezmiennie stroni od gwiazd, kreuje literackie zjawiska, pokazuje nowych twórców, a spotkania autorskie dalekie są od klasycznej formuły i urastają do rangi autentycznych wydarzeń oraz co najważniejsze wciąż przyciągają tłumy. „Uczestnicy Stacji Literatura niezłomnie wierzą w poezję, w wiersz zrozumiały i niezrozumiały”. Jedni marzą o debiucie, inni zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że „po debiucie trudniej niż przed”. Tak wygląda „najstarszy metrykalnie a najmłodszy duchem polski festiwal literacki”. Przed rokiem mieliśmy „spodziewać się niespodziewanego”. Teraz już „czasy nadchodzą nowe”. I cytując dalej Boba Dylana: „Dajcie porwać się albo jesteście bez szans”!

wydarzenie na fb

dni

godziny

minuty

sekundy

zapowiedź

wiadomości

program

    21:00
    APARTHOTEL CZARNA GÓRA

    prowadzący

    LIVE SET

    Czytania uczestników konkursu „Wiersz doraźny 2018”. Pierwszy półfinał.

    Uczestnicy: Mateusz Andała, Paweł Biliński, Anita Bryl, Maria Czekańska, Anna Dwojnych, Mirosław Gabryś, Kazimierz Gryguć, Paweł Harlender, Agata Jabłońska, Aglaja Janczak, Karolina Kapusta, Ewelina Krupska, Luiza Lalliche, Paweł Marciniak, Radosław Zając, Alicja Nałęcz, Jolanta Nawrot, Aleksandra Noculak, Paulina Perczak, Marta Poreda, Jakub Pszoniak, Rafał Skonieczny, Ewa Stelmasiewicz, Natalia Szumna, Andrzej Talarek, Aleksander Trojanowski, Paulina Witek, Grzegorz Wołoszyn.

    więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY
    22:00
    APARTHOTEL CZARNA GÓRA
    AFTER PARTY

    Wspólne słuchanie płyt. Zapraszają Jerzy JARNIEWICZ i Filip ŁOBODZIŃSKI.

    więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA
    PRACOWNIA OTWARTA PROZĄ

    Zajęcia dla prozaików.

    09:00 Tadeusz SŁAWEK
    10:00 Joanna ROSZAK

    Uczestnicy Pracowni:
    Wiktoria Chojnacka, Ania England, Katarzyna Giełżyńska, Danuta Góralska-Nowak, Remigiusz Hanczewski, Łukasz Hassliebe, Wiktoria Kacprzak, Ryszard Lacher, Maria Leończuk, Adam Lizakowski, Mirosława Łukasiewicz, Ewa Marcinek, Monika Michalik, Agata Ostaszewska-Smykała, Aleksandra Paprota, Małgorzata Pawlak, Jarosław Pietrzak, Justyna Posłuszna, Natalia Przygrodzka, Bolesław Rawicz, Bolesław Rawicz, Rafał Sempik, Ewa Szatybełko, Izabela Wieczorek, Radosław Zając, Magdalena Zarębska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM

    Zajęcia dla poetów.

    09:00 Karol MALISZEWSKI
    10:00 Kacper BARTCZAK

    Uczestnicy Pracowni:
    Michał Ambrożkiewicz, Tomasz Berrached, Anita Bryl, Paulina Cedlerska, Kamila Ciołko-Borkowska, Katarzyna Częścik, Monika Czupa, Ewa Depta, Anna Dwojnych, Natalia Dziadosz, Karolina Dzieciołowska, Martyna Franke, Gabriela Głażewska-Dudek, Jadwiga Graboś, Paweł Harlender, Łukasz Hawro, Miłosz Hołody, Radosław Jakubiak, Agalaja Janczak, Grażyna Janota, Izabella Jerzak, Grzegorz Joniak, Monika Kabrowniczek, Kamil Kawalec, Olga Kędzia, Maciej Kijko, Bartosz Kumor, Luiza Lalliche, Anna Luberda-Kowal, Tomasz Ludwicki, Joanna Ławicka, Agnieszka Łuczak, Michał Łukowicz, Paweł Marciniak, Andrzej Mioduski, Anastazja Moriewna, Jacek Musiał, Mateusz Myszka, Anna Nowaczyńska, Ida Nowak, Kamila Ozgowicz, Aleksandra Paprota, Maria Pastwa, Paulina Perczak, Zofia Piasecka, Bogumiła Piętak, Robert Pol, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Marlena Prażmowska, Piotr Sokołowski, Martyna Szargan, Sławomir Szopiński, Natalia Szumna, Andrzej Talarek, Magdalena Tinsley, Miłosz Tomkowicz, Mateusz Wabik, Sylwia Walicka, Jarek Westermark, Paulina Witek, Agnieszka Zajdowicz, Anna Zielińska, Magdalena Złoczewska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Paweł Biliński, Sebastian Brejnak, Krzysztof Dąbrowski, Tomasz Fijałkowski, Paula Gotszlich, Robert Jóźwik, Maciej Konarski, Patryk Kosenda, Nina Manel, Justyna Nawrocka, Adrianna, Olejarka, Paulina Pidzik, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Krzysztof Schodowski, Marta Stachniałek, Przemysław Suchanecki, Katarzyna Szweda, Bartek Zdunek.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PO DEBIUCIE

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Anna Adamowicz, Mateusz Andała, Maciej Filipek, Mirosław Gabryś, Piotr Grzymałowski, Kajetan Herdyński, Michał Kozłowski, Marcin Królikowski, Ewelina Krupska, Adam Leszkiewicz, Jacek Mączka, Katarzyna Michalczak, Piotr Mierzwa, Anna Mochalska, Jolanta Nawrot, Maciej Raś, Dawid Staszczyk, Grzegorz Wołoszyn, Aleksandra Zbierska, Katarzyna Zwolska-Płusa.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PROZY

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Przed debiutem: opowiadania i powieści

    Uczestnicy Pracowni:
    Dariusz Bednarczyk, Adam Bednorz, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Eugeniusz Czak, Magdalena Dampz, Michał Domagalski, Jan Henzel, Jakub Kaczanowski, Ian Kemp, Asia Komorowska, Mudek Koterba, Adrian Krysiak, Juliusz Łyskawa, Joanna Mazur, Anna Mrówczyńska, Suzanne Novaque, Katarzyna Nowak, Ewa Olejarz, Juliusz Pielichowski, Jonathan Scovil, Jagna Wach.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PRZEKŁADOWA

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Tłumaczenia na język polski”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Oliwia Betcher, Adam Chałoński, Mikołaj Denderski, Jadwiga Jędryas, Filip Kaźmierczak, Renata Kilichowska, Magdalena Kleszczewska, Katarzyna Koćma, Marek Leszkiewicz, Ewa Mikulska-Frindo, Krzysztof Olszewski, Anna Opara, Michalina Paździerko, Olga Słowik, Zofia Sucharska, Magdalena Szkwarek, Maja Wesołowska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA TWÓRCZA

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „13. Połów. Poetyckie debiuty 2018”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Agnieszka Cebo, Łukasz Dynowski, Maria Halber, Paweł Jóźwik, Marika Kalinowska, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Monika Lubińska, Anna Michalska, Marcin Pierzchliński, Klaudia Pieszczoch, Marcin Podlaski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Patrycja Sikora, Jakub Skwarło, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Małgorzata Maria Zagajewska, Agnieszka Wojciechowska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    PRACOWNIA GRAFICZNA

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla projektantów okładek i książek.

    09:00 Marcel BENČIK
    10:00 Iwona CHMIELEWSKA

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    12:00
    SP W STRONIU ŚLĄSKIM

    prowadzący

    PIRACI DOBREJ ROBOTY

    Zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej w Stroniu Śląskim i czytanie z książki Piraci dobrej roboty.

    więcej
    LEKCJE JĘZYKA POETYCKIEGO
    PRZYSZŁOŚĆ LITERATURY

    Rozmowa „Przyszłość literatury” z udziałem prezes grupy wydawniczej Libella i właścicielki Wydawnictwa Literackiego, założycielki Fundacji im. Jana Michalskiego oraz szefowej Międzynarodowego Instytutu Wydawców Francuskich.

    więcej
    EUROPEJSKIE FORUM LITERACKIE
    JĘZYKI OBCE

    Czytania z książek: Pieśń torby na pawia Nicka CAVE’A i Tarantula Boba DYLANA oraz rozmowa z udziałem tłumaczy.

    więcej
    JĘZYKI OBCE
    MUZYKA SŁOWA

    Czytania z książek: Raport wojenny, Przyszli niedokonani i Dni powszednie, święta.

    więcej
    MUZYKA SŁOWA
    STACJA NOWA KSIĄŻKA

    Czytanie z książki Po szkodzie oraz rozmowa z autorem.

    więcej
    STACJA NOWA KSIĄŻKA
    21:00
    APARTHOTEL CZARNA GÓRA

    prowadzący

    LIVE SET

    Czytania uczestników konkursu „Wiersz doraźny 2018”. Drugi półfinał.

    Uczestnicy: Tomasz Berrached, Sebastian Brejnak, Katarzyna Buczyńska, Katarzyna Częścik, Michał Domagalski, Piotr Frączek, Jadwiga Graboś, Piotr Grzymałowski, Radosław Jakubiak, Grażyna Janota, Grzegorz Joniak, Marcin Królikowski, Bartosz Kumor, Anna Luberda-Kowal, Anastazja Moriewna, Anna Mochalska, Justyna Nawrocka, Marta Niedźwiecka, Maria Pastwa, Paulina Pidzik, Natalia Przygrodzka, Patrycja Sikora, Sławomir Szopiński, Jacek Świłło, Antonina M. Tosiek, Jarek Westermark, Agnieszka Wojciechowska, Agnieszka Zajdowicz.

    więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY
    22:00
    APARTHOTEL CZARNA GÓRA
    AFTER PARTY

    Wspólne słuchanie płyt. Zapraszają Joanna MUELLER i Tadeusz SŁAWEK.

    więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA
    OTWARTA PROZĄ

    Zajęcia dla prozaików.

    09:00 Filip ŁOBODZIŃSKI
    10:00 Karol MALISZEWSKI

    Uczestnicy Pracowni:
    Wiktoria Chojnacka, Ania England, Katarzyna Giełżyńska, Danuta Góralska-Nowak, Remigiusz Hanczewski, Łukasz Hassliebe, Wiktoria Kacprzak, Ryszard Lacher, Maria Leończuk, Adam Lizakowski, Mirosława Łukasiewicz, Ewa Marcinek, Monika Michalik, Agata Ostaszewska-Smykała, Aleksandra Paprota, Małgorzata Pawlak, Jarosław Pietrzak, Justyna Posłuszna, Natalia Przygrodzka, Bolesław Rawicz, Bolesław Rawicz, Rafał Sempik, Ewa Szatybełko, Izabela Wieczorek, Radosław Zając, Magdalena Zarębska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA
    PRACOWNIA OTWARTA WIERSZEM

    Zajęcia dla poetów.

    09:00 Łukasz JAROSZ
    10:00 Bohdan ZADURA

    Uczestnicy Pracowni:
    Michał Ambrożkiewicz, Tomasz Berrached, Anita Bryl, Paulina Cedlerska, Kamila Ciołko-Borkowska, Katarzyna Częścik, Monika Czupa, Ewa Depta, Anna Dwojnych, Natalia Dziadosz, Karolina Dzieciołowska, Martyna Franke, Gabriela Głażewska-Dudek, Jadwiga Graboś, Paweł Harlender, Łukasz Hawro, Miłosz Hołody, Radosław Jakubiak, Agalaja Janczak, Grażyna Janota, Izabella Jerzak, Grzegorz Joniak, Monika Kabrowniczek, Kamil Kawalec, Olga Kędzia, Maciej Kijko, Bartosz Kumor, Luiza Lalliche, Anna Luberda-Kowal, Tomasz Ludwicki, Joanna Ławicka, Agnieszka Łuczak, Michał Łukowicz, Paweł Marciniak, Andrzej Mioduski, Anastazja Moriewna, Jacek Musiał, Mateusz Myszka, Anna Nowaczyńska, Ida Nowak, Kamila Ozgowicz, Aleksandra Paprota, Maria Pastwa, Paulina Perczak, Zofia Piasecka, Bogumiła Piętak, Robert Pol, Marta Poreda, Weronika Poskrobko, Marlena Prażmowska, Piotr Sokołowski, Martyna Szargan, Sławomir Szopiński, Natalia Szumna, Andrzej Talarek, Magdalena Tinsley, Miłosz Tomkowicz, Mateusz Wabik, Sylwia Walicka, Jarek Westermark, Paulina Witek, Agnieszka Zajdowicz, Anna Zielińska, Magdalena Złoczewska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PIERWSZEJ KSIĄŻKI

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Poetyckie debiuty laureatów projektów”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Paweł Biliński, Sebastian Brejnak, Krzysztof Dąbrowski, Tomasz Fijałkowski, Paula Gotszlich, Robert Jóźwik, Maciej Konarski, Patryk Kosenda, Nina Manel, Justyna Nawrocka, Adrianna, Olejarka, Paulina Pidzik, Jakub Pszoniak, Jan Rojewski, Krzysztof Schodowski, Marta Stachniałek, Przemysław Suchanecki, Katarzyna Szweda, Bartek Zdunek.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PO DEBIUCIE

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Drugi i kolejny tom poetycki”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Anna Adamowicz, Mateusz Andała, Maciej Filipek, Mirosław Gabryś, Piotr Grzymałowski, Kajetan Herdyński, Michał Kozłowski, Marcin Królikowski, Ewelina Krupska, Adam Leszkiewicz, Jacek Mączka, Katarzyna Michalczak, Piotr Mierzwa, Anna Mochalska, Jolanta Nawrot, Maciej Raś, Dawid Staszczyk, Grzegorz Wołoszyn, Aleksandra Zbierska, Katarzyna Zwolska-Płusa.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PROZY

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Przed debiutem: opowiadania i powieści

    Uczestnicy Pracowni:
    Dariusz Bednarczyk, Adam Bednorz, Wojciech Chamier-Gliszczyński, Eugeniusz Czak, Magdalena Dampz, Michał Domagalski, Jan Henzel, Jakub Kaczanowski, Ian Kemp, Asia Komorowska, Mudek Koterba, Adrian Krysiak, Juliusz Łyskawa, Joanna Mazur, Anna Mrówczyńska, Suzanne Novaque, Katarzyna Nowak, Ewa Olejarz, Juliusz Pielichowski, Jonathan Scovil, Jagna Wach.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA PRZEKŁADOWA

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „Tłumaczenia na język polski”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Oliwia Betcher, Adam Chałoński, Mikołaj Denderski, Jadwiga Jędryas, Filip Kaźmierczak, Renata Kilichowska, Magdalena Kleszczewska, Katarzyna Koćma, Marek Leszkiewicz, Ewa Mikulska-Frindo, Krzysztof Olszewski, Anna Opara, Michalina Paździerko, Olga Słowik, Zofia Sucharska, Magdalena Szkwarek, Maja Wesołowska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    09:00
    APARTAMENTY CZARNA GÓRA

    prowadzący

    PRACOWNIA TWÓRCZA

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla uczestników projektu „13. Połów. Poetyckie debiuty 2018”.

    Uczestnicy Pracowni:
    Agnieszka Cebo, Łukasz Dynowski, Maria Halber, Paweł Jóźwik, Marika Kalinowska, Natalia Kubicius, Paweł Kusiak, Monika Lubińska, Anna Michalska, Marcin Pierzchliński, Klaudia Pieszczoch, Marcin Podlaski, Urszula Sieńkowska-Cioch, Patrycja Sikora, Jakub Skwarło, Katarzyna Szaulińska, Antonina M. Tosiek, Aleksander Trojanowski, Małgorzata Maria Zagajewska, Agnieszka Wojciechowska.

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    PRACOWNIA GRAFICZNA

    Zajęcia i indywidualne konsultacje dla projektantów okładek i książek.

    09:00 Anna KÖVECSES
    10:00 Radek POKORNÝ

    więcej
    PRACOWNIE STACJI LITERATURA
    PRZYSZŁOŚĆ LITERATURY

    Debata „Book Design” z udziałem artystów grafików z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.

    więcej
    EUROPEJSKIE FORUM LITERACKIE
    STACJA NOWA KSIĄŻKA

    Czytanie z książki Obcy astronom Grzegorza CIECHOWSKIEGO oraz rozmowa z udziałem rodziny i redaktora tomu.

    więcej
    STACJA NOWA KSIĄŻKA
    15:00
    CETiK

    prowadzący

    JĘZYKI OBCE

    Czytanie z książki Ciemna materia oraz rozmowa z autorką.

    więcej
    JĘZYKI OBCE
    MUZYKA SŁOWA

    Czytania z książek: Poza sezonem, Stopień pokrewieństwa, Podręcznik naukowy dla onironautów (1998–2018).

    więcej
    MUZYKA SŁOWA
    STACJA NOWA KSIĄŻKA

    Czytania z książek Puste noce i Sankcje z udziałem autora.

    więcej
    STACJA NOWA KSIĄŻKA
    21:00
    APARTHOTEL CZARNA GÓRA

    prowadzący

    LIVE SET

    Czytania uczestników konkursu „Wiersz doraźny 2018”. Finał.

    więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY
    22:00
    APARTHOTEL CZARNA GÓRA
    AFTER PARTY

    Wspólne słuchanie płyt. Zapraszają Agata JABŁOŃSKA i Robert RYBICKI.

    więcej
    CZARNA GÓRA LITERATURY

niezbędnik

transport

więcej

miejsca wydarzeń

więcej

baza noclegowa

więcej

info

realizatorzy

więcej

multimedia

więcej

dziennikarze

więcej

wolontariat

więcej

organizatorzy

mecenasi

partnerzy