debaty / ANKIETY I PODSUMOWANIA

Poetycka książka trzydziestolecia: nominacja nr 2

Adam Poprawa

Głos Adama Poprawy w debacie „Poetycka książka trzydziestolecia”.

strona debaty

Poetycka książka trzydziestolecia: wprowadzenie

1. Jacek Podsiadło, Włos Bregueta, WBPiCAK, Poznań 2016.

No cóż, gdybym miał przy okazji wskazać największego spośród żyjących polskich poetów, to byłby nim właśnie Jacek Podsiadło. Najmniej oczywisty w historii tutejszej poezji XX i XXI wieku w tym sensie, że trudno wyznaczyć dlań genealogię, co świadczy o szczególnie wysokiej oryginalności. Żywiołowość, kunszt i autobiografizm – a czyta się wiersze także po to, żeby się w nich jakoś tam porównawczo zobaczyć. Nie na zasadzie, czy jestem podobny do bohatera, ale co ten poeta mówi ważnego o życiu – i co dla mnie z tego wynika. I z tym wszystkim cudowny humor wierszy Podsiadły, niesamowita ironia, a także – co tu dużo gadać – prawda.

2. Stanisław Barańczak, Podróż zimowa. Wiersze do muzyki Franza Schuberta, Wydawnictwo a5, Poznań 1994.

Genialny poeta, w ogóle. A ten tom warto czytać także jakby na przekór, to znaczy biorąc w nawias całą olśniewającą wirtuozerię (na ile to oczywiście wykonalne). Tam głęboko chowa się po-romantyczny i po-egzystencjalistyczny ironiczny buntownik, bardzo konkretny, właśnie egzystencjalny, poznańsko-peerelowski i amerykański.

3. Bohdan Zadura, Kropka nad i, Biuro Literackie, Wrocław 2014.

Poezja codzienna, kronikarska, a zarazem liryczna i niejednoznaczna. Wspaniałe podjęcie tradycji fraszki i aforyzmu; do napisania pozostaje zresztą historia arcydzieł krótkiej poetyckiej formy: Kochanowski – Lec – Zadura. A zarazem od czasu do czasu poèmes en prose lub teksty nieledwie epickie, jak przejmujący, w jakimś sensie – nihilistyczny (?) „Pierwszy od 1963 roku wiersz bez papierosów”. Tak jak do dziś, a może zwłaszcza współcześnie, niepokoi kantata „Komm, du süße Todesstunde” (BWV 161).

O AUTORZE

Adam Poprawa

(ur. 1959) – filolog, krytyk literacki i muzyczny, edytor, pisarz. Wydał m.in. monografię Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1999), zbiór szkiców Formy i afirmacje (Universitas, Kraków 2003), tomy prozatorskie Walce wolne, walce szybkie (WBPiCAK, Poznań 2009), Kobyłka apokalipsy (WBPiCAK, Poznań 2014), zbiór Szykista. Felietony po kulturze (WBPiCAK, Poznań 2020). Przetłumaczył Epifanie Jamesa Joyce’a (Biuro Literackie, Stronie Śląskie 2016). Przygotował poprawioną (odcenzurowaną i uzupełnioną) edycję Pamiętnika z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego (PIW, Warszawa 2014). Opracował poszerzone wydanie Języka poetyckiego Mirona Białoszewskiego (Ossolineum, Wrocław 2016) oraz tom Odbiorca ubezwłasnowolniony. Teksty o kulturze masowej i popularnej Stanisława Barańczaka (Ossolineum, Wrocław 2017). Jest felietonistą „Nowych Książek”.

inne głosy w debacie